FitnessZiołowe napary, które podkręcają przemianę materii

Ziołowe napary, które podkręcają przemianę materii

Ziołowe napary, które podkręcają przemianę materii
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Przyspieszają przemianę materii, oczyszczają i odtruwają organizm. Pomagają też pozbyć się zbędnych kilogramów. Tak działają zioła pod postacią naparów i odwarów. Bez chemii i sztucznych dodatków. Sprawdźmy, po które rośliny warto sięgnąć.

Pokrzywa

Ojciec medycyny, Hipokrates uważał ją za królową wszystkich leczniczych ziół. Dzisiaj widzimy w niej raczej nieprzyjazny chwast niż wartościową roślinę. Warto jednak zmienić nastawienie, bo pokrzywa ma wyjątkowe działanie i skład. Duże ilości chlorofilu, sole mineralne - m.in. żelazo, wapń, fosfor, witaminy C, K, A to tylko niektóre z cennych składników. Zbierzmy młode listki i wykorzystajmy je do przyrządzenia domowego naparu lub soku. Napar korzystnie wpływa na pracę przewodu pokarmowego, ułatwia trawienie, działa żółciopędnie, a przede wszystkim moczopędnie. Pamiętajmy jednak, że napój ten wzmaga także apetyt.

Pokrzywa zwiększa wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii, chlorków i mocznika. By pozbyć się toksyn warto przygotować sok. Świeże listki drobno pokrojonych młodych pokrzyw wrzucamy do sokowirówki lub rozdrabniamy za pomocą blendera. Miksturę można rozrzedzać wodą w proporcji 1:5. Według zaleceń jednego z uczniów sławnego zielarza księdza Kneippa, kurację rozpoczynamy od dziennej dawki 3 łyżek stołowych soku. Po każdych 3 dniach zwiększamy dawkę o jedną łyżkę, aż dojdziemy do 10 łyżek stołowych.
Zobacz także: sekrety zdrowego i pysznego kompotu

Domowy niezbędnik:

1 / 6

Skrzyp polny

Obraz
© 123RF.COM

Wygląda efektownie, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że zielona "choinka" kryje w sobie bogactwo składników mineralnych z krzemem na czele. To właśnie ten pierwiastek wpływa na zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci. Zielone pędy najlepiej zbierać od połowy lipca do końca sierpnia, ponieważ wtedy zawierają najwięcej krzemionki. Napary i odwary ze skrzypu regulują przemianę materii i stanowią łagodny, naturalny środek moczopędny. Pomagają także uporać się z cellulitem - kwas krzemowy zawarty w skrzypie wpływa na uelastycznienie naskórka, dzięki czemu skóra staje się bardziej wygładzona.

Odwar przygotowujemy zalewając łyżkę suszonego skrzypu szklanką wody i gotując przez ok. 5 minut. Później parzymy pod przykryciem kolejne 10 minut, a następnie przecedzamy. Pijemy trzy razy dziennie.

2 / 6

Karczoch

Obraz
© 123RF.COM

W Polsce mało popularny, ale na południu Europy karczoch i jego zbawienny wpływ na pracę układu pokarmowego znany jest od dawna. To zasługa przede wszystkim dwóch składników - cynaryny i inuliny. Cynaryna usprawnia proces trawienia i znacznie przyspiesza metabolizm, kontroluje także hormony regulujące poziom cukru we krwi. Z kolei inulina pomaga w odchudzaniu, ponieważ podobnie jak błonnik, wiąże wodę i pod jej wpływem pęcznieje w żołądku. Dzięki temu na długo zapewnia uczucie sytości.

Z liści karczocha można przygotować gorzki odwar, który stosuje się jako środek na trawienie i oczyszczenie wątroby. Możemy użyć nawet tych zewnętrznych, które zwykle odcinamy, bo są niejadalne. Wrzucamy kilkanaście posiekanych liści do pół litra wrzątku. Gotujemy przez 10-15 minut, po czym odstawiamy całość do przestygnięcia. Suszone liście karczocha kupimy też w sklepach zielarskich.

3 / 6

Mniszek lekarski

Obraz
© Shutterstock.com

Popularny "mlecz" także jest świetnym surowcem leczniczym. Można wykorzystywać wszystkie jego części - kwiaty, liście i korzenie. Mniszek zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i ułatwia trawienie pokarmów. To także cenna roślina moczo- i żółciopędna. Oczyszcza wątrobę i pobudza pracę nerek, pomagając w wydalaniu zbędnych produktów przemiany materii i toksyn.

Jadwiga Górnicka, autorka „Apteki natury”, podaje przepis na prosty napar z mniszka lekarskiego: należy pociąć 50 g (garść) korzeni i liści. Zalać litrem wody i gotować przez dwie minuty. Następnie odstawić do naciągnięcia na 10 minut, pod przykryciem. Przecedzić. Popijać po pół szklanki dziennie 30 minut przed posiłkami.

4 / 6

Fiołek trójbarwny

Obraz
© 123RF.COM

Znają go zapewne wszyscy, którzy cierpieli na trądzik młodzieńczy - herbatki z fiołka trójbarawnego pomagają pozbyć się uporczywych krostek. Ale ta roślina posiada także wiele innych zalet - działa moczopędnie, przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. Świetnie wpływa na przemianę materii. Napary przyspieszają wydalanie toksyn oraz zbędnych metabolitów z organizmu. Poza tym odtruwają organizm po kuracji antybiotykami.

Ziele bratka bez trudu znajdziemy w każdej aptece czy sklepie zielarskim. Możemy z niego przygotować odwar lub napar. W pierwszym przypadku ok. 1-2 łyżeczki ziela zalewamy 2 szklankami zimnej wody i gotujemy ok. 5 minut. W drugim - zalewamy wrzącą wodą i pozostawiamy na ok. 10 minut pod przykryciem. Pijemy dwa razy dziennie po jednej lub pół szklanki.

5 / 6

Lubczyk

Obraz
© 123RF.COM

To ziele miłości - jego korzeń dawniej był obowiązkowym składnikiem miłosnych eliksirów aplikowanych wybrańcom serca. Dzisiaj częściej nadaje specyficzny smak przypawie maggi czy kostkom bulionowym niż rozbudza uczucia. Za to do tej pory wykorzystuje się inne właściwości lubczyku. Aromatyczne liście tej rośliny poprawiają przemianę materii, oczyszczają organizm z toksyn i są sprzymierzeńcem w zmaganiach z wzdęciami, niestrawnością oraz innymi dolegliwościami trawiennymi.

Jak przyrządzić odwar? Dwie łyżki suszonego korzenia lubczyku zalej 400 ml przegotowanej wody i odstaw na noc. Rano podgrzej i zostaw pod przykryciem. Po kwadransie odwar jest gotowy. Możesz go pić małymi łyczkami przez cały dzień.

6 / 6

Łopian większy

Obraz
© 123RF.COM

Korzeń łopianu uchodzi za jeden z najskuteczniejszych naturalnych „wspomagaczy” przemiany materii. Pomaga też przywrócić odpowiednią florę bakteryjną i obniża poziom cukru we krwi. Jeśli chcemy odtruć organizm, należy 2-3 razy dziennie wypijać 1/3 szklanki odwaru z korzenia tej rośliny. 2-3 łyżki rozdrobnionego korzenia zalewamy dwoma szklankami ciepłej wody i doprowadzamy do wrzenia, później gotujemy pod przykryciem ok. 3 minuty, odstawiamy na kwadrans i przecedzamy.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (12)