Mąka ziemniaczana – uniwersalny, tani i skuteczny kosmetyk
Chyba każdy marzy o niedrogim, wydajnym i w pełni bezpiecznym kosmetyku, który upiększy całe ciało, włosy i paznokcie. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę, że jest nim jeden z najbardziej podstawowych produktów spożywczych. Mąka ziemniaczana, bo o niej mowa, jest cud-kosmetykiem, którego skuteczne działanie jest sprawdzone i potwierdzone.
30.06.2018 | aktual.: 02.08.2018 11:37
Mąka ziemniaczana – charakterystyka
Mąkę ziemniaczaną, nazywaną też skrobią ziemniaczaną, uzyskuje się z bulw pędowych ziemniaków. Ma konsystencję białego, drobnego proszku, który przy pocieraniu charakterystycznie skrzypi. Mąki ziemniaczanej używa się w przemyśle spożywczym między innymi do wypieków. Dawniej również służyła do wyrabiania krochmalu usztywniającego wypraną pościel, a nawet, co ciekawe, irokezów na głowach punków z lat 70.
Swoje zastosowanie mąka ziemniaczana znalazła też w kosmetyce. Pojawia się w składzie zarówno profesjonalnych i drogeryjnych kosmetyków, jak i domowych maseczek i kleików.
Gotowe maseczki do twarzy oraz wiele innych kosmetyków do pielęgnacji znajdziesz teraz na WP radarOkazji.
Mąka ziemniaczana na włosy
Jak się okazuje, mąka ziemniaczana na włosach zachowuje się zupełnie jak suchy szampon. Wystarczy wetrzeć ją w umiarkowanych ilościach u nasady włosów, odczekać chwilę, przeczesać włosy, a następnie przez cały dzień cieszyć się świeżą i lśniącą fryzurą. Poza tym mąka ziemniaczana wtarta w czyste kosmyki uniesie je, dając efekt push-up. Niejednokrotnie mąka ziemniaczana jest także składnikiem domowych maseczek na włosy. Dzięki jej dodatkowi włosy nie puszą się, ale ładnie układają.
Mąka ziemniaczana jest dobra również na brwi i rzęsy. Należy je posypać delikatnie skrobią przed pomalowanie. Zarówno jedne, jak i drugie zyskają objętość i będą wydawać się pełniejsze.
Mąka ziemniaczana na skórę
Zastosowanie mąki ziemniaczanej na skórze ma wiele wymiarów. Działa między innymi jak talk. Posypywana nią skóry zyskuje ochronę przed wilgocią i szereg substancji odżywczych stymulujących odbudowę naskórka. Podobnie zadziała kąpiel z krochmalu, czyli mąki ziemniaczanej i gorącej wody. Mąkę ziemniaczaną można stosować u dzieci lub osób starszych i niedołężnych noszących pieluchomajtki. Pozwoli to na uniknięcie odparzeń i podrażnień, które mogą być wywołane substancjami chemicznymi zawartymi w talku.
Co ciekawe, mąkę ziemniaczaną można stosować w zastępstwie pudru transparentnego. Do jej zalet należy to, że świetnie matuje tłustą cerę, nie zatyka porów, a także nie przesusza skóry. Ma również działanie przeciwzapalne, dlatego nadaje się jako lekki puder dla cery trądzikowej. W postaci krochmalu mąka ziemniaczana może także służyć jako maseczka na twarz. Wystarczy dodać przetarte owoce lub kefir, a maska zadziała nawilżająco, odżywiająco i antyseptycznie.
Mąka ziemniaczana na paznokcie
Jednak odżywcze i nawilżające działanie mąki ziemniaczanej nie jest jedynym w świecie kosmetyki. To także dobry naturalny sposób na matowe paznokcie. Wystarczy mąkę ziemniaczaną wymieszać z ulubionym kolorem lakieru i nałożyć na paznokcie. W przypadku lakierów hybrydowych warstwę skrobi należy nałożyć na nieutwardzony jeszcze top, a następnie utwardzić lampą.