FitnessNa poprawę humoru i koncentracji...

Na poprawę humoru i koncentracji...

Na poprawę humoru i koncentracji...
21.09.2006 10:12, aktualizacja: 27.05.2010 22:02

To co jesz wpływa nie tylko na twoje zdrowie i sprawność fizyczną. Zdrowa dieta jest również niezwykle ważna dla mózgu. Dobrze dopasowane żywienie sprawi, że będziesz nie tylko zdrowa i tryskająca energią, ale również pomoże w zachowaniu dobrego nastroju i…doskonałej pamięci i koncentracji!

To co jesz wpływa nie tylko na twoje zdrowie i sprawność fizyczną. Zdrowa dieta jest również niezwykle ważna dla mózgu. Dobrze dopasowane żywienie sprawi, że będziesz nie tylko zdrowa i tryskająca energią, ale również pomoże w zachowaniu dobrego nastroju i…doskonałej pamięci i koncentracji!

Zamiast słodkiego

Wydaje się nam często, że nic nie poprawia tak dobrze nastroju i koncentracji, jak słodycze. Kawałek czekolady na pewno sprawi, że poczujemy się lepiej, pod warunkiem, że nie będzie to codziennie cała tabliczka. Jednak zajadając się słodyczami dla poprawy nastroju czy koncentracji, należy pamiętać, że cukier zawarty w nich działa na krótką metę. Najlepszym sposobem na dostarczenie odpowiedniej ilości glukozy do organizmu jest spożywanie jak najwięcej owoców. Zamiast zajadać się słodkim batonikiem w czasie męczącego dnia w pracy, lepiej jest zjeść smaczne, słodkie jabłko, czy banana, który na dodatek jest bogaty w potas i tryptofan, który pomoże w uodpornieniu się na stres. Owoce z dużą zawartością witaminy C pomogą na dłużej zachować sprawną pamięć.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Pamięć w sałacie

Warzywa także pomagają w usprawnieniu funkcjonowania mózgu. Szczególnie wszystkie zielone warzywa, które zawierają witaminę B12. Niedobory tej witaminy mogą być bardzo groźne w skutkach i powodować nawet zaniki pamięci, dlatego warto co jakiś czas przekąsić liść zielonej sałaty.

Energia ze zbóż

Warto także wiedzieć, że doskonałym źródłem energii są węglowodany złożone, pochodzące głównie ze zbóż. Dlatego w codziennej diecie nie może zabraknąć pieczywa pełnoziarnistego. Zawarty w nim cynk również świetnie działa na mózg – odmładza komórki nerwowe. Wszelkiego rodzaju kasze dostarczą natomiast naszemu organizmowi witaminy B, która usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego.

Dobroczynne białko

Lekkostrawne białko również pomoże nam w koncentracji. Dlatego należy pamiętać o jedzeniu przynajmniej dwa razy w tygodniu chudych ryb. Warto również wzbogacić codzienną dietę o produkty mleczne, takie jak kefiry, jogurty, chude sery. Kilka razy w tygodniu dobrze jest jeść jajka. Chude, drobiowe mięso również powinno być elementem zdrowej diety. Australijscy uczeni dowiedli w swoich eksperymentach, że mięso wspomaga pamięć i dlatego, według nich, wegetarianie mogą mieć większe problemy z koncentracją i zapamiętywaniem faktów.

Mózg potrzebuje wody
Nie należy zapominać o nawodnieniu mózgu. Dlatego codziennie powinno się wypijać co najmniej 1,5 litra niegazowanych i niesłodzonych napojów. Doskonale usprawnia pamięć i koncentrację zielona oraz czerwona herbata. Kawa, która pobudza, na dłuższą metę może uzależniać i z czasem traci swoje energetyzujące działanie. Ucząc się, czy pracując należy zawsze dostarczać organizmowi odpowiednią ilość wody.

Nie tylko co, ale i jak

Ważne jest nie tylko to, co się je, ale również, jak. Dlatego tak istotne jest jedzenie codziennie kilku mniejszych porcji. Idealnym rozwiązaniem jest jedzenie 3 większych posiłków i 3 mniejszych, w regularnych odstępach czasowych. Nie należy również łączyć w jednym posiłku produktów, które należą do tej samej grupy. Warto pamiętać o normach kalorycznych. Nadmierne odchudzanie się nie sprzyja dobremu rozwojowi mózgu. Dla kobiety pracującej średnia wartość energetyczna wynosi ok. 2000 – 2400 kcal dziennie.

Dobra dieta, to oczywiście nie wszystko. Ważne są również regularne ćwiczenia fizyczne, spacery na świeżym powietrzu oraz sen. Jednak bez dobrze dobranej diety trudno o sprawną pamięć. Dlatego jedząc, pamiętaj o… pamięci!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także