Niższa emerytura "za karę". Nie każdy senior jest zwolniony z opłaty

Niższa emerytura "za karę". Nie każdy senior jest zwolniony z opłaty

Ostrzeżenie dla seniorów niepłacących abonamentu RTV
Ostrzeżenie dla seniorów niepłacących abonamentu RTV
Źródło zdjęć: © Adobe stock | Adobe
24.04.2024 18:05, aktualizacja: 24.04.2024 18:47

"Dziennik Gazeta Prawna" zwrócił uwagę na to, co może wpłynąć na wysokość naszego świadczenia emerytalnego. Polacy, którzy unikają płacenia abonamentu RTV, mogą otrzymać mniejszy przelew.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podała, że za abonament RTV płaci zaledwie co trzecia osoba w Polsce, która jest zobowiązana do tej należności. Abonament to kwota, którą powinno się uiszczać za odbiorniki radiowe oraz telewizyjne. W 2024 roku za telewizor i radio zapłacimy 27,30 zł miesięcznie, natomiast za samo radio 8,30 zł.

Jak alarmuje "Dziennika Gazeta Prawna" unikanie tego wydatku może skutkować pomniejszeniem swiadczenia. "Za karę senior dostanie niższą emeryturę" - czytamy. Urząd skarbowy ma prawo ściągnąć pieniądze od dłużników, także emerytów. W jaki sposób?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie płacisz abonamentu RTV? Licz się z konsekwencjami

Należną opłatę powinno się uiścić do 25. dnia każdego miesiąca. Pobieraniem abonamentu RTV zajmuje się Poczta Polska. Niepłacenie abonamentu przez seniora, który nie został zwolniony z tego obowiązku, może skutkować tym, że kroki podejmie urząd skarbowy. Aby pobrać zaległości emerytura dłużnika będzie pomniejszana o zadłużenie, aż do momentu, gdy zostanie spłacone.

Brak opłat za zarejestrowany odbiornik może też skutkować wezwaniem do zapłaty od Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej. Gdy go otrzymamy, mamy siedem dni, aby uregulować płatności. W przeciwnym razie sprawa ta może zostać przekazana do urzędu skarbowego, który zajmie nasze źródło dochodów.

Abonament RTV - kto jest zwolniony z opłat?

Warto pamiętać, że nie każdy emeryt ma obowiązek płacenia abonamentu RTV. Z tego obowiązku są zwolnione osoby po 75. roku życia, inwalidzi wojenni lub wojskowi, zaliczani do I grupy inwalidzkiej, a także seniorzy powyżej 60. roku życia, których emerytura nie przekracza 50 proc. średniego wynagrodzenia w Polsce.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta