Produkty przywracające siły: co jeść, aby mniej odczuwać zmęczenie?
Jesienią dni stają się coraz krótsze i ciemniejsze, a nam coraz trudniej jest rano wstać z łóżka. Złe samopoczucie możemy poprawić nie tylko poprzez picie większej ilości kawy, ale przede wszystkim poprzez zmianę diety. Odpowiednio dobrane menu przywróci nam energię życiową i pomoże pokonać jesienne skoki nastrojów. Poniżej przedstawiamy listę tych produktów, dzięki którym organizm lepiej radzi sobie ze zmęczeniem.
Jesienią dni stają się coraz krótsze i ciemniejsze, a nam coraz trudniej jest rano wstać z łóżka. Złe samopoczucie możemy poprawić nie tylko poprzez picie większej ilości kawy, ale przede wszystkim poprzez zmianę diety. Odpowiednio dobrane menu przywróci nam energię życiową i pomoże pokonać jesienne skoki nastrojów. Poniżej przedstawiamy listę tych produktów, dzięki którym organizm lepiej radzi sobie ze zmęczeniem.
Wątróbka i czerwone mięso
Chociaż dietetycy przestrzegają przed spożywaniem zbyt dużych ilości czerwonego mięsa, nie powinny go jednak unikać osoby odczuwające ciągłe zmęczenie. Stan taki może być bowiem związany z niedoborem żelaza. Jeśli organizm przyjmuje zbyt małe ilości tego pierwiastka, zaburzony zostaje proces wytwarzania hemoglobiny, co z kolei wpływa na gorsze utlenienie organizmu, ponieważ hemoglobina bierze udział w transporcie tlenu pomiędzy poszczególnymi narządami wewnętrznymi. Sposobem na uzupełnienie tych braków jest właśnie spożywanie większych porcji czerwonego mięsa.
Innym powodem odczuwania zmęczenia może być niedobór cynku - ten pierwiastek uzupełnimy jedząc dania z wątróbki. Wątróbka, podobnie jak inne podroby, zawiera ponadto kwas foliowy - składnik, który obok żelaza bierze udział w procesie wytwarzania krwi, dlatego u osób cierpiących na anemię oraz wszystkich tych, którzy z nieznanych przyczyn odczuwają zmęczenie, powinna się ona znaleźć w jadłospisie.
Na podst. Marie Claire Anna Loska/(mtr), kobieta.wp.pl
Zboża i pestki
Ziarna zbóż oraz pestki (przed wszystkim dyni) również zawierają duże ilości cynku. Obok żelaza, cynk jest drugim pierwiastkiem w hierarchii najważniejszych składników diety przywracającej siły, ponieważ bierze on udział w procesie przetwarzania energii przez organizm. Ponadto pestki zawierają spore ilości witamin z grupy B, stymulujących działanie układu nerwowego. Co ma układ nerwowy do zmęczenia i braku sił? Otóż to, że jeśli funkcjonuje on prawidłowo, mniej odczuwamy spadek formy, apatię i rzadziej zdarzają się nam stany depresyjne.
Orzechy
Są nie tylko zdrową przekąską, ale ich częste spożywanie poprawia samopoczucie i dodaje energii. Te właściwości orzechy zawdzięczają zawartemu w nich magnezowi. Niedobór magnezu objawia się zmęczeniem połączonym z bezsennością, a także rozdrażnieniem i częstą zmianą nastrojów. Na niedobory magnezu powinny szczególnie uważać kobiety przyjmujące doustne środki antykoncepcyjne - leki hormonalne obniżają poziom tego pierwiastka we krwi. Utracie magnezu sprzyja także picie dużych ilości kawy oraz alkoholu. Dlatego jeśli w ciągu dnia pijemy po kilka kaw, a w dodatku przyjmujemy tabletki antykoncepcyjne, powinnyśmy koniecznie uzupełniać braki tego pierwiastka.
Dla osób prowadzących stresujące życie "na pełnych obrotach" codzienne jedzenie orzechów może jednak okazać się niewystarczające. Jeśli jesteśmy poddane długotrwałemu wysiłkowi, należy rozważyć dodatkowe przyjmowanie tego pierwiastka w formie suplementu.
Pieczywo pełnoziarniste
Jedzenie pieczywa pełnoziarnistego sprzyja dobremu samopoczuciu i daje kalorie na długie godziny. Dzieje się tak, ponieważ chleb wypieczony z mąki z pełnego przemiału zawiera węglowodany złożone. Te w procesie trawienia uwalniają się i przetwarzają w energię o wiele dłużej, dzięki czemu dłużej utrzymuje się stały poziom cukru we krwi. Jest to o tyle ważne, że skoki poziomu cukru są dla organizmu bardzo męczące - np. po zjedzeniu słodyczy poziom ten nagle się podnosi, lecz już zaledwie po godzinie zaczyna silnie opadać, a my po chwili wzmocnienia odczuwamy jeszcze większe osłabienie i głód. Kalorie pochodzące z węglowodanów złożonych są zaś znacznie dłużej uwalniane i aktywne, co sprawia, że po ich spożyciu czujemy przypływ energii przez długie godziny.
Ryby i owoce morza
Jeśli jesiennemu poczuciu ciągłego zmęczenia i złemu stanowi psychicznemu towarzyszą częste infekcje i przeziębienia, do diety należy wprowadzić ryby i owoce morza. Produkty te, oprócz innych pożytecznych składników, zawierają selen - pierwiastek, którego niedobór objawia się spadkiem sił, huśtawką nastroju oraz osłabieniem działania układu immunologicznego. Ryby najlepiej spożywać kilka razy w tygodniu.
Brokuły, pietruszka i cytrusy
W walce ze zmęczeniem pomaga również witamina C, która zawarta jest w dużych ilościach w cytrusach, brokułach, natce, ale także w papryce, kiszonkach i dyni. Zwalczająca infekcje i będąca silnym przeciwutleniaczem witamina C pomoże nie tylko na jesienne przeziębienia, ale także zmniejszy uczucie ciężkości ciała oraz bóle mięśni. Dodatkowym atutem witaminy C jest to, że ułatwia ona przyswajanie żelaza przez organizm. A żelazo, jak pamiętamy, jest pierwiastkiem który przywraca utracone siły.
Marchew
Ponieważ marchew zawiera duże ilości witaminy A, nie powinno jej zabraknąć w jesienno-zimowym menu osób odczuwających ciągłe zmęczenie. Niedobór tej witaminy objawia się nie tylko łysieniem i kurzą ślepotą, ale również osłabieniem. Dania z gotowanej marchwi są ponadto sycące i jedzenie ich sprawia, że jeszcze długi czas po posiłku nie odczuwamy spadku energii.
Na podst. Marie Claire Anna Loska/(mtr), kobieta.wp.pl