Optymizm na fali

Krzysiek sprawnie stawia żagiel i przywiązuje maszt. Potem sprawdza, czy wszystko jest na swoim miejscu i woduje łódkę. Wsiada i wkłada miecz. W końcu zapina ster, zaczepia szoty do żagla i odpływa od kei. Krzyś ma 7 lat, a już samodzielnie potrafi przygotować się do regat. Od trzech miesięcy uczy się żeglarstwa. Pływa w klasie Optimist, w ramach Programu NIVEA Błękitne Żagle.

Optymizm na fali

08.08.2007 | aktual.: 25.06.2010 18:33

Optymizm na fali

Kilkuletnie dzieci poszukują nowych wrażeń, badają świat, szukają zainteresowań, które mają szansę przerodzić się w ich pasję, a nawet sposób na życie. Żeglarstwo, które można zacząć uprawiać już w wieku 5 lat, jest jednym z ciekawszych rozwiązań. Dlaczego? Poza faktem, że jest wspaniałą przygodą, uczy dzieci samodzielności, hartuje ducha, zachęca do współpracy i stosowania zasad fair play. Warto pokazać dziecku, na czym polega żeglarstwo, dać mu szansę spróbowania go. Taką możliwość zapewniają pikniki i regaty NIVEA Błękitne Żagle. Co roku, na kilku akwenach rozsianych w różnych miejscach w Polsce, odbywają się błękitne imprezy, w ramach których czeka na całe rodziny mnóstwo atrakcji pozwalających aktywnie spędzić wolny czas.

Miasteczko niczym statek
Przygodę z żeglarstwem można rozpocząć odwiedzając Miasteczko Błękitnych Piratów, będące elementem pikników NIVEA Błękitne Żagle. Przypomina ono wielki żaglowiec. Na jego pokładzie wykonujemy wiele czynności, testujących naszą sprawność jako przyszłych żeglarzy. Na koniec przychodzi nam zmierzyć się z najwyższą reją i bocianim gniazdem, umieszczonym na topie grotmasztu. Czeka nas wspinaczka na sam szczyt. W nagrodę za odwagę i wysiłek otrzymujemy pamiątkowy upominek od marki NIVEA. W okolicy Miasteczka znajduje się scena, na której odbywają się koncerty dla dzieci w żeglarskim klimacie. Czy to zespół Zejman&Garkumpel, czy to znana szantymaniakom Orkiestra Dni Naszych – zapraszają do wspólnej zabawy dzieci i dorosłych, opiewającej zalety żeglarskiej przygody.

Łódki optymizmu

Zaprawieni w Miasteczku Błękitnych Piratów i z piosenką żeglarską na ustach, możemy ruszać dalej. Bo tymczasem na wodzie króluje błękit – najmłodsi żeglarze ścigają się w pierwszych w swoim życiu wyścigach na Optimistach, najmniejszych łódkach regatowych świata, pieszczotliwie zwanych „mydelniczkami”.

Z daleka można ich rozpoznać po łopoczących na wietrze błękitnych żaglach. Przyglądając się temu niezwykłemu obrazowi, możemy zastanowić się, czy nie chcemy, by nasze dziecko także spróbowało swoich sił na małej łódce. W ramach pikniku dzieci mają taką możliwość. Pod okiem trenera lub instruktora klubu sportowego, mogą wykonać swoją pierwszą trasę na wodzie. Jeśli oczy im jaśniej zabłyszczą, możemy być pewni, że już wkrótce nasze latorośle złapią żeglarskiego bakcyla.

Wiele dzieci z Programu NIVEA Błękitne Żagle pochodzi z rodzin o bogatych tradycjach żeglarskich, choćby Sara Piasecka, która obecnie znajduje się w Kadrze Narodowej klasy Optimist – NIVEA Team Poland. Jej ojciec uprawiał żeglarstwo, a obecnie jest trenerem reprezentacji na Mistrzostwa Europy tej klasy, a brat – Patryk - odnosi obecnie sukcesy w klasie olimpijskiej 470. Także Mateusz Kusznierewicz miał szczęście urodzić się w rodzinie żeglarzy, a zaczynał swoją karierę pływając właśnie na „mydelniczce”. W przypadku Programu NIVEA Błękitne Żagle często jest odwrotnie – to dzieci zarażają swoje rodziny miłością do żeglarstwa. I do optymizmu, bo żeglarstwo to sama radość życia.

Żeglarskie przedszkole

Jeśli po odwiedzeniu pikniku NIVEA Błękitne Żagle jesteśmy przekonani, że dziecko chce podążyć śladami Sindbada Żeglarza, powinniśmy swoje kroki skierować do najbliższego klubu sportowego, prowadzącego zajęcia z żeglarstwa. W Programie NIVEA Błękitne Żagle uczestniczą 33 rozsiane po całej Polsce Uczniowskie Kluby Sportowe. Ich pełna lista znajduje się na stronie www.nbz.pl. Kluby te - albo podczas Dni Otartych, albo nawet przez cały rok - przyjmują nowe dzieci.

Program NIVEA Błękitne Żagle zdynamizował rozwój klasy Optimist w Polsce, dzięki czemu coraz więcej dzieci ma możliwość trenowania na łódkach Optimist i uczestniczenia w pierwszych w życiu regatach – oczywiście błękitnych. A potem już krok do sportowej kariery. Wiele dzieci z Programu jest obecnie w Kadrze Narodowej klasy Optimist i reprezentuje nasz kraj we wszystkich najważniejszych zawodach tej klasy na świecie. Dla nich żeglarstwo stało się już sposobem na życie. Oni także, jak Kusznierewicz, mają szansę stać się mistrzami olimpijskimi.

Pikniki i regaty NIVEA Błękitne Żagle można odwiedzić w:
Sopocie (Zatoka Gdańska przy Molo): 18–19 sierpnia
Tychach (Jezioro Paprocańskie): 25–26 sierpnia
Warszawie (Zalew Zegrzyński): 8–9 września
Więcej informacji: www.nbz.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)