UrodaTwoje włosy są naelektryzowane? Jest na to sposób!

Twoje włosy są naelektryzowane? Jest na to sposób!

Twoje włosy są naelektryzowane? Jest na to sposób!
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
02.02.2012 12:59, aktualizacja: 29.05.2018 14:59

Zamiast łagodnie opadać na ramiona, lśnić i przyciągać uwagę, są niesforne i elektryzują się? Spokojnie. Naelektryzowane włosy to nie schorzenie – można sobie skutecznie poradzić z tym problemem, aby wreszcie mieć go z głowy.

Zamiast łagodnie opadać na ramiona, lśnić i przyciągać uwagę, są niesforne i elektryzują się? Spokojnie. Naelektryzowane włosy to nie schorzenie – można sobie skutecznie poradzić z tym problemem, aby wreszcie mieć go z głowy. Każdego dnia poddajemy nasze włosy dziesiątkom zabiegów. Wiele z nich jest bardzo potrzebnych, jednak częste suszenie czy prostowanie kosmyków to najkrótsza droga do ich naelektryzowania.

- Jeśli włos jest czysty, suchy i nieobciążony kosmetykami do stylizacji, narażony jest na elektryzowanie się - mówi Agnieszka Trepka, trycholog zajmująca się schorzeniami skóry głowy z gabinetu Beauty Hair w Warszawie.

Czapki z głów

Elektryzowanie się kosmyków nie jest chorobą. Wszystko przez jony dodatnie wnikające we włosy o tym samym ładunku. Dochodzi wtedy do odpychania się cząsteczek. - Zjawisko to zachodzi przede wszystkim zimą, gdy powietrze jest suche i ciepłe. Poza tym nosimy wełniane, grube ubrania, czapki, szaliki czy kaptury - wymienia Agnieszka Trepka. Włosom najbardziej szkodzi suche powietrze, dlatego ogrzewanie pomieszczeń zimą przyczynia się do tego, że kosmyki stają dęba. Wpływ na elektryzowanie się ma także suszarka - szczególnie gdy podczas suszenia czupryny powietrze jest zbyt gorące, a urządzenie trzymamy bardzo blisko głowy.

Po pierwsze nawilżanie

Czy z tym problemem można sobie poradzić? Oczywiście! I to na wiele sposobów. - Przede wszystkim należy nawilżać włosy, stosując odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne, które wygładzają powierzchnię włosa - radzi trycholog Agnieszka Trepka. Pamiętaj, że przesuszone kosmyki będą się elektryzować, bardzo ważne jest zatem stosowanie odżywki nawilżającej i wygładzającej. Dobrym pomysłem jest również nakładanie odżywki tylko przeciwko elektryzowaniu się. Sięgnij po jedwab w płynie, który wielu przypadkach skutecznie wygrywa walkę z naelektryzowanymi włosami.

Szczotka czy grzebień?

Na tym nie koniec. Systematycznie, np. raz w tygodniu, dobrze jest nałożyć regenerującą maskę. - Należy także stosować pianki, żele i lakiery, które lekko utwardzają włos - podpowiada trycholog. I dodaje, że do rozczesywania najlepiej używać drewnianych grzebieni i szczotek z naturalnym włosiem. Bardzo dobrze na elektryzujące się kosmyki działa grzebień z rogu, który świetnie wpływa na kondycję skóry głowy i włosów. Dzięki niemu nie powstają ładunki elektrostatyczne. Antystatycznie zadziała również grzebień spryskany lakierem do włosów - zarówno na kosmyki mokre, jak i suche.

Z dala od prostownicy

Fatalnie na stan kosmyków wpływa ich codzienne suszenie. Agnieszka Trepka alarmuje, że nie należy ich przesuszać i nie używać zbyt gorącego powietrza (a najlepiej letniego lub chłodnego). - W sprzedaży dostępne są suszarki, lokówki i prostownice z funkcją jonizacji, dzięki której włosy nie przesuszają się i zachowują odpowiednią wilgotność – zauważa. Najlepiej byłoby jednak całkowicie zrezygnować z prostownicy, która bardzo przesusza włosy. A jeśli masz płyn antystatyczny, możesz spryskać nim ubrania.

Po domowemu

Warto zaufać także domowym sposobom, które mogą okazać się pomocne. Płucz włosy chłodną wodą: w ten sposób zamkniesz ich łuski i wygładzisz strukturę. Możesz również polewać czuprynę mieszanką letniej wody z kilkoma łyżeczkami octu (spokojnie; jego zapach nie utrwali się). Regenerująco zadziała maseczka zrobiona z dwóch żółtek i czterech łyżeczek oliwy - składniki dokładnie wymieszaj i nałóż na wilgotne włosy. Spłucz po 20-30 minutach.

Pojemniczki z wodą i nawilżacze

O ile to możliwe, unikaj przebywania w pomieszczeniach z suchym powietrzem. Jeśli pokój ogrzewany jest kaloryferem, zawieś na nim ceramiczny albo szklany pojemniczek z wodą. Starym, ale sprawdzonym sposobem jest kładzenie na gorących kaloryferach mokrych ręczników. Możesz również na parapetach ustawić pojemniki wypełnione wodą. Stosuj nawilżacze powietrza - takie urządzenie dobrze jest ustawić przede wszystkim w biurze. I zrezygnuj z noszenia ubrań z włókien syntetycznych.

epn/(kg)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (16)
Zobacz także