Jakie pierwsze pytanie zadajesz na wieść, że znajoma urodziła dziecko? „Chłopiec czy dziewczynka?” – czyż nie? Od małego jesteśmy wychowywani w sposób typowy dla naszej płci. Nosimy męskie lub żeńskie imiona, ubieramy się w odpowiednich sklepach, nosimy inne fryzury, przeważnie posiadamy również odmienny typ pracy i hobby.
Jakie pierwsze pytanie zadajesz na wieść, że znajoma urodziła dziecko? „Chłopiec czy dziewczynka?” – czyż nie? Od małego jesteśmy wychowywani w sposób typowy dla naszej płci. Nosimy męskie lub żeńskie imiona, ubieramy się w odpowiednich sklepach, nosimy inne fryzury, przeważnie posiadamy również odmienny typ pracy i hobby.
Tymczasem, w mediach coraz głośniej robi się o fakcie, że powyższy podział na kobiety i mężczyzn wcale nie jest taki oczywisty. Wiele osób otwarcie przyznaje, że urodziło się w złym ciele i decyduje się na operację zmiany płci. Mało tego, jest wiele osób czujących się zarówno kobietą jak i mężczyzną lub nie identyfikujących się z żadną płcią!
Transgenderyzm czy też transpłciowość to zjawisko wciąż piętnowane i spotykające się z wielką falą nietolerancji i agresji. Nie można jednak w nieskończoność udawać i trzeba przyjąć do wiadomości, że takie osoby funkcjonują wśród nas i nierzadko są bardzo uzdolnione. Świat mody i filmu już jakiś czas temu dostrzegł potencjał transpłciowych osób i chętnie angażuje je w różne przedsięwzięcia.
sr
Lea T
Lea urodziła się jako Leonardo w 1981 roku w brazylijskim Belo Horizonte. Chodząc do szkoły we Włoszech uświadomiła sobie, że podoba się zarówno chłopcom jak i dziewczynkom. Długo walczyła z uczuciem, że tak naprawdę jest kobietą.
Lea T
Jej kariera modelki zaczęła się parę lat temu po spotkaniu Riccardo Tisci, obecnie dyrektora kreatywnego Givenchy. Lea T występuje w największych pokazach mody na świecie, czynnie walczy też o prawa osób transpłciowych.
Zdjęcie z okładki magazynu Love: Lea T (z lewej) całuje się z Kate Moss
Nong Thoom
Były mistrz/mistrzyni boksu tajskiego. Należy do przedstawicieli tajskiej trzeciej płci kathoey. W tym kraju dopuszczalne jest kupowanie i zażywanie hormonów płciowych bez recepty, jednak nie ma możliwości metrykalnej zmiany płci. Z tego powodu Nong Thoom, choć wygląda jak kobieta, walczyła na ringu z mężczyznami. Znana była z tego, iż po wygranej walce składała przeciwnikowi namiętny pocałunek.
Tild/Tilda Swinton
Nazywana jest muzą dwuznaczności, hermafrodytycznym talentem, a nawet ikoną brytyjskich gejów. Laureatka Oscara za rolę w „Michaelu Claytonie”. Sama mówi, że bardziej od tej prestiżowej nagrody ceni wyróżnienie Teddy przyznawane przez jury złożone z homo- i transseksualistów na festiwalu w Berlinie.
Tild/Tilda Swinton
W swoich rolach często wcielała się w niejednoznaczne postaci, zagrała na przykład tytułową rolę w filmie „Orlando”, gdzie gra wiecznie młodego chłopca, który przechodzi dziwaczną przemianę w kobietę.
Andrej Pejic
Czy tak będzie wyglądał model przyszłości? Młody, wyjątkowo uzdolniony Bośniak Andrej występuje na wybiegach u największych kreatorów mody. Warto zaznaczyć, iż uczestniczy w pokazach zarówno męskich, jak i żeńskich kolekcji!
Andrej Pejic
Pejic ma przezwisko "sexy" i przyznaje, że zna się na makijażu lepiej niż niejedna kobieta. Umiejętnie podkreśla swoje kości policzkowe, oczy i usta. Za swoją największą zaletę uważa nogi.
Na zdjęciu Pejic stoi z prawej strony, z lewej Karolina Kurkova.
Dana International – Sharon Cohen
Izraelska transseksualistka znana niegdyś jako Yaron Cohen. Jej przeboje są znane na całym świecie, jednak największą sławę zdobyła wygrywając w 1998 roku Eurowizję. Dana walczy o prawa mniejszości seksualnych. Jej udział w życiu publicznym jest powodem wielu kontrowersji w rodzinnym kraju, głównie w środowisku ortodoksyjnych żydów.
Omahyra Mota
Kolejna modelka, która wciela się zarówno w postaci męskie jak i kobiece. Nawet imię i nazwisko dominikańskiej piękności są androginiczne. Płeć wpisana w dowodzie: kobieta.
Georgina Beyer
Nowozelandka, znana niegdyś jako George Bertrand. Pierwsza w historii osoba transseksualna, która zasiadała w parlamencie swojego kraju, w dodatku aż trzykrotnie. Teraz zajmuje się propagowaniem na świecie tolerancji dla osób transpłciowych. Jest przykładem na to, że nawet w polityce zaczyna szanować się osoby transseksualne.
Thomas Beatie
Prawdopodobnie pierwszy facet, który urodził dziecko. Thomas w wieku 20 lat przeszedł operację zmiany płci. Nie zdecydował się jednak na usunięcie swoich narządów rodnych. Dzięki temu, kiedy okazało się, że jego żona Nancie (związek małżeński heteroseksualny, zawarty legalnie w odpowiednim urzędzie) jest bezpłodna, sam mógł zajść w ciążę. Nasienie do zapłodnienia pobrano z banku spermy. Poród odbył się w sposób naturalny, trwał 40 godzin.
Thomas Beatie
Thomas nie przejął się trudami ciężkiego porodu. W zeszłym roku, 25 lipca, na świat przyszło jego trzecie dziecko. Zdarzenie osobliwe, ale drogie panie, któraż z nas nie chciałaby, żeby to mąż mógł za nas przejść przez trudy ciąży i porodu?
sr