Moda10 kobiet, które zmieniły oblicze świata mody

10 kobiet, które zmieniły oblicze świata mody

10 kobiet, które zmieniły oblicze świata mody
Źródło zdjęć: © East News

Świat mody to nie tylko projektanci, ikony stylu i modelki, które znamy z pierwszych stron gazet. Branża nie mogłaby obyć się bez dziennikarzy modowych, przedstawicieli nowych mediów, fotografów, specjalistów od wizerunku czy wpływowych bizneswoman. Moda rządzi się takimi samymi prawami, jak inne gałęzie przemysłu i może być bardzo intratnym biznesem. Poznajcie 10 kobiet, które zmieniły oblicze mody, a które niekoniecznie znacie z pierwszych stron gazet.

Natalie Massenet jest założycielką luksusowej platformy sprzedażowej Net-a-Porter, która powstała w 2000 roku i zrewolucjonizowała świat mody. Jeszcze nigdy w historii moda z najwyższej półki nie była tak łatwo dostępna, jak za pośrednictwem jej inicjatywy. Massenet przez lata była twarzą projektu Net-a-Porter, który na początku 2015 roku został zakupiony przez swego największego rywala na rynku Joox.com. Natalie Massenet nie może jednak narzekać na brak zajęcia. Od 2013 roku stoi na czele prestiżowego British Fashion Council, które promuje najlepiej zapowiadających się brytyjskich projektantów.

Aleksandra Wołejsza / Kobieta WP

1 / 9

Donatella Versace

Obraz
© East News

Po tragicznej śmierci swego brata Giani Versace w 1997 roku, Donatella stanęła na czele modowego imperium, które od prawie 20 lat skutecznie prowadzi do kolejnych sukcesów. W latach 80' Donatella postanowiła założyć Versus, młodszą linię Versace, która doskonale trafiła w gusta młodszego odbiorcy. Dzięki szerokim wpływom w show-biznesie i znajomością z wieloma gwiazdami, ubrania Versace wciąż chcą nosić fashioniści z całego świata.

2 / 9

Fern Mallis

Obraz
© facebook

Fern Mallis jest absolutną legendą w świecie mody. To dzięki niej Nowojorski Tydzień Mody stał się jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń modowych, który z powodzeniem może konkurować z Paryżem, Mediolanem i Londynem. Co ciekawe, Fern Mallis jako jedna z pierwszych w branży skrytykowała pokaz Kanye Westa, jednoznacznie stwierdzając, że nie jest jego fanką.

3 / 9

Przedstawiciele nowych mediów

Obraz
© facebook

Nowe technologie nie mają przed nimi tajemnic i doskonale znają mechanizmy mediów społecznościowych. Potrafią przełożyć zjawiska modowe na język Internetu, skutecznie trafiając do odbiorców. Mowa nie tylko o blogerkach, ale też "cyfowych" liderach opinii.

Leandra Medine to założycielka absolutnie kultowego bloga "Man Repeller" i autorka nowego sformułowania, które przeniknęło na stałe do języka. "Man Repeller" oznacza w wolnym tłumaczeniu "odpychający mężczyzn".

Leandra Medine słynie z charakterystycznego i oryginalnego stylu, a jej stylizacje docenili redaktorzy ze Style. com, Fashionista czy Gawker.

4 / 9

Garance Doré

Obraz
© facebook

Jednym z najbardziej inspirujących faktów z jej życia jest to, że kompletnie sama nauczyła się języka HTML, ilustrowania i robienia zdjęć. Garance Doré bloga założyła w 2006 roku, by pokazać szerszej publiczności efekty swojej pracy. Jej zdjęcia z paryskiego i nowojorskiego tygodnia mody zostały docenione, a ona została jedną z pierwszych kobiet w zdominowanym przez mężczyzn świecie fotografii.

5 / 9

Chiara Ferragni

Obraz
© facebook

Na Instagramie obserwuje ją prawie 5 mln. użytkowników, a w 2015 roku została określona najbardziej wpływową blogerką 2015 roku przez Fashionista. Chiara Ferragni jest nie tylko założycielką najpopularniejszego bloga modowego, ale też świetną bizneswoman. Ma własną linię butów, współpracowała z prestiżowymi markami od Chanel po Diora, a świat mody wciąż się o nią upomina. Bloga "The Blonde Salad" założyła w 2009 roku.

6 / 9

Redaktorki: Suzy Menkes

Obraz
© facebook

Ich wpływ na branżę mody jest niekwestionowany. Bez nich nie mogło by być możliwe dotarcie do odbiorcy i zaprezentowanie własnej wizji mody.

Z jej słowem liczą się wszyscy w branży, a jej krytyka potrafiła przekreślić sukces niejednej kolekcji. Suzy Menkes uznawana jest przez wielu za wyrocznię w świecie mody. Przez 28 lat pisała o modzie dla "International Herald Tribune", który zmienił tytuł na "The International New York Times". Choć urodziła się w 1943 roku, doskonale radzi sobie z nowymi mediami. W 2014 roku została międzynarodową redaktor mody w brytyjskiej edycji "Vogue’a". Jednak nie drukowanej, a cyfrowej jego wersji.

7 / 9

Redaktorki: Carine Roitfeld

Obraz
© facebook

Była redaktor naczelną francuskiego "Vogue’a", z którego uczyniła jeden z najbardziej unikatowych magazynów branży modowej. Po odejściu z "Vogue Paris" przejęła funkcję międzynarodowej redaktorki pisma "Harper’s Bazaar" oraz stworzyła swój własny autorski magazyn "CR Fashion Book". Co ciekawe, jako pierwsza postanowiła umieścić na okładce pisma kontrowersyjną Kim Kardashian, zanim zrobiła to Anna Wintour w "Vogue US".

8 / 9

Redaktorki: Anna Wintour

Obraz
© facebook

Redaktorka naczelna amerykańskiego wydania "Vogue’a", który dzięki niej stał się społeczno-kulturowym fenomenem. Anna Wintour przyczyniła się także do spopularyzowania wśród młodego pokolenia kobiet najbardziej luksusowych marek. Jej historia stała się inspiracją do stworzenia kinowego hitu "Diabeł ubiera się u Prady".

9 / 9

Modelka: Kate Moss

Obraz
© facebook

Kate Moss to modelka, która zrewolucjonizowała świat mody i od 1988 roku nieprzerwanie inspiruje projektantów. Należy do starej gwardii gwiazd modelingu, które do zbudowania sławy nie potrzebowały mediów społecznościowych. Na swoim koncie ma współpracę z najlepszymi od Alexandra McQueena po Chanel. Ostatnio można ją było oglądać w kampanii Mango. Kate zajmuje się też projektowaniem ubrań i akcesoriów.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)