Pszenna, czyli jaka? Typy mąki i ich zastosowanie

Pszenna, czyli jaka? Typy mąki i ich zastosowanie

Mąka pszenna - jakie ma typy i co one oznaczają?
Mąka pszenna - jakie ma typy i co one oznaczają?
Źródło zdjęć: © Getty Images | LUCY LAMBRIEX
28.11.2022 15:32, aktualizacja: 28.11.2022 19:00

Mąka pszenna jest jedną z najbardziej popularnych. Dostępna jest w praktycznie każdym sklepie, a z jej udziałem można przygotować przeróżne wypieki, desery, chleby, sosy i ogólnie przyjęte dania mączne. Nie każdy jednak wie, co oznaczają poszczególne typy mąk. Czym różni się typ 450 od typu 650 czy 2000? I do czego ich używać?

Co oznacza typ mąki? Jakie są rodzaje mąki pszennej?

W wielu przepisach obecna jest mąka pszenna, jednak mąka mące nierówna. Możemy spotkać się z zastrzeżeniem, aby użyć konkretnego typu, np. 650. Czy mając pod ręką mąkę 850, nie zepsujemy przepisu?

Wiele mąk ma dodatkowe oznaczenia na opakowaniach. Pomagają one dopasować produkt do pożądanego wypieku (tortu, naleśników, bułek itp.). Towarzyszą temu typy wyrażone liczbami, które oznaczają, jaką ilość substancji mineralnych zawiera mąka po zmieleniu. Im mniejsza liczba, tym mąka ma ich najmniej i tym samym jest ona najbardziej miałka. Im wyższa liczba, tym zdrowsza i ciemniejsza mąka. Mąka tortowa sprawi jednak, że ciasto będzie wyjątkowo delikatne. Mąka razowa będzie miała zaś wysoką ilość błonnika.

Do czego używać poszczególne typy mąk?

Oto jakie typy mąki pszennej wyróżniamy:

typ 450 – mąka tortowa,

typ 500 – mąka wrocławska, poznańska, krupczatka,

typ 550 – mąka luksusowa,

typ 650 – mąka bułkowa,

typ 750 – mąka chlebowa,

typ 1050 – mąka chlebowa,

typ 1400 – mąka sitkowa,

typ 1850 – mąka graham,

typ 2000 – mąka razowa, śruta chlebowa.

Jak sama nazwa wskazuje, mąkę tortową warto wykorzystać do robienia delikatnych ciast takich jak biszkopt. Do kruchego ciasta czy pierogów warto sięgnąć po mąkę typu 500. Do ciast drożdżowych, faworków, placków nadawać się będzie mąka luksusowa. Będzie też idealna do pierogów i naleśników. Do pieczenia chleba czy bułek warto sięgnąć po mąkę z wyższym typem, minimum 650.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mąkę 1050 warto wykorzystać do pieczenia chleba i pizzy. Typ 1400 wykorzystuje się do wypieku domowego chleba żytniego lub zakwasu chlebowego. Mąka graham przydaje się głównie do wyrobu chleba graham, ale można z niej skorzystać także podczas robienia pierogów czy spodów do pizzy. Mąka 2000, jako że jest wyjątkowo zdrowa, nadaje się idealnie do tworzenia domowego zakwasu, zdrowych makaronów czy zdrowych, pełnowartościowych wypieków lub pieczywa pełnoziarnistego.

Źródło artykułu:WP Kobieta