Polacy robią to nagminnie. Dentystka alarmuje

Polacy robią to nagminnie. Dentystka alarmuje

Lekarka opublikowała dane dot. higieny zębów w Polsce
Lekarka opublikowała dane dot. higieny zębów w Polsce
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
29.09.2023 15:46, aktualizacja: 29.09.2023 20:20

Choć wydawać by się mogło, że w obecnych czasach mycie zębów jest naturalnym elementem codziennej higieny, okazuje się, że nie dla wszystkich. Niepokojące informacje opublikowała na swoim profilu w mediach społecznościowych pewna dentystka.

Dr hab. n. med. Magdalena Osiewicz jest stomatolożką z wieloletnim doświadczeniem. Oprócz tego zajmuje się też protetyką stomatologiczną, ma własną klinikę, a także jest wykładowczynią m.in. w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Lekarka prężnie działa też w mediach społecznościowych, dzieląc się z obserwatorami swoją wiedzą i doświadczeniem. Ostatnio w jej relacji na Instagramie pojawiły się pewne niepokojące dane na temat higieny jamy ustnej Polaków.

Polacy nie myją zębów? Zaskakujące dane

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, a o higienie jamy ustnej uczą się dzieci od najmłodszych lat. Choć wydawać by się mogło, że mycie zębów to nieodłączna część porannej i wieczornej toalety, a wiele osób stara się myć zęby po każdym posiłku, okazuje się, że wciąż wielu ludzi o tym zapomina lub świadomie pomija tę czynność.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak przekazała dr hab. n. med. Magdalena Osiewicz - "higiena jamy ustnej Polaków jest bardzo, ale to bardzo podstawowa, o ile w ogóle jest".

"Fakty. Aż 3,8 miliona Polaków w ogóle nie myje zębów, a 800 tysięcy nie ma nawet własnej szczoteczki. 1 na 10 Polaków między 18. a 40. r.ż. nie używa pasty do zębów" - napisała dentystka.

Relacja na Instagramie dr hab. n. med. Magdaleny Osiewicz
Relacja na Instagramie dr hab. n. med. Magdaleny Osiewicz© Instagram | drmagdalenaosiewicz

Poważne konsekwencje braku higieny jamy ustnej

Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej może prowadzić nie tylko do próchnicy, chorób dziąseł czy innych schorzeń jamy ustnej. Może także - jak podkreślają specjaliści - wpływać na zdrowie całego organizmu i przyczynić się do chorób m.in. mózgu, płuc, serca i żołądka.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (15)
Zobacz także