Ślub i wesele z konsultantem ślubnym
Organizacja wesela z pomocą wedding plannera to według wielu „droga impreza”. Tymczasem rozmowy z narzeczonymi wcale nie zaczynają się od pytań o to, jakim dysponują budżetem. Oczywiście, im wyższy budżet, tym więcej możliwości, im niższy, tym większa potrzeba zatrudnienia profesjonalisty. Wtedy bowiem ryzyko źle wydanych pieniędzy jest wyższe.
05.12.2014 | aktual.: 02.03.2015 15:20
Organizacja wesela z pomocą wedding plannera to według wielu „droga impreza”. Tymczasem rozmowy z narzeczonymi wcale nie zaczynają się od pytań o to, jakim dysponują budżetem. Oczywiście, im wyższy budżet, tym więcej możliwości, im niższy, tym większa potrzeba zatrudnienia profesjonalisty. Wtedy bowiem ryzyko źle wydanych pieniędzy jest wyższe.
Kompleksowe wsparcie konsultanta ślubnego polega na przeprowadzeniu pary przez cały okres przygotowań: rekomendowaniu rozwiązań i usług, doborze dostawców, dopełnieniu niezbędnych formalności, aż po koordynację działań w dniu ślubu i wesela. W dniu ślubu Para Młoda nie musi zaprzątać sobie głowy sprawami organizacyjno-technicznymi, może się skupić wyłącznie na własnych przeżyciach, na swoich gościach. Zakres działań konsultantów zawsze określają pary. Niektórzy powierzają im niemal wszystkie zadania związane z organizacją. Rola narzeczonych sprowadza się w zasadzie do dokonywania ostatecznych czy kluczowych wyborów. Inni pragną większego zaangażowania w proces planowania i uczestniczą w spotkaniach z dostawcami lub samodzielnie realizują wybrane zadania. Rolą konsultanta jest odciążać, ale nie pozbawiać przyjemności planowania uroczystości.
Zakres działań
Konsultant nie może jedynie dopełnić za narzeczonych formalności cywilno-kościelnych w urzędzie i w parafii. Pozostałe zadania zarówno stronę kreatywną, jak i techniczną najczęściej przejmują doradcy. Wedding planner powinien wyprzedzać potrzeby, oczekiwania klientów, niwelować potencjalne trudności i proponować najlepsze rozwiązania. To on kontaktuje się ze wszystkimi stronami – wykonawcami, usługodawcami, zaangażowanymi w realizację przedsięwzięcia.
Na początku przygotowań niewiele par ma jasną, wyklarowaną wizję, a jeszcze mniej ma pomysł, który byłby zgodny z oczekiwaniami partnera. Najczęściej wedding planner zaczyna pracę od wysłuchania czego na pewno by nie chcieli, czego absolutnie nie są w stanie zaakceptować. Jego rolą jest wypracowanie z parą spójnej, eleganckiej, oryginalnej koncepcji dla całej uroczystości, wybadanie ich preferencji, a później dostarczenie pomysłów i rozwiązań.
Nie tylko chwilowy trend
Korzystanie z pomocy wedding plannera nie jest modą. Z ich usług korzystają osoby, którym zależy na perfekcyjnej, często zgodnej z najnowszymi trendami, oprawie oraz powodzeniu uroczystości, dlatego wolą skorzystać z usług profesjonalisty niż próbować działać na własną rękę. Zaletą zatrudnienia wedding plannera jest również możliwość negocjacji przez niego korzystnych warunków współpracy z hotelami, restauracjami lub dostawcami. W przeciwieństwie do Młodej Pary nie jest on klientem jednorazowym, ale wielokrotnym.
Na każdym etapie współpracy z Młodą Parą i organizacji całego przedsięwzięcia adrenalina jest podwyższona. A najwyższy pułap osiąga w dniu ślubu i wesela, kiedy to właśnie wedding planner ponosi całą odpowiedzialność za przebieg uroczystości. Ślub i wesele to taki moment, kiedy nie ma miejsca na duble.
Oficjalne wydanie internetowe „Magazynu Wesele”: magazynwesele.pl Katarzyna Gajek-Szczepanowska