Pędzle do makijażu – narzędzia nie tylko dla profesjonalisty
Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się nad tym, czy warto zainwestować ciężko zarobione złotówki w pędzle do makijażu, odpowiedź jest jedna: warto! Bez względu na to, czy jesteś zwolenniczką subtelnego makijażu, czy fanką wyrazistych smoky eyes, odpowiednie narzędzia pracy sprawią, że będzie ona lekka, łatwa i przyjemna. Przy odrobinie wprawy oczywiście.
27.11.2014 | aktual.: 27.11.2014 15:08
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się nad tym, czy warto zainwestować ciężko zarobione złotówki w pędzle do makijażu, odpowiedź jest jedna: warto! Bez względu na to, czy jesteś zwolenniczką subtelnego makijażu, czy fanką wyrazistych smoky eyes, odpowiednie narzędzia pracy sprawią, że będzie ona lekka, łatwa i przyjemna. Przy odrobinie wprawy oczywiście.
Dla kogo?
Na to pytanie warto odpowiedzieć sobie już na samym początku. Jeśli nie jesteś profesjonalistką i potrzebujesz pędzli jedynie na własny użytek, z pewnością z bogatej oferty warto starannie wyselekcjonować te, które faktycznie będą dostosowane do twoich potrzeb. Zestawy pędzli, jakkolwiek piękne i skrupulatnie dobrane przez producentów, mają tą cechę, że z ich zawartości korzystamy wybiórczo. Warto zastanowić się nad tym, które elementy naszego makijażu są dominujące i w pierwszej kolejności zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia do makijażu, stopniowo poszerzając naszą kolekcję o nowości.
Niezbędne będą: pędzle do pudru, różu i trzy pędzle do makijażu oka. W przypadku tych ostatnich wybór powinien być bardzo indywidualny, w zależności od preferowanego typu makijażu i kształtu oczu oraz efektu, jaki chcemy uzyskać.
Ile?
W jakość warto inwestować. W jakość, nie w markę. Choć za tę drugą często (choć nie zawsze) w parze idzie pierwsza. Dobre gatunkowo pędzle przy odpowiedniej pielęgnacji posłużą długie lata. Wybór jest ogromny, zarówno wśród kultowych marek ekskluzywnych (Tom Ford, MAC) jak i u rodzimych producentów, którzy oferują bardzo dobrą jakość za przystępną cenę (Kozłowski, Hakuro, Maestro).
Nie decyduj się na kupowanie kota w worku. Wybierając pędzel, sprawdź jego miękkość i gęstość oraz jakość wykonania, zwłaszcza w przypadku dużych pędzli do pudru, które z założenia są również najdroższe. Włosie powinno być miękkie i przyjemne w dotyku, dość zbite u nasady, równomiernie rozłożone.
Nowy pędzel nie może gubić włosia, świadczy to o użyciu kiepskiej jakości kleju i z czasem problem prawdopodobnie będzie narastał. Wątpliwości nie powinno wzbudzać wykonanie skuwki, łączenie musi być mocne i stabilne (nawet najmniejsze luzy są niedopuszczalne),a użyty materiał twardy i odporny na uderzenia.
Jakie włosie
Przyjęło się, że najlepsze pędzle produkowane są z włosów naturalnych (m.in. kozy, wiewiórki, racoon) i może faktycznie jeszcze kilka lat temu warto było zwrócić na to szczególną uwagę. Obecnie jednak, dzięki specjalnym technologiom producenci oferują nam wachlarz produktów wykonanych z syntetycznego włosia nowej generacji. W wielu przypadkach, różnica w komforcie użycia jest niemal niezauważalna, te drugie szczególnie poleca się alergikom wrażliwym na futro zwierzęce. Oraz weganom oczywiście.
Pielęgnacja
Ciemna strona używania pędzli. Niestety wiele z nas popełnia karygodny błąd i zapomina o ich regularnej pielęgnacji i przede wszystkim dezynfekcji. Tych czynności bezwzględnie nie należy zaniedbywać, gdyż wpływają na jakość i komfort użytkowania oraz na bezpieczeństwo naszej skóry.
Co najmniej raz w tygodniu (najlepiej jednak po każdym użyciu) warto jest spryskać nasz zestaw płynem bakteriobójczym, aby pozbyć się wszelkich nieproszonych gości, których gołym okiem nie widać, a którzy są przyczyną występowania nieestetycznych krostek lub co gorsze bardziej poważnych infekcji skóry.
W tym celu można zastosować specjalne płyny do czyszczenia (np. MAC, Inglot, Sephora) lub odkażające preparaty dostępne w aptekach lub sklepach medycznych. Warto też regularnie urządzać pędzlom kąpiel w delikatnym szamponie. Raz na jakiś czas możemy dodatkowo nałożyć na nie odżywkę (do spłukiwania), aby włosie pozostało aksamitne i miłe w dotyku.
Jeśli używasz pędzli do fluidu i pomadki, w celu oczyszczenia ich zastosuj mydło antybakteryjne, które szybko i skutecznie poradzi sobie z usunięciem trudnych kosmetyków.
Suszenie pędzli to w przypadku ich pielęgnacji bardzo istotna kwestia. Absolutnie nie zostawiamy ich do wyschnięcia w pozycji stojącej! Resztki wody spływają do skuwki i dalej, do zwykle drewnianego trzonka, który w ten sposób ulega powolnemu zniszczeniu. Pędzle trzymamy również z dala od źródeł ciepła: kaloryferów, kominków, suszarek - wysoka temperatura powoduje rozluźnienie kleju i wypadanie włosia. Suszarka dodatkowo wpłynie destrukcyjnie na jego ułożenie.
Na rynku dostępne są również siateczki tzw. brush guard (można wykonać takowe również domowymi sposobami), które nałożone po czyszczeniu skutecznie przez długi czas pomagają zachować pierwotny kształt naszych narzędzi.