Blisko ludziUbóstwo menstruacyjne. Młodzi Razem: "Dostęp do środków higieny nie może być luksusem"

Ubóstwo menstruacyjne. Młodzi Razem: "Dostęp do środków higieny nie może być luksusem"

Ubóstwo menstruacyjne. Młodzi Razem: "Dostęp do środków higieny nie może być luksusem"
Źródło zdjęć: © 123RF
07.11.2019 11:23, aktualizacja: 07.11.2019 16:14

Według danych UNICEF i WHO około 500 milionów kobiet boryka się z ubóstwem menstruacyjnym. "Mamy świadomość, że w Polsce problem też istnieje. Dostęp do środków higieny musi być niezbywalnym prawem, a nie luksusem – podkreśla organizacja młodzieżowa Młodzi Razem.

Organizacja Młodzi Razem w swoim wpisie na Twitterze podaje alarmujące dane. W Indiach jedynie 10 proc. kobiet może pozwolić sobie na korzystanie ze środków higienicznych. Uczennice opuszczają z tego powodu 4-7 dni szkoły.

"Często ich świadomość na temat naturalnych mechanizmów zachodzących w ciele kobiety jest zerowa. Do zatamowania miesięcznego krwawienia używać muszą papieru toaletowego, folii, kawałków gazety czy ubrań, co skutkuje infekcjami. Zmuszone są one kraść, aby zapewnić sobie godność podczas tych kilku dni" - czytamy.

Ubóstwo menstruacyjne

Nie jest to jednak problem tak odległy od nas. Jak podaje organizacja Młodzi Razem, według badań szkockiej fundacji Plan International jedna na pięć Szkotek doświadczyła ubóstwa menstruacyjnego, w tym aż 45 proc. uczennic. Tamtejszy rząd natychmiastowo postanowił temu zaradzić, od 2018 roku we wszystkich placówkach edukacyjnych wprowadzono powszechny dostęp do bezpłatnych podpasek i tamponów. Koszt przedsięwzięcia to 5 milionów funtów.

"Nie ma danych na to, jak ta sytuacja wygląda w Polsce. Mamy jednak świadomość, że problem istnieje. Inicjatywą, która u nas pomaga kobietom jest Akcja Menstruacja. Jeśli borykacie się z problemem lub chcecie pomóc - piszcie śmiało na Facebooku czy Instagramie" - apeluje organizacja Młodzi Razem. "Zawsze możecie pomóc. Spróbujcie zorganizować zbiórkę w swojej szkole, skontaktujcie się z lokalnym domem dziecka, domem samotnej matki, schroniskiem dla osób dotkniętych kryzysem bezdomności. Czasem wystarczy spytać znajomych, czy wszystko w porządku. Przełamujmy tabu" - apeluje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także