UrodaOlejki - sposób na zdrowe, gęste, lśniące włosy

Olejki - sposób na zdrowe, gęste, lśniące włosy

Oleje - z pestek winogron, z migdałów, olej arganowy, kokosowy, olej z wyciągu z mango, a może oliwa z oliwek? To znane od dawna olejki roślinne, które jako produkty do stylizacji czy pielęgnacji wpisują się w aktualny obecnie trend eko. A poza tym naprawdę oddziałują na nasz wygląd. Szczególnie mocno jest to zauważalne na ważnym atrybucie kobiecości, czyli włosach. Nie wierzysz? Może czas wypróbować?

Olejki - sposób na zdrowe, gęste, lśniące włosy
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Oleje - z pestek winogron, z migdałów, olej arganowy, kokosowy, olej z wyciągu z mango, a może oliwa z oliwek? To żadne cudowne nowości, to znane od dawna olejki roślinne, które jako produkty do stylizacji czy pielęgnacji wpisują się w aktualny obecnie trend eko. A poza tym naprawdę oddziałują na nasz wygląd. Szczególnie mocno jest to zauważalne na ważnym atrybucie kobiecości, czyli włosach. Nie wierzysz? Może czas wypróbować?

Olejowanie włosów jest doskonałym sposobem na ich ochronę. Pomaga utrzymać zdrowy stan włosów i skóry oraz niweluje takie problemy jak wypadanie, przesuszenie, łamliwość i brak połysku włosów, łupież, rozdwajające się końcówki itp. Olejowanie pomaga także nabłyszczyć i wygładzić włosy, przeciwdziała puszeniu się włosów, jest doskonałym kompresem na podrażnioną skórę głowy, bardzo dobrze spełnia funkcję kosmetyku termoochronnego. To bardzo ważne, jeśli codziennie suszysz włosy suszarką lub używasz prostownicy.

Jeśli któryś z powyższych problemów dotyczy również ciebie albo postanowiłaś zapuszczać włosy i zależy ci na ich doskonałej kondycji, albo może po prostu postawiłaś na naturę i ekologię i przekonuje cię to, że oleje zawierają same naturalne składniki bez dodatku chemii, to wypróbuj olejowanie w domowym zaciszu. Efekt może być widoczny niemal natychmiast: blask, łatwość rozczesywania, nieelektryzowanie się. Jednak na niektóre pozytywne skutki olejowania trzeba będzie nieco poczekać. Włosy będą widocznie zdrowsze i bardziej gęste po co najmniej kilku tygodniach systematycznej pielęgnacji.

Na czym polega olejowanie w praktyce?

To nic innego jak aplikacja dłońmi odpowiedniej ilości olejku na skórę głowy i na całą długość włosów. Jest obawiasz się, że po zabiegu twoje włosy będą tłuste lub że nie będziesz w stanie zmyć całego produktu z włosów i skóry głowy – możesz nałożyć olejek na same włosy lub nawet na same końcówki. Jeśli używasz olejków po myciu włosów – stosuj produkt bardzo oszczędnie, najlepiej skupić się właśnie na końcówkach włosów. Problem tłustych włosów nie będzie cię dotyczył, jeśli olejujesz je przed myciem.

Zabieg olejowania warto połączyć z masażem głowy. wtedy w pełni się zrelaksujesz, a olejkowanie kojarzyć ci się będzie z czystą przyjemnością. Olejki zazwyczaj pięknie pachną (ja uwielbiam olejek kokosowy!), więc zrelaksować się nie jest trudno.

Jak często?

Hinduskie kobiety stosują olejowanie włosów codziennie lub co drugi dzień. Jeśli stan twoich włosów pozostawia wiele do życzenia – stosuj olejki codziennie, jeśli twoje włosy wymagają standardowej pielęgnacji – nakładaj olejek dwa razy w tygodniu.

Istnieją dwa sposoby olejowania włosów. Aby uzyskać jak najlepsze efekty olejowania, należy sprawdzić na swoich włosach, który sposób olejowania najbardziej im dpowiada.

Olejowanie włosów przed umyciem

Tę metodę olejowania stosuje się na suche lub wilgotne włosy. Należy nanieść olejek na włosy i trzymać minimum pół godziny. Po wymaganym czasie należy umyć włosy. Najefektywniejszą opcją jest pozostawienie olejku na całą noc i umycie włosów dopiero rano.

Olejowanie włosów po umyciu

Tę metodę olejowania także stosuje się na suche lub wilgotne włosy. Należy nanieść BARDZO niewielką (wręcz mikroskopijną) ilości olejku na włosy, aby ich nie obciążyć. Jak przygotować olej do olejowania włosów?

Niewielką ilość oleju (na włosy o długości do połowy pleców wystarcza ilość 1 łyżeczki od herbaty) umieścić w szklance. Szklankę z olejem zanurzyć w naczyniu z ciepłą wodą (uważać, żeby woda nie dostała się do szklanki z olejem). Olej zacznie się rozpuszczać (olej o konsystencji stałej - kokosowy, masło Shea...) i nagrzewać. Olej nakładany na włosy powinien być ciepły. Można także rozgrzać olej w dłoniach i w ten sposób lekko nagrzany, płynny już produkt nanieść na włosy. Dłonie nam również podziękują za wybranie takiej metody przygotowywania oleju. Niektóre oleje w temperaturze pokojowej są w stanie płynnym i nie trzeba ich rozpuszczać.

W zależności od potrzeb możemy zastosować:

 Olej kokosowy - który ma szczególne właściwości wzmacniające, nawilżające, odżywcze oraz wygładzające włosy. Masaż skóry głowy tym olejkiem stosowany regularnie przynosi niesamowite korzyści w pielęgnacji włosów, zwłaszcza przesuszonych, matowych i odwodnionych. Kwasy tłuszczowe zawarte w olejku chronią włosy, przywracają im lekkość i wygładzają ich strukturę dostarczając im jednocześnie niezbędnych minerałów, takich jak magnez, potas, wapno i żelazo. Może być używany w postaci czystej lub dla suchych i łamliwych włosów mieszany z jojobą oraz lecytyną sojową. Maskę kładziemy na włosy przed myciem. Wcieramy roztopiony olej kokosowy tylko we włosy i zawijamy głowę ręcznikiem na 10-15 minut (lub spinamy włosy). Można również stosować olej kokosowy do pielęgnacji zniszczonych końcówek włosów wcierając go przed rozczesaniem mokrych włosów jako balsam. Zapobiega to uszkodzenia włosów przy czesaniu.

 Olej jojoba - charakteryzuje się bardzo wysoką zgodnością biologiczną ze skórą. Jest łatwo wchłaniany zarówno przez skórę, jak i włosy. Jojoba odżywia, zmiękcza, nawilża i natłuszcza skórę i włosy.

 Olej rycynowy - jest bogaty w kwasy tłuszczowe, posiada wygładzające i zmiękczające właściwości. Jest humektantem, poprawia nawilżenie skóry. Olej ceniony jest za swoje właściwości ochronne w stosunku do naskórka i włosów. Wykazuje wysokie podobieństwo do keratyny.

 Olej arganowy - olej tłoczony na zimno ze świeżych orzechów jest przeznaczony dla przemysłu kosmetycznego, natomiast olej tłoczony tradycyjnie (z prażonych orzechów) jest m.in. jakości spożywczej. Olej arganowy jest doskonały na suchą i starzejącą się skórę, chroni przed przedwsczesnym pojawieniem się zmarszczek. Zawiera m.in. witaminę E, stygmasterol regenerujący naskórek oraz tirukallol łagodzący objawy allergii, wzmacnia paznokcie i włosy.

 Olej Amla - zawiera wyciąg z owoców amla (amalaki - agrestu indyjskiego). Sprawia, że włosy stają się po nim sprężyste, zdrowe, błyszczące. Będziesz mieć wrażenie, że włosy są odżywione od środka i mieć poczucie lepszej pielęgnacji. Amla ma świeży, orientalny zapach, jest sekretem pięknych włosów kobiet z Indii.

 Olej musztardowy - doskonale pomaga zadbać o włosy i skórę. Delikatny masaż skóry głowy z zastosowaniem tego olejku daje rozgrzewający efekt na nerw czaszkowy. Znakomicie odżywia włosy od cebulek aż po końce. Jest to olejek, który skutecznie pobudza ciało i umysł. Wspaniale odżywia skórę całego ciała poprawiając jednocześnie krążenie dzięki swym rozgrzewającym właściwościom. Bardzo szybko wchłania się w skórę dobrze ją nawilżając.

 Olejek czosnkowy - przyspiesza przyrost włosów. Czosnek stosowany jest od dawna jako środek profilaktyczny, jego efektywność jest ogólnie znana, jednak ostry i nieprzyjemny zapach często przeszkadza w jego stosowaniu. Badania przeprowadzone w ostatnich latach dowiodły, że ilość leczniczych składników zawartych w czosnku jest 500 razy mniejsza od ilości leczniczych składników zawartych w oleju czosnkowym, który nie posiada nieprzyjemnego zapachu. Stosowany w kosmetyce jest doskonałym środkiem antyseptycznym, zwalcza łupież i świąt skóry głowy, włosom przywraca wigor i stymuluje przyrost ich długości. Pomaga zregenerować łodygę włosa i przyspieszyć jego wzrost.

(jj/ma)

POLECAMY:

* Jak zrobić fryzurę w stylu afro?

Jak pozbyć się farby z włosów?
*

wypadanie włosówłupieżpielęgnacja włosów

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (29)