GwiazdyW związku z partnerem

W związku z partnerem

Kiedyś podział ról w małżeństwie był dla wszystkich jasny i przejrzysty. Kobieta nie pracowała zawodowo, zajmowała się domem i wychowywaniem dzieci, a utrzymanie rodziny było obowiązkiem mężczyzny. Dzisiaj myślimy trochę inaczej i podział obowiązków na typowo kobiece i typowo męskie nie jest już tak jednoznaczny.

W związku z partnerem
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

13.05.2010 | aktual.: 13.05.2010 12:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedyś podział ról w małżeństwie był dla wszystkich jasny i przejrzysty. Kobieta nie pracowała zawodowo, zajmowała się domem i wychowywaniem dzieci, a utrzymanie rodziny było obowiązkiem mężczyzny. Dzisiaj myślimy trochę inaczej i podział obowiązków na typowo kobiece i typowo męskie nie jest już tak jednoznaczny. Coraz częściej mówi się o związkach partnerskich. Niełatwo jednak jest go stworzyć.

Kobiety coraz częściej podejmują pracę i koncentrują się na swojej karierze zawodowej, mężczyźni natomiast zaczynają angażować się w wychowywanie dzieci. Nadal jednak nie widać wyraźnych zmian w organizacji codziennego życia domowego. Za prowadzenie domu i zajmowanie się dziećmi nadal odpowiedzialne są kobiety, które po powrocie do domu rozpoczynają pracę na drugim etacie: robią zakupy, gotują obiad, piorą, sprzątają, odrabiają z dziećmi lekcje i… marzą aby wreszcie położyć się wcześniej spać, by wypocząć przed kolejnym dniem pracy.

Ostatnio coraz częściej mówi się o związkach partnerskich, w których oboje partnerzy pracują, realizują się zawodowo, oboje zarabiają pieniądze, dzielą się obowiązkami, wspólnie wychowują dzieci. Razem też rozwiązują problemy i podejmują wspólne decyzje. Jednak niełatwo jest stworzyć taki związek.

Zastanówmy się jakie korzyści mielibyśmy decydując się na taką relację?

Na pewno pozwala ona na optymalne wykorzystanie potencjału obydwojga partnerów, w zależności od ich możliwości, uzdolnień i predyspozycji. Daje im takie same prawa, ale niekoniecznie musi to oznaczać, że wszystko dzielone jest na pół. Dotyczą one decydowania jak będzie wyglądał związek, ustalania wspólnych zasad jego funkcjonowania, takich które spełniałyby oczekiwania obu stron. Dzięki tym wspólnym decyzjom w związku będzie więcej zrozumienia, zaufania i współdziałania, które pomagają w tworzeniu głębokich więzi emocjonalnych.

Dobre relacje między rodzicami będą też doskonałym przykładem dla dzieci. Zaspokoją ich potrzebę miłości i pozwolą zbudować poczucie własnej wartości. Zapewnią też kontakt z obojgiem rodziców, który jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Pozostanie w relacji partnerskiej da nam także korzyści ekonomiczne w postaci dochodów obojga partnerów, co w porównaniu z tradycyjnym modelem znacznie podniesie materialny poziom życia naszej rodziny. Wpłynie też na zmniejszenie poziomu stresu u partnera, który dotychczas postrzegany był jako jedyny żywiciel rodziny, na którym spoczywała wyłączna odpowiedzialność za jej bezpieczeństwo.

Dobry związek partnerski daje satysfakcję obu stronom, nie ograniczając ich rozwoju. Potrzeba jednak dużo pracy i zaangażowania aby móc go utrzymać.

O czym warto pamiętać?

Przede wszystkim o tym, że partnerstwo w związku opiera się na dojrzałej więzi emocjonalnej i uczuciowej między mężczyzną i kobietą, wymaga wzajemnego zaufania, akceptacji i szacunku, umiejętności dawania sobie opieki i wsparcia, oraz sporo cierpliwości i wyrozumiałości.

Także o tym, że dyskutując o związkach bardzo często ulegamy stereotypom i zaczynamy zastanawiać się jacy powinni być: „dobra żona” i „dobry mąż” czy „prawdziwa kobieta” i „prawdziwy mężczyzna”. Starając się stworzyć uniwersalną definicję wpadamy w pułapkę, ponieważ dla każdego może oznaczać to coś zupełnie innego. Dlatego w naszym związku tak ważne jest aby wraz z partnerem wyznaczać własne reguły, zgodne z naszymi wzajemnymi oczekiwaniami wobec siebie i wobec naszego związku. Warto też wspólnie podejmować decyzje dotyczące dzielenia się obowiązkami, oraz nauczyć się wymieniać rolami w zależności od konkretnych sytuacji i potrzeb związku. To zapewni nam poczucie bezpieczeństwa, dzięki któremu łatwiej będzie zdobyć się na szczerość i nie rezygnując z własnej indywidualności, zaangażować się w budowanie związku.

Kolejna rzecz, o której powinniśmy pamiętać, a która jest bardzo ważna w budowaniu relacji między ludźmi, także tej partnerskiej, to umiejętność komunikowania się, a więc mówienia, słuchania, dyskutowania, szanowania odmiennego zdania. Częste rozmowy prowadzone z ukochaną osobą pozwolą nam bliżej poznać partnera, lepiej wyrażać nasze uczucia i emocje, mówić o tym co jest dla nas trudne. Pomogą też na bieżąco pokonywać pojawiające się trudności i zapobiegną narastaniu nieporozumień.

Podsumowując, stworzenie partnerskiego związku nie jest wcale łatwym zadaniem, wymaga samodzielności myślenia i umiejętności dzielenia się. W zamian daje jednak poczucie bezpieczeństwa i wolności, miłość i akceptację oraz możliwość samorealizacji. Prawdziwe partnerstwo polega bowiem na współdziałaniu, osiąganiu wspólnie określonych celów, daje możliwość tworzenia własnych reguł satysfakcjonujących obydwoje partnerów. Z drugiej jednak strony wymaga konsekwentnego przestrzegania przyjętych zasad, dzielenia się obowiązkami, wspólnego rozwiązywania problemów i ponoszenia odpowiedzialności.

Komentarze (2)