FitnessAlzheimer groźniejszy dla kobiet niż dla mężczyzn!

Alzheimer groźniejszy dla kobiet niż dla mężczyzn!

Alzheimer groźniejszy dla kobiet niż dla mężczyzn!
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
24.08.2012 11:17, aktualizacja: 24.08.2012 11:35

Stan kobiet cierpiących na Alzheimera pogarsza się szybciej niż u mężczyzn, którzy chorują na tę samą przypadłość, nawet jeśli wydaje się, że są w tym samym stadium jej rozwoju - ostrzegają naukowcy.

Stan kobiet cierpiących na Alzheimera pogarsza się szybciej niż u mężczyzn, którzy chorują na tę samą przypadłość, nawet jeśli wydaje się, że są w tym samym stadium jej rozwoju – ostrzegają naukowcy. Badania wykazały u nich większą niż u mężczyzn utratę sprawności umysłowej, co wskazuje na to, że mózg mężczyzn lepiej sobie radzi z efektami tej choroby.

Skutki postępowania Alzheimera mierzy się za pomocą testów behawioralnych opartych na analizie automatycznych reakcji i rozpoznawania znajomych bodźców. Szczegółowe testy pamięciowe przeprowadzone wśród osób dotkniętych chorobą ujawniły znaczną przewagę mężczyzn. Co znamienne, wypadli oni lepiej również w testach werbalnych, w których zdrowe kobiety zazwyczaj przodują.

Wnioski wysnute na podstawie 15 badań, które przeprowadzili naukowcy Uniwersytetu Hertfordshire, po raz pierwszy dowodzą, że mężczyźni w porównaniu do kobiet dłużej mogą oprzeć się demencji. W testach uczestniczyło 828 cierpiących na Alzheimera mężczyzn oraz 1238 kobiet. Panowie wyprzedzili panie na wszystkich pięciu obszarach umiejętności behawioralnych sprawdzanych przez badaczy.

Lekarze testowali między innymi pamięć epizodyczną, dotyczącą zdarzeń z przeszłości oraz pamięć semantyczną, w której gromadzimy praktyczne informacje na temat otaczającej nas rzeczywistości. Co zaskakujące, na wyniki badań nie miał wpływu ani poziom wykształcenia ani wiek chorych osób. Mężczyźni niezmiennie wypadali lepiej na tle kobiet.

Przedsięwzięciem kierował profesor psychologii Keith Laws, a wnioski zostały opublikowane na łamach "Journal of Clinical and Experimental Neuropsychology". Naukowiec stwierdził, że Alzheimer dotyka kobiety w szczególny sposób, nie mający związku z naturalnymi procesami starzenia się. Przyczyną może być hormon estrogenu, którego zapasy kobiety tracą po menopauzie. Tymczasem odgrywa on kluczową rolę w funkcjonowaniu mózgu.

Mężczyźni zdają się opierać skutkom Alzheimera dzięki zachowanej tzw. rezerwie poznawczej, która prawdopodobnie stymulowana jest przez takie bodźce, jak ciekawa praca, małżeństwo czy znajomość języków. Okazuje się, że mężczyźni, u których mózgi są zniszczone, zachowują zaskakującą sprawność umysłową właśnie dzięki „zamagazynowanej” w innych obszarach umysłu rezerwie poznawczej.

Z jakichś powodów – i nie ma to nic wspólnego z poziomem inteligencji – umysł mężczyzn dłużej opiera się skutkom choroby Alzheimera. Niestety, medycyna nadal niewiele wie o przyczynach jej występowania i nie potrafi powstrzymać jej rozwoju.

Choroba Alzheimera to najczęstsza przyczyna występowania demencji u osób powyżej 65. roku życia. Na całym świecie cierpi na nią aż 30 milionów osób, w Polsce chorych jest około 250 tysięcy. Społeczeństwo się starzeje, więc chorych przybywa. Szacuje się, że do 2050 roku liczba chorych może się potroić.

(mtr)
Źródło: Dailymail.co.uk.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (10)
Zobacz także