UrodaWpływ słońca na skórę. Jak odpowiednio się przygotować?

Wpływ słońca na skórę. Jak odpowiednio się przygotować?

Wpływ słońca na skórę. Jak odpowiednio się przygotować?
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
Maria Kowalczyk
06.06.2017 09:12, aktualizacja: 06.06.2017 15:37

Wystawiając skórę na działanie słońca, powinniśmy ją wcześniej posmarować kremem z SPF. Natomiast filtry filtrom nierówne, a jednorazowe posmarowanie twarzy czy ciała kremem nie uchroni jej przed szkodliwym działaniem UV. Jednak są sposoby i techniki, żeby uniknąć negatywnego wpływu promieniowania słonecznego. Jakie? Sprawdzamy.

W polskim domu na preparaty do opalania wydaje się przeciętnie ok. 25 zł rocznie (co oznacza ok. 2 opakowania kosmetyków; wg badań Gfk Polonia). To zdecydowanie za mało! Polki i Polacy wciąż opalają się, stosując przed plażowaniem oliwkę dla niemowląt i jednocześnie obawiają się, że krem z filtrem zatka pory, obciąży skórę czy pozostawi tłusty lub biały film na jej powierzchni. Albo opóźni proces opalania. Nic więc dziwnego, że samo posiadanie kremu z filtrem "nie załatwi" odpowiedniej ochrony skóry przed promieniami UVA i UVB.

Filtr na filtry

W gąszczu tysięcy produktów do ochrony przeciwsłonecznej dla wielu osób decydujące znaczenie ma cena. Natomiast najważniejszą kwestią powinna być jakość. Dobry krem z filtrem zawiera filtry fizyczne i chemiczne. Czym się różnią? Fizyczny to filtr, który chroni cię tuż po wyjściu na słońce, a chemiczny - potrzebuje ok. pół godziny, aby wchłonąć w skórę i zacząć działać.

W nowoczesnych preparatach do opalania można znaleźć też inne składniki aktywne. Takie, które chronią DNA i naprawiają uszkodzenia wywołane działaniem słońca. Jako pierwsza takie możliwości zapewniła seria przeciwsłoneczna dermokosmetyków Repaskin Sesderma. Wykorzystują one nanotechnologię i genokosmetykę oraz są bogate w składniki przedłużające młody wygląd skóry, np. kompleks antyoksydacyjny. Chronią skórę przed poparzeniami słonecznymi i uszkodzeniami DNA, a także naprawiają uszkodzenia komórkowe wywołane przez słońce. Pomagają zapobiegać nowotworom skóry. I wreszcie - mają przyjemne, lekkie konsystencje mgiełki, spreju czy szybko wysychającego kremu, który pozostawia na powierzchni naskórka tzw. dry touch (suchy dotyk).

Uwaga na nadmiar

Słońce wywiera szkodliwy wpływ, kiedy nadużywasz opalania. Pierwszym tego objawem jest przesuszenie naskórka. Skóra jest wówczas pozbawiona elastyczności, więc bardziej narażona na powstawanie zmarszczek. Przesuszenie naskórka powoduje również zwiększoną produkcję sebum (gruczoły łojowe próbują go usilnie nawilżyć, natłuścić i przywrócić równowagę hydro-lipidową), co wywołuje powstawanie zaskórników lub trądziku. Kolejnym skutkiem są plamki i przebarwienia lub odbarwienia naskórka, a także popękane naczynka. Nasilają się po dłuższym pobycie na słońcu.

Z czasem pod wpływem słońca zwiększa się liczba oraz wielkość plam, przebarwień oraz zmarszczek. Natomiast najgroźniejszym skutkiem jest oczywiście czerniak, czyli nowotwór złośliwy. Nie warto opalać się w godzinach 11-15, kiedy słońce operuje najmocniej Pamiętaj, aby powtarzać smarowanie skóry kremem z filtrem co dwie-trzy godziny, nawilżaj ją przed i po opalaniu. A jeśli zauważysz zmiany, które cię niepokoją, umów się na wizytę u lekarza dermatologa.

Niektóre procesy wywołane działaniem słońca są trudne do naprawienia. Natomiast część z nich można odwrócić dzięki wykorzystanym w nowoczesnych preparatach technologiom opartym o czynniki wzrostu. Jak te w linii Factor G Renew (aż z 5 czynnikami wzrostu, antyoksydantami i nanotechnologią, dzięki której składniki aktywne głębiej i skuteczniej przenikają do głębszych warstw skóry). Poprawiają one syntezę kolagenu i elastyny, co skutkuje zwiększeniem elastyczności skóry i spłyceniem zmarszczek.

Zaufaj wiedzy eksperta

Co jeszcze warto wiedzieć na temat wpływu słońca na kondycję skóry? Zapytałam ekspertkę, Annę Antosik, kosmetologa i szkoleniowca marki Sesderma.

Jaka dawka promieni słonecznych jest zdrowa dla skóry ze względu na wytwarzanie witaminy D?
Wystarczy kilkunastominutowa ekspozycja niewielkiej powierzchni skóry. Najlepiej poza godzinami najwyższego promieniowania.

*Czy eksponowanie skóry wcześniej niż od godziny 11 lub po godzinie 15 nie musi być wspomagane filtrem? *
Każda ekspozycja, nawet wczesnym rankiem i na kilka minut, może mieć negatywny wpływ na skórę. Jeśli pokrywają ją przebarwienia, powinno się smarować skórę filtrem zawsze, nawet gdy słońce praktycznie nie operuje. Chronić należy też dzieci niezależnie od godziny, o której wychodzą na słońce, czy szerokości geograficznej, w jakiej przebywają.

*Czy siedząc w samochodzie, też możemy w słoneczny dzień się opalić? Jakie mogą być skutki wieloletniej ekspozycji jednej strony twarzy czy ciała na słońce? *
Tak, jednym z przykładów jest sławne już w świecie kosmetologicznym zdjęcie kierowcy ciężarówki. Na lewej części twarzy widać u niego dużo bardziej widoczne skutki fotostarzenia: przebarwienia, bruzdy, zmarszczki.

A gdyby postawić obok siebie 40-letnie bliźniaczki: jedną, która nie opalała skóry niemal wcale, a drugą, która mieszkała w Kalifornii i spędzała dużo czasu na plaży, czy będzie między nimi widać różnicę w ilości zmarszczek, przebarwień i poziomu elastyczności skóry?
Jeśli jedynym czynnikiem jest ekspozycja na słońce, to można założyć, że osoba chroniąca skórę przed jego negatywnym wpływem, będzie mieć mniej zmarszczek i przebarwień. Ale na stan skóry wpływa także dieta (palenie papierosów, przyp. red.), stosowane kosmetyki (nie tylko te z filtrem) czy pielęgnacja profesjonalna. Na poziom elastyczności działa również to, czy np. stosowało się drastyczne diety, jak wygląda gospodarka hormonalna i wiele innych czynników. Jedno jest pewne: uszkodzenia stricte słoneczne są mniejsze u osoby, która się nie opala i stosuje preparaty z wysokimi filtrami.

Jaką ilość kremu z filtrem należy nałożyć na skórę, żeby zapobiec fotostarzeniu?
Na skórę twarzy, szyi i dekoltu rekomenduje się nakładać ok. 1 łyżeczkę do herbaty, a średnio nakłada się ok. 2 mg na każdy centymetr ciała. Aplikację należy także powtarzać w ciągu dnia.

Na co zwracać - poza wysokością faktora - uwagę podczas wybierania kremu z SPF?
Jeśli produkt zawiera filtry chemiczne, to obowiązkowo powinien mieć też w składzie antyoksydanty. To substancje, których skóra potrzebuje szczególnie latem. W kremie z filtrem chemicznym są konieczne po to, aby niwelować jego ewentualne negatywne skutki działania. Filtr chemiczny zamienia promieniowanie, które dotarło do skóry w ciepło, a wtedy wytwarzane są wolne rodniki, więc dodatkowa dawka antyoksydantów - aby zapobiec ich szkodliwemu działaniu - jest tu niezbędna. Nowoczesne kosmetyki powinny zawierać również substancje naprawiające już istniejące uszkodzenia. Enzymy naprawcze są jednym z podstawowych składników całej linii Repaskin Sesderma.

*Które promieniowanie wywołuje gorsze spustoszenie na skórze: UVA czy UVB? *
UVB ma działanie rumieniotwórcze, wywołuje stan zapalny na skórze i odpowiada za zmiany zachodzące głównie w naskórku, jest ono także odpowiedzialne za najbardziej niebezpieczny nowotwór skóry – czerniaka. UVA wnika głęboko w skórę uszkadzając elementy budulcowe – kolagen, elastynę. Uszkadza kwas hialuronowy. Oba przyczyniają się do zwiększenia ilości wolnych rodników, odpowiedzialnych za procesy starzenia się skóry.

Partnerem artykułu jest Sesderma