Blisko ludziMartyna Wojciechowska o sytuacji kobiet w Afganistanie: "Nie możemy milczeć". Udostępniła ważną listę

Martyna Wojciechowska o sytuacji kobiet w Afganistanie: "Nie możemy milczeć". Udostępniła ważną listę

Martyna Wojciechowska skomentowała sytuację kobiet w Afganistanie
Martyna Wojciechowska skomentowała sytuację kobiet w Afganistanie
Źródło zdjęć: © East News | Piotr Molecki
Aleksandra Lewandowska
18.08.2021 11:31

Dziennikarka i podróżniczka opublikowała na swoim profilu na Instagramie post dotyczący obecnej, tragicznej sytuacji afgańskich kobiet i ich przyszłości. Udostępniła ważną listę aktywistów i aktywistek oraz dziennikarzy, których relacje warto śledzić w mediach społecznościowych.

Martyna Wojciechowska od wielu lat angażuje się w sprawy społeczne oraz sprawy kobiet. Od momentu, kiedy Afganistan został przejęty przez talibów, a Afgańczycy masowo uciekają z kraju, dziennikarka publikuje na Instagramie posty dotyczące tego, jak może wyglądać przyszłość obywateli tego państwa, a w szczególności kobiet, które prawdopodobnie zostaną pozbawione swoich praw, także do pracy oraz dalszej edukacji.

Kobiety tracą swoje prawa

Ostatni wpis Martyny Wojciechowskiej na Instagramie wyjątkowo poruszył wielu jej obserwatorów. Podróżniczka opisała w nim niedawne życie Afganek, które i tak było bardzo trudne i pozbawione wielu praw, a teraz, po przejściu kraju przez talibów, z dnia na dzień, staje się coraz bardziej niebezpieczne. Kobiety nie mogą się z niego wydostać.

- To, co się wydarzyło w Afganistanie to trudna sytuacja dla wszystkich mieszkańców, ale DLA KOBIET i DZIECI szczególnie. Powrót do władzy talibów, oznacza też powrót do dramatycznych warunków sprzed 20 lat kiedy to kobiety nie mogły pracować, kształcić się, nawet wychodzić z domu bez męskiego opiekuna. Były praktycznie całkowicie wyeliminowane ze społeczeństwa, niewidzialne. Ich jedyną rolą i prawem było rodzenie dzieci, dbanie o dom i bycie posłuszną mężowi - napisała dziennikarka na Instagramie.

"Nie możemy milczeć"

Martyna Wojciechowska dodała, że dawniej kobiety za samą próbę podjęcia edukacji czy pracy czekała "chłosta i publiczne egzekucje". - Nie możemy milczeć - podkreśliła we wpisie, a dodatkowo zamieściła także nazwy profili afgańskich aktywistów, aktywistek oraz dziennikarzy, których relacje warto śledzić w mediach społecznościowych. Polska dziennikarka Jagoda Grondecka, jak wiadomo, wciąż przebywa w Kabulu w Afganistanie.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.