Obsadź ogród. Kleszcze będą omijać z daleka

Obsadź ogród. Kleszcze będą omijać z daleka

Wrotycz odstrasza kleszcze
Wrotycz odstrasza kleszcze
Źródło zdjęć: © Getty Images
03.04.2024 14:55, aktualizacja: 04.04.2024 08:33

Owady i pajęczaki, a szczególnie komary i kleszcze, nie tylko skutecznie przeszkadzają w odpoczynku, ale mogą też przenosić groźne choroby. Aby skutecznie pozbyć się ich z przydomowego ogrodu, warto posadzić odstraszającą je roślinę.

Coraz cieplejsze dni i wieczory zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Szczególnie jeśli ktoś ma ogród lub działkę. Niestety przyjemny relaks mogą przerywać niechciani goście, czyli wszelkiego rodzaju robaki, w tym uciążliwe komary i niebezpieczne kleszcze.

W sklepach można znaleźć wiele preparatów, w tym spraye, płytki, świece i palące się spirale. Warto jednak wykorzystać inny, naturalny odstraszacz owadów, jakim jest wrotycz. Ta urocza roślina nie tylko pięknie wygląda, ale sprawia, że kleszcze, komary i inne owady poszukają sobie miejsca do życia w innym ogrodzie.

Wrotycz - naturalny odstraszacz owadów

Wrotycz pospolity należy do rodziny astrowatych i kwitnie od czerwca do sierpnia na terenie całej Europy. W Polsce dziko porasta łąki, miedze, a nawet przydrożne rowy. Można go rozpoznać po charakterystycznych, żółtych kwiatach, przypominających nieco koszyczki zebrane w większe kwiatostany.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ze względu na jego charakterystyczny - przypominający nieco kamforę - zapach, skutecznie odstrasza owady, w tym muchy, komary i kleszcze. Co ciekawe, preparaty na bazie wrotyczu są ekologicznym zamiennikiem chemicznych środków, stosowanych w ogrodach do pozbycia się ogrodowych szkodników, takich jak m.in. mszyce.

Suszem z tych kwiatów można obsypać miejsca, gdzie swoje gniazda budują mrówki, a wszystkie szybko się wyniosą, a także przesypać go do materiałowego woreczka i umieścić w szafie, by pozbyć się moli.

Wrotycz - właściwości lecznicze

Wrotycz to roślina, która od wieków wykorzystywana jest także w ziołolecznictwie, przede wszystkim jako środek przeciwpasożytniczy. Wykorzystywano go także w leczeniu bólu menstruacyjnego i chorób układu pokarmowego.

Roślina ta znalazła też zastosowanie w kosmetyce. Skutecznie radzi sobie z problemami skóry głowy, jak łupież czy przetłuszczające się włosy.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta