Wlej pod magnolię. Sąsiedzi będą zbierać szczękę z podłogi
Delikatna i elegancka magnolia to prawdziwa królowa wiosny. Wraz z nią powracają do nas ciepłe dni, więc nic dziwnego, że stanowi symbol siły, odrodzenia i… kobiecego uroku. Warto wiedzieć, jak o nią dbać, by kwitła jak najdłużej i w kolejnych sezonach obsypywała się cudownymi kwiatami.
Magnolia należy do rodziny magnoliowatych (Magnoliaceae), która obejmuje około 125 gatunków drzew i krzewów. Te wspaniałe rośliny ozdobne są rozpowszechnione na całym świecie, występują w strefach klimatu od umiarkowanego (gatunki zrzucające liście) do tropikalnego (gatunki zimozielone).
Kwiaty magnolii cieszą się popularnością ze względu na swoją wyjątkową urodę i intensywny zapach. Są zwykle duże i kielichowate, z pięknymi płatkami w intrygującym połączeniu odcieni białego, różowego, fioletowego i żółtego. Kwitnąca magnolia zapowiada rychłe nadejście wiosny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pielęgnacja magnolii. Bez tego nie zakwitnie
Odpowiednia pielęgnacja magnolii jest kluczowa dla utrzymania jej zdrowia, piękna i bujnego kwitnienia. Aby uprawa tego ozdobnego krzewu zakończyła się powodzeniem, trzeba już na wstępie zadbać o odpowiednie stanowisko. Magnolie lubią miejsca zaciszne i osłonięte od wiatru, do tego słoneczne lub półcieniste, z wystawą południowo-zachodnią. Odpowiednia dla nich gleba powinna być żyzna i wilgotna, gliniasto-piaszczysta, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6). W wypadku słabszej gleby, trzeba ją wzbogacić organicznymi materiałami, takimi jak torf, kompost lub obornik.
Dlaczego nie kwitnie? Prawdopodobne powody
Źle dobrane stanowisko może stać się przyczyną braku kwitnienia magnolii. Posadzona na glebie wapiennej szybko zacznie marnieć, liście zżółkną i nigdy nie doczekamy się upragnionych pąków. Delikatny krzew jest również wrażliwy na mróz, szczególnie dotyczy to młodych egzemplarzy. Magnolia zawiązuje pąki kwiatowe późnym latem lub wczesną jesienią. W przypadku ostrych mrozów warto zabezpieczyć ją, używając materiałów izolacyjnych lub osłon (np. agrowłókniny). System korzeniowy jest płytki, dlatego należy go dodatkowo zabezpieczyć przed niszczącym wpływem niskich temperatur poprzez ściółkowanie ziemi wokół pnia.
Błędy w nawożeniu. Tego trzeba unikać
W przypadku magnolii nie możemy zapominać o dostarczaniu solidnej dawki składników odżywczych. Zasadniczą sprawą jest odpowiednie dawkowanie oraz dostosowanie rodzaju nawozu do pory roku. Nawożenie magnolii powinno być przeprowadzane wczesną wiosną (najpóźniej do lipca) z zastosowaniem nawozów o niskim stężeniu azotu. Odżywki bogate w azot doprowadzą roślinę do nadmiernego wzrostu liści kosztem kwitnienia.
W okresie jesienno-zimowym magnolie potrzebują innych składników, takich jak potas i fosfor. Te substancje wspierają proces zawiązywania pąków kwiatowych oraz wzmacniają odporność roślin na niekorzystne warunki atmosferyczne. Odpowiednie składniki pokarmowe pozwolą magnoliom zachować zdrowie i piękno przez cały rok.
Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!