10 sposobów na wykorzystanie octu jabłkowego
Właściwości octu jabłkowego wykorzystywane są nie tylko w kuchni. Przez kobiety szczególnie ceniony jest on m.in. za swoje właściwości odchudzające. Okazuje się jednak, że możliwych zastosowań octu jabłkowego jest znacznie więcej.
Właściwości octu jabłkowego wykorzystywane są nie tylko w kuchni. Przez kobiety szczególnie ceniony jest on m.in. za swoje właściwości odchudzające. Okazuje się jednak, że możliwych zastosowań octu jabłkowego jest znacznie więcej.
Usuwa brud i zanieczyszczenia
Czy wiesz, że popularne chemiczne środki czyszczące, których tak obficie używamy we własnych domach, są toksyczne? Zawierają m.in. nadwęglany, chloroform, podchloryn sodu i inne substancje, które mogą wywoływać alergie, podrażnienia, bóle głowy, a nawet raka. Zdrową i nietoksyczną alternatywą dla nich jest ocet jabłkowy. Wystarczy wymieszać go w równych proporcjach z wodą, wlać do pojemnika z atomizerem i można zacząć czyścić zabrudzone powierzchnie, nie martwiąc się o to, że zawarte w nim toksyny wyrządzą nam jakąś szkodę.
Tekst: Agnieszka Majewska/sr, kobieta.wp.pl
Likwiduje brzydki zapach
Nieprzyjemnie pachnąca kuchnia, łazienka, pokój, a czasem także przedpokój zdarzają się w każdym domu. Brzydki zapach może odstraszyć wszystkich, zwłaszcza gości, którzy dodatkowo wyrobią sobie o nas, jako gospodarzach, niezbyt pochlebne zadanie. Rozwiązanie? Ocet jabłkowy, który bardzo dobrze pochłania zapachy, także te wyjątkowo nieprzyjemne. Wystarczy wlać go do małej miseczki lub otwartego pojemnika, ustawić w pomieszczeniu, w którym zapach wyjątkowo nam przeszkadza i zostawić do momentu, aż ocet go "wchłonie".
Usuwa łupież i likwiduje swędzenie skóry głowy
Masz problem z łupieżem i szukasz skutecznego sposobu, by się go pozbyć? Zanim wypróbujesz najdroższe specyfiki z apteki, sięgnij po ocet jabłkowy. Regularne płukanie nim włosów spowoduje zmianę pH skóry głowy, dzięki czemu wzrost drożdżaków odpowiadających za powstawanie łupieżu zostanie zatrzymany. Dodatkowy plus takich płukanek to fakt, że włosy przestają się przetłuszczać, a swędzenie i podrażnienia skóry głowy mijają.
Octu jabłkowego do likwidacji łupieżu można używać na dwa sposoby, stosując go przed lub po myciu włosów. W tym pierwszym przypadku mieszamy ocet z wodą w proporcjach 1:1 i wcieramy w skórę głowy na ok. pół godziny przed myciem włosów. Drugi sposób to płukanie już umytych włosów. W tym celu w szklance wody rozcieńczamy łyżkę lub dwie octu jabłkowego i po każdym myciu głowy płuczemy nim włosy.
Likwiduje pryszcze i poprawia wygląd skóry
Ocet jabłkowy z powodzeniem może być stosowany w przypadku zmian trądzikowych. Żeby zlikwidować krostki, wypryski i stany zapalne należy przygotować w domu tonik i stosować go regularnie rano i wieczorem. W tym celu mieszamy dwie łyżeczki octu jabłkowego z jedną szklanką przegotowanej lub mineralnej wody (jeśli skóra dobrze zareaguje, ilość wody można zmniejszyć do pół szklanki). Dodatkowo, dla lepszego efektu, octu jabłkowego można używać punktowo smarując nim raz dziennie najbardziej problematyczne miejsca na skórze. A żeby zwiększyć jego pozytywne działanie, warto stosować go także "od wewnątrz". W tym celu rano i wieczorem należy wypijać po jednej jego łyżeczce.
Likwiduje nadmierne pocenie
Jak bardzo uciążliwe, nieprzyjemne i krępujące może być nadmierne pocenie się, wiedzą tylko ci, którzy tego doświadczyli. W tej sytuacji z pomocą również może przyjść ocet jabłkowy. Na kilkanaście minut przed użyciem antyperspirantu, oczyszczone pachy należy przetrzeć octem jabłkowym, który zlikwiduje bakterie wydzielające nieprzyjemny zapach. Nie warto martwić się samą wonią octu, która ulotni się i nie będzie wyczuwalna. W przypadku pocenia innych części ciała, np. stóp lub dłoni, octem jabłkowym zwilżamy chusteczkę lub papierowy ręcznik i dokładnie wcieramy go w skórę.
Zapobiega nieświeżemu oddechowi
Jeśli żaden płyn do higieny jamy ustnej nie daje sobie rady z tą przykrą dolegliwością, warto spróbować octu jabłkowego. W tym przypadku, podobnie jak w sytuacji nadmiernego pocenia, tajemnica działania tkwi w jego antybakteryjnych właściwościach. Dzięki nim ocet likwiduje drobnoustroje odpowiadające za niemiły zapach z ust. Wystarczy rozcieńczyć jego jedną łyżeczkę w połowie szklanki wody i płukać usta przez jedną-dwie minuty kilka razy dziennie. Dla wzmocnienia efektu warto również wypić łyżeczkę octu rozcieńczoną w niewielkiej ilości wody.
Zmniejsza siniaki
Czasem nie wiadomo skąd się biorą, a swoim niebiesko-filetowo-żółtym odcieniem potrafią skutecznie oszpecić skórę. Pomocne w likwidacji siniaków mogą okazać się przeciwzapalne właściwości octu jabłkowego. W tym celu wystarczy zmieszać w równych proporcjach ocet jabłkowy z wodą, a powstałym roztworem zwilżyć gazę i przykładać w formie okładu do posiniaczonego miejsca. Inny sposób na likwidację stłuczeń, krwiaków i siniaków, to wymieszanie octu jabłkowego z solą kuchenną i okładanie powstałą papką zmienionych miejsc na skórze.
Ożywia smak potraw
Nie bez przyczyny podstawowe miejsce octu jabłkowego znajduje się w kuchni. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że pasuje on nie tylko do sosu winegret. Nadaje się również do mięs, marynat, wszelkich sosów, sałatek oraz zup. Warto wzbogacać nim smak potraw, ponieważ zawiera witaminy (A, E, C, z grupy B), minerały (potas, sód, magnez, żelazo) oraz pektyny. Wpływa na przyspieszenie trawienia, pobudza wydzielanie soków żołądkowych i odkwasza organizm.
Likwiduje ból gardła i ból zatok
Jeśli boli cię gardło lub wyczuwasz charakterystyczne drapanie, które wkrótce przerodzi się w ból, nie czekaj, użyj octu jabłkowego. W tym celu wymieszaj go w proporcjach 1:1 z lekko ciepłą wodą i kilka razy dziennie takim roztworem płucz gardło. Dla wzmocnienia działania, możesz również przygotować sobie gorący napój składający się ze szklanki wody, dwóch łyżeczek octu jabłkowego, odrobiny pieprzu cayenne i miodu. Z kolei na zmniejszenie bólu zatok bardzo dobrze działa picie ciepłego roztworu przygotowanego z dwóch łyżeczek octu i połowy szklanki przegotowanej wody.
Dodaje energii
Ocet jabłkowy skutecznie zastępuje kawę i napoje energetyczne. W tym celu można go pić zarówno rano, najlepiej na czczo, jak i w ciągu dnia, np. podczas pobytu na siłowni lub ciężkiego popołudnia w pracy. Już kilka łyków specjalnego napoju z dodatkiem octu jabłkowego dostarcza organizmowi witamin i minerałów oraz energii do działania. Żeby go przygotować, dwie do czterech łyżeczek octu jabłkowego należy zmieszać z połową szklanki ciepłej, przegotowanej wody oraz dwiema łyżeczkami miodu. Całość, po dokładnym wymieszaniu, można od razu pić.
Uwaga jednak, octu jabłkowego bez konsultacji z lekarzem nie powinny spożywać osoby mające problemy z żołądkiem i cierpiące na wrzody żołądka.
Tekst: Agnieszka Majewska/sr, kobieta.wp.pl