Rośnie dwa razy szybciej niż tuje. Idealnie odgrodzi od sąsiada

Rośnie dwa razy szybciej niż tuje. Idealnie odgrodzi od sąsiada

Wiąz Turkiestanu to świetny zamiennik tui
Wiąz Turkiestanu to świetny zamiennik tui
Źródło zdjęć: © Getty Images
01.04.2024 18:08, aktualizacja: 01.04.2024 19:07

Żywopłoty cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Niestety wiele roślin potrzebuje sporo czasu, by odgrodzić nasz ogródek od sąsiadów czy drogi. Jeśli jednak nie masz zbyt wiele cierpliwości, warto - zamiast np. tui - posadzić wiąz Turkiestanu.

Piękny i bujny żywopłot, oddzielający nasz ogród od ruchliwej ulicy, będący przy okazji pięknym uzupełnieniem drzew, krzewów i rabatek, to marzenie wielu osób. Bardzo często na naturalny "płot" wybiera się w Polsce tuje. Jeśli jednak zależy nam na czasie, warto wypróbować inną roślinę, która także świetnie sprawdzi się w tej roli i - co ważne - rośnie zdecydowanie szybciej niż tuje.

Idealny na żywopłot. Bije tuje na głowę

Jeśli nie mamy zbyt wiele cierpliwości, a chcemy szybko cieszyć się pięknym żywopłotem, warto na działce zasadzić wiąz Turkiestanu, inaczej nazywany wiązem syberyjskim. To pochodzący z Azji gatunek, który świetnie roście także w Europie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dużym plusem wiązu Turkiestanu jest fakt, że szybko się rozrasta, dlatego nie trzeba długo czekać, by nasz ogródek otaczał elegancki żywopłot. Można go też dowolnie przycinać, formułując różne kształty z jego zielonych listkach o eliptycznym kształcie, z charakterystycznymi, ząbkowanymi brzegami.

Jak uprawiać wiąz Turkiestanu?

Dobrą wiadomością, szczególnie dla początkujących ogrodników, jest też fakt, że wiąz Turkiestanu nie jest trudny w uprawie i utrzymaniu. Świetnie rośnie zarówno w słońcu, jak i w półcieniu, jest odporna na zmiany temperatur, nie ma też szczególnych wymagań jeśli chodzi o glebę.

Należy jednak pamiętać o regularnym przycinaniu wiązu. Dobrze robić to przynajmniej dwa razy w roku, przede wszystkim w marcu i wrześniu. Szczególnie na początku uprawy, nie powinno się też zapominać o regularnym podlewaniu.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta