Najbardziej uzależniające, legalne substancje

Najbardziej uzależniające, legalne substancje

Ich przyjmowanie zazwyczaj zaczyna się niewinnie, a potem przeradza się w coraz większe uzależnienie. Czasem granica jest praktycznie niezauważalna. Towarzyszy ci intensywne uczucie pragnienia i utrata kontroli. Uważaj, bo nadużywanie tych substancji może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Ich przyjmowanie zazwyczaj zaczyna się niewinnie, a potem przeradza się w coraz większe uzależnienie. Czasem granica jest praktycznie niezauważalna. Towarzyszy ci intensywne uczucie pragnienia i utrata kontroli. Uważaj, bo nadużywanie tych substancji może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Środki przeciwbólowe

Nikt nie lubi cierpieć, więc nic dziwnego, że leki przeciwbólowe są jedną z najpopularniejszych form walki z dolegliwościami. Ze względu jednak na silny wpływ na chemię mózgu, są one również najczęściej nadużywanymi lekami. Substancje stymulują ośrodek przyjemności w mózgu i uwalniają dopaminę, co powoduje uczucie euforii i dobrego samopoczucia. Wraz z upływem czasu organizm uzależnia się od leków. Potrzebuje ich tak samo jak jedzenia i wody. Co więcej, badania wykazały, że kobiety są podatniejsze na uzależnienie od środków przeciwbólowych. Ze statystyk wynika, że 35 proc. kobiet przyjmuje je regularnie.

(ms)/(mtr), WP Kobieta

1 / 6

Cukier

Obraz
© 123RF

Niemałym zaskoczeniem może być fakt, że białe kryształki dodawane do różnych potraw mają wiele wspólnego z białym proszkiem wciąganym przez nos. A jednak to prawda. Badania przeprowadzone w 2013 roku wykazały, że nie tylko słodkie ciasteczka, ale też inne słodycze uaktywniają te same ścieżki neuronowe, co w przypadku kokainy. Nie oznacza to, że cukierki mają taki sam wpływ na organizm jak narkotyki. Należy jednak zwrócić uwagę, że nadużywanie cukru może doprowadzić do uzależnienia i poważnych schorzeń: cukrzycy, chorób serca, a nawet do przedwczesnej śmierci.

2 / 6

Aerozol do nosa

Obraz
© 123RF

Wydaje się najmniej zagrażającym nam środkiem. Tymczasem specjaliści ostrzegają, aby nie stosować aerozolu do nosa dłużej niż przez cztery dni. Nadużywanie azelastyny zawartej w aerozolu może doprowadzić do osłabienia, zmęczenia, zawrotów głowy i wyczerpania. W niektórych przypadkach może wystąpić krwawienie z nosa, podrażnienie błon śluzowych, kichanie i swędzenie.

3 / 6

Nikotyna

Obraz
© 123RF

Twoim zdaniem palenie papierosów to nic wielkiego? Według amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób uzależnienie od nikotyny jest najbardziej rozpowszechnioną formą chemicznego uzależnienia. Co więcej, badania naukowców wykazały, że jest tak samo wciągające, jak kokaina czy heroina.

Nikotyna działa na mózg, wytwarzając niemal natychmiastowe uczucie spokoju podczas wdechu. Okazuje się, że już po kilku minutach poprawia nastrój, rozluźnia mięśnie i poskramia apetyt. Niestety "pozytywne" aspekty są krótkotrwałe i prowadzą do groźnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak żółte zęby i palce, o nowotworach nie wspominając... Dobrze wiesz, że nie skończy się na jednym papierosie.

4 / 6

Kofeina

Obraz
© 123RF

Często papieros i kawa idą ze sobą w parze. Z badań wynika, że ponad 80 proc. osób spożywa codziennie jakiś kofeinowy napój. Uważamy go za całkiem "naturalny", dlatego nie przywiązujemy do niego większej uwagi. Tymczasem to najpopularniejsza substancja psychoaktywna na świecie.

Kofeina jest wchłaniania przez jelito cienkie, gdzie za pomocą krwi dociera do mózgu. Rozpuszczalna zarówno w tłuszczach, jak i wodzie, może przenikać przez barierę krew-mózg, blokując receptory w mózgu (sygnalizujące wyczerpanie i ból), dając tym samym dawkę potrzebnej energii. Choć filiżanka kawy jest tzw. zastrzykiem energii i nie stanowi dużego problemu, to naukowcy odkryli, że długotrwałe i codzienne spożywanie większej dawki zmienia struktury w mózgu. Centralna część układu nerwowego szybko przyzwyczaj się do kofeiny.

Dobra wiadomość to taka, że kofeina jest substancją chemiczną o dość krótkotrwałym działaniu. Potrzebujemy jedynie 7-12 (nieszczęśliwych) dni, aby mózg oduczył się pracować bez pobudzających środków.

5 / 6

Adderall

Obraz
© 123RF

Jest to środek farmaceutyczny stosowany pomocniczo w leczeniu nadpobudliwości psychoruchowej i zaburzeń uwagi (ADHD). Substancją czynną adderallu są sole amfetaminy, które w większych dawkach odpowiadają za pobudzenie psychoruchowe, poprawę skupienia i redukcję znużenia. Długotrwałe stosowanie leku upośledza procesy myślenia. Nadużywany jest przez sportowców jako środek dopingujący lub przez studentów w celu poprawienia koncentracji. Najczęściej spotykanymi skutkami ubocznymi są zaburzenia rytmu serca, zawroty głowy, drgawki, biegunka, utrata apetytu czy bezsenność.

6 / 6

Alkohol

Obraz
© 123RF

Gdzie tkwi haczyk? Nieważne, czy to kolejna szklanka whisky z colą na imprezie, czy piąty kieliszek wódki w gronie znajomych. Działanie jest takie samo. Gdy tylko wypijesz drinka, alkohol przez jelito cienkie przedostaje się do krwi, gdzie działa na centralny układ nerwowy, co sprawia, że czujesz się zrelaksowany i spokojny. Jednocześnie wpływa na ośrodek nagrody w mózgu, który uwalnia endorfiny odpowiedzialne ze uczucie szczęścia. To endorfiny powodują, że czujesz się tak dobrze, że twój organizm domaga się ponownej dawki.

Problem w tym, że z czasem twój mózg ulega "uszkodzeniu", dlatego potrzebujesz większej ilości alkoholu, aby osiągnąć to samo uczucie. Jeśli przestajesz pić, doświadczasz nieprzyjemnych skutków odstawienia. A stąd już krótka droga do uzależnienia i alkoholizmu. Szacuje się, że ok. 17 proc. Polaków pije nadmiernie i szkodliwie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (17)