Nawet 500 zł więcej. Najlepszy termin na przejście na emeryturę

Nawet 500 zł więcej. Najlepszy termin na przejście na emeryturę

Kiedy jest najlepszy moment na przejście na emeryturę?
Kiedy jest najlepszy moment na przejście na emeryturę?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
09.04.2024 09:27, aktualizacja: 09.04.2024 12:02

Osoby, które zbliżają się do wieku emerytalnego, na pewno zastanawiają się, kiedy jest najlepszy czas, aby zakończyć pracę. Jednym z najdogodniejszych terminów jest marzec, ale nie jest to jedyny dobry moment. Drugi termin może przynieść ci nawet 500 zł więcej.

To, w którym miesiącu przejdziesz na emeryturę, wpływa na wysokość wypłacanego świadczenia. Dlatego jeśli wkrótce planujesz zakończyć pracę, warto wiedzieć, który termin będzie najkorzystniejszy. 

Jednym z najlepszych momentów na odejście na emeryturę to luty. Jest to spowodowane waloryzacją świadczeń, która może przynieść osobom o niższych świadczeniach znaczne korzyści finansowe. Okazuje się, że istnieje jeszcze jeden termin, który warto wziąć pod uwagę podczas przechodzenia na emeryturę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najlepszy miesiąc na przejście na emeryturę

Dzięki waloryzacji wartości kapitału zgromadzonego na początku czerwca w ZUS, lipiec jest atrakcyjnym miesiącem pod względem rozpoczęcia emerytury. Osoby, które zdecydują się na taki ruch, mogą podnieść swoje świadczenia nawet o kilkaset złotych. 

Wyższa emerytura w lipcu nie obejmuje jednak wszystkich. Tylko osoby, które jeszcze nie pobierają emerytur, mogą liczyć na zwiększenie świadczenia w drugiej części roku. Jeśli nie możesz zakończyć okresu pracy w miesiącu wakacyjnym np. z powodu nieosiągnięcia wieku emerytalnego, lepiej poczekać do lutego. 

Decyzja o przejściu na emeryturę w lutym zapewnia możliwość skorzystania z waloryzacji emerytur w marcu, co skutkuje zwiększeniem wysokości świadczenia już w miesiącu następującym po jego przyznaniu.

W 2024 roku na emeryturę ma prawo przejść 300 tys. osób

Zgodnie z wyliczeniami ZUS w 2024 roku aż 300 tys. Polaków ma prawo rozpocząć pobieranie świadczeń emerytalnych. Waloryzacja kapitału powoduje wzrost wartości składek zgromadzonych na kontach w ZUS, a dotyczy to środków zgromadzonych przez osoby planujące emeryturę do końca grudnia poprzedniego roku. Podwyżka ta jest zapisywana na koncie ZUS w czerwcu, co czyni lipiec najbardziej, korzystnym momentem na przejście na emeryturę.

Tak więc 300 tys. osób kwalifikujących się do otrzymania emerytury w tym roku może spodziewać się wyższych świadczeń w porównaniu do wyjściowej kwoty, jeżeli złożą wniosek w lipcu. Możliwa waloryzacja kapitału emerytalnego w 2024 roku może osiągnąć rekordowe poziomy. "Dziennik Gazeta Prawna" przedstawia prognozy waloryzacji na poziomie 14,8 lub 14,9 procent.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Źródło artykułu:WP Kobieta