Blisko ludziUbóstwo menstruacyjne w Polsce. Fundacja Dominiki Kulczyk przeprowadziła badania, wyniki są szokujące

Ubóstwo menstruacyjne w Polsce. Fundacja Dominiki Kulczyk przeprowadziła badania, wyniki są szokujące

Ubóstwo menstruacyjne. Fundacja Dominiki Kulczyk przeprowadziła badania
Ubóstwo menstruacyjne. Fundacja Dominiki Kulczyk przeprowadziła badania
Źródło zdjęć: © ONS
28.05.2020 18:56

28 maja obchodzimy Dzień Higieny Menstruacyjnej. Fundacja Dominiki Kulczyk przeprowadziła badania, ile kobiet i mężczyzn w Polsce zmaga się z ubóstwem menstruacyjnym. Wyniki są zaskakujące. Co piątej Polce zdarza się nie mieć środków na zakup odpowiednich podpasek.

Trudno uwierzyć, że w XXI wieku nadal wstydzimy mówić się o tym, że mamy okres. A temat miesiączki budzi wiele kontrowersji czy mitów. Fundacja Dominiki Kulczyk postanowiła sprawdzić, jak sytuacja wygląda w Polsce. Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń.

W Polsce nadal co piąta kobieta zmaga się z ubóstwem menstruacyjnym

Problem ubóstwa menstruacyjnego nie dotyka tylko krajów trzeciego świata, ale pojawia się również w wysoko rozwiniętych państwach. Przed wyborem posiłek czy podpaski stają również Polki.

"To istotne nie tylko z materialnego punktu widzenia. Dostęp do artykułów higienicznych to przecież przede wszystkim zapewnienie kobietom i dziewczętom poczucia pewności siebie oraz umożliwienie kontynuowania edukacji także podczas menstruacji" – czytamy na stornie fundacji.

Ponadto 42 proc. kobiet przyznało, że w ich domach nie porusza się tematu okresu lub bardzo rzadko. Brak rozmowy powoduje powielanie różnych mylnych stereotypów. 30 proc. kobiet uważa, że podczas okresu zajście w ciążę jest niemożliwe, a co piąta nadal myśli, że czas menstruacji nie jest odpowiedni na pieczenie ciast czy kiszenie ogórków.

"Musimy walczyć z tabu, stygmatyzacją i zabobonami dotyczącymi menstruacji obecnymi w Polsce. Miesiączka, oznaczająca gotowość na nowe życie, powinna być celebrowanym momentem. Niestety, zamiast tego jest przyczyną upokarzania kobiet na całym świecie. Trzeba z tym skończyć" – apeluje prezeska fundacji Dominika Kulczyk.

**Zobacz także: Aleksandra Kisiel mówi o urodzie. Jak zadbać o siebie podczas kwarantanny?** ((video_player https://video.wp.pl/mid,2052751 ,klip.html true #adv=1# ))