Obrzezane kobiety mogą znów cieszyć się seksem

Rekonstrukcyjny zabieg chirurgiczny może pomóc kobietom poddanym żeńskiej wersji obrzezania uniknąć bólu i odzyskać satysfakcję z życia seksualnego - informuje "The Lancet".

Obrzezane kobiety mogą znów cieszyć się seksem
Źródło zdjęć: © AFP

14.06.2012 | aktual.: 15.06.2012 12:44

Rekonstrukcyjny zabieg chirurgiczny może pomóc kobietom poddanym żeńskiej wersji obrzezania uniknąć bólu i odzyskać satysfakcję z życia seksualnego - informuje "The Lancet".
Około 140 milionów kobiet na całym świcie zostało poddanych bolesnemu i okaleczającemu zabiegowi, który polega na częściowym lub całkowitym usunięciu łechtaczki, a czasem również warg sromowych mniejszych.

Praktykowany jest on ze względów religijnych lub estetycznych w niektórych krajach, zwłaszcza afrykańskich. Chodzi między innymi o Etiopię, Kenię, Sudan, Somalię, Gambię, Czad, Mali, Nigerię, Kamerun i Indonezję. W odróżnieniu od obrzezania mężczyzn, obrzezanie kobiet nie jest związane z religią jako taką – jedynie z tradycją danego kraju lub regionu.

Jak wynika z niedawno opublikowanych badań, które dotyczyły 866 kobiet, chirurgiczna rekonstrukcja łechtaczki pozwala złagodzić ból i poprawić życie seksualne. Operacje wykonywane były w szpitalu Saint Germain Poissy we Francji, gdzie opracowano całą procedurę.

Kobiety pochodziły przede wszystkim z Mali, Senegalu i Wybrzeża Kości Słoniowej. Ponieważ wewnętrzna cześć tkanek łechtaczki zwykle nie zostaje zniszczona w czasie obrzezania, wystarczy usunąć blizny i "odbudować" łechtaczkę.

Spośród 866 kobiet obserwowanych w rok po operacji, 821 zgłosiło, że ból był mniejszy lub nie zwiększył się. Przyjemność płynąca z pobudzenia łechtaczki była większa lub taka sama u 815 kobiet. U 290 kobiet ból znacznie się zmniejszył, zaś 430 doświadczyło orgazmów - dla 129 był to pierwszy orgazm w życiu.

Skutki uboczne (na przykład krwawienie) wystąpiły tylko u 5 proc. obserwowanych po operacji, a w przypadku 20 kobiet seks po operacji okazał się mniej przyjemny niż przed nią.

Wszystkie operacje rekonstrukcyjne zostały przeprowadzone we Francji, jednak planowane są szkolenia chirurgów w Dakarze i Senegalu.

Na zdjęciu: somalijska modelka Waris Dirie, która sama została obrzezana w wieku 5 lat, a jako dorosła kobieta została ambasadorką ONZ i rozpoczęła walkę o zniesienie rytuału obrzezywania kobiet w krajach trzeciego świata.

(PAP/ma)

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)