Blisko ludziBezrobotne- gdzie szukać pomocy i jak pomagać?

Bezrobotne- gdzie szukać pomocy i jak pomagać?

Bezrobotne- gdzie szukać pomocy i jak pomagać?
22.02.2007 12:28, aktualizacja: 19.11.2015 19:21

W styczniu 2007 r. w Polsce było ponad 1 100 tysięcy bezrobotnych kobiet, a ponad 5 milionów kobiet było z różnych przyczyn biernych zawodowo.

W styczniu 2007 r. w Polsce było ponad 1 100 tysięcy bezrobotnych kobiet, a ponad 5 milionów kobiet było z różnych przyczyn biernych zawodowo.

Kobiety należą do jednej z najliczniejszych grup zagrożonych wykluczeniem z rynku pracy. Problemem wielu z nich jest niska lub zerowa aktywność zawodowa, długotrwałe pozostawanie bez pracy i niewystarczające lub zdezaktulizowane wykształcenie.

Bierność zawodowa, prowadząca do długotrwałego bezrobocia, powodowana jest różnorodnymi czynnikami – m.in. wiekiem i posiadanym wykształceniem.
Determinującym czynnikiem wpływającym na uczestnictwo kobiet w pracy zawodowej jest także „płeć i związane z nią role społeczne” – jak pisze Karolina Likhtarovich w raporcie Fundacji Inicjatyw Społeczno - Ekonomicznych „Projekty aktywizacji zawodowej bezrobotnych kobiet”. Decyzja o posiadaniu dzieci uniemożliwia na jakiś czas pracę zawodową – dodaje autorka. Podjęcie próby znalezienia ponownego zatrudnienia kobiety uzależniają min. od wysokości zarobków, które mają rekompensować mniejszą ilość czasu na opiekę nad dzieckiem czy zajmowanie się domem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Wykształcenie i liczba dzieci jest więc istotnym czynnikiem. Można tu zaobserwować dwie tendencje: - pierwsza prawidłowość pokazuje, że im wyższe wykształcenie, lepiej sprofilowane pod kątem wymagań rynku pracy, tym wyższe zarobki oraz większa motywacja do uzyskania ponownego zatrudnienia.
- natomiast im wyższa liczba posiadanych dzieci, tym niższa motywacja do podjęcia aktywności zawodowej.
Dzieje się tak, ponieważ społeczne normy predestynują kobiety do pełnienia ról matek, opiekunek czy strażniczek ogniska domowego. Konsekwencją są przerwy w zatrudnieniu w okresie około macierzyńskim, ale także wcześniejsze odejście na emeryturę bądź zasiłek. Opieka nad wnukami „opłaca się” bardziej niż niepewna praca zawodowa – podsumowuje autorka raportu.

Kobiety, które wypadają poza nawias rynku pracy są jednak bardzo różne. Na początku lat 90 przeważały osoby po urlopach macierzyńskich, zwalniane w ramach zwolnień grupowych, matki samotnie wychowujące dzieci, panie po 50 roku życia. Dziś to także młode, wykształcone osoby, które mimo ukończonych studiów – nie potrafią poruszać się po rynku pracy i po kilku niepowodzeniach zniechęcają się.

W całym kraju funkcjonuje obecnie ponad tysiąc organizacji pozarządowych, świadczących usługi rynku pracy. Prowadzone są zajęcia warsztatowe, aktywizacyjne oraz różne formy doradztwa zawodowego. Wiele z tych organizacji specjalizuje się w właśnie w pracy z kobietami. Ich zaletą jest zindywidualizowane, ludzkie podejście do osoby, która zdecydowała się szukać wsparcia lub pomocy.

Ekspertki pracujące z kobietami, podkreślają, że bardzo ważny jest pierwszy kontakt z organizacją. Kobiety trafiają do nich w różny sposób: dzwonią, przychodzą z własnej woli, bo gdzieś się dowiedziały o programie, część delegowana jest przez urzędy pracy w ramach działań aktywizacyjnych.

Jeżeli pierwszy kontakt z organizacją zaowocuje pozytywnym wrażeniem, szansa na udział w programie pomocowym wzrasta. Dlatego nawet osoba odbierająca telefony, powinna wiedzieć, jak z nimi rozmawiać, powinna umieć coś konkretnego zaproponować – radzi Anna Nawrot z Fundacji Centrum Promocji Kobiet.
Poza tym atmosfera panująca w organizacji powinna być swobodna i niewymuszona. Marta Lewandowska ze Stowarzyszenia „OPTA” mówi wprost, że stawianie biurokratycznych barier i organizacyjnych pomiędzy uczestniczkami projektu a realizatorami, nadmierne dystansowanie się realizatorów, jest niedopuszczalne.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Gdzie szukać pomocy – dobre praktyki:

Fundacja Centrum Promocji Kobiet powstała w 1993 roku w celu niesienia pomocy kobietom, które ucierpiały wskutek przemian społecznych i gospodarczych w Polsce po roku 1989. Od początku istnienia organizacja prowadzi działania mające pomóc bezrobotnym kobietom w powrocie na rynek pracy. Centrum Promocji Kobiet realizuje programy zawierające zarówno moduł szkoleniowy, jak i doradczy. Fundacja prowadzi Klub Pracy, realizuje także inne programy mające na celu reintegrację społeczno-zawodową bezrobotnych kobiet, a także rozwinięcie pełnego potencjału zawodowego i osobistego kobiet. (www.promocjakobiet.pl)

Demokratyczna Unia Kobiet powstała w 1990 roku. Działa na rzecz aktywizacji osobistej, społecznej, zawodowej i obywatelskiej kobiet. Prowadzi lobbing interesów kobiet w Polsce (działania na rzecz równego statusu płci poprzez edukowanie społeczeństwa, reprezentowanie praw i interesów kobiet w kontekście praw człowieka) i działania ograniczające dyskryminację ze względu na płeć. Demokratyczna Unia Kobiet prowadzi Klub Pracy, poradnictwo w szerokim zakresie tematycznym, kursy i szkolenia dla bezrobotnych, punkt informacyjny o Unii Europejskiej, warsztaty i treningi psychologiczne, feminotekę. (www.duk.gdansk.pl)

Stowarzyszenie „OPTA” istnieje od 10 lat. Ma bogate doświadczenie w pracy terapeutycznej i psychoedukacyjnej. Swoje działania kieruje do osób (rodzin, dzieci, nauczycieli, kobiet) potrzebujących pomocy psychologicznej i ogólnie pojętego wsparcia. Od kilku lat prowadzi programy: „Pomoc rodzinie w kryzysie” i „Od NowA. Program aktywizacji zawodowej kobiet znajdujących się w trudniej sytuacji życiowej”. Stowarzyszenie prowadzi także działalność szkoleniową (w zakresie terapii rodzin, socjoterapii, profilaktyki uzależnień, umiejętności trenerskich, pracy z rodzicami i in.), w tym na konkretne zapotrzebowanie grup i instytucji. (www.opta.org.pl)

Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet Poszukujących Pracy „Victoria” skupia kobiety z różnych środowisk, o zróżnicowanym statusie zawodowym i różnym przedziale wiekowym. Misją Stowarzyszenia są działania i tworzenie inicjatyw podnoszących jakość życia społeczności lokalnych. Stowarzyszenie stwarza warunki do szerszego uczestnictwa kobiet w życiu gospodarczym i politycznym. Kobietom bezrobotnym oferuje pomoc w usamodzielnieniu się, nabyciu wiary w siebie, pewności w poruszaniu się na rynku pracy, nabyciu umiejętności w poszukiwaniu, zdobyciu i utrzymaniu pracy. Stowarzyszenie prowadzi programy z zakresu aktywizacji społeczno-zawodowej skierowane do osób bezrobotnych (głównie kobiet), podejmuje działania mające na celu przeciwdziałanie szeroko pojętej dyskryminacji kobiet w życiu społecznym i zawodowym, a także prowadzi rzecznictwo interesów kobiet. (www.victoriarzeszow.ovh.org).

Opracowano na podstawie raportu „Jak odnaleźć się na rynku pracy. Przykłady modelowych praktyk na rzecz grup defaworyzowanych”, Fundacja Inicjatyw Społeczno – Ekonomicznych, Warszawa 2006 r. Tekst powstał we współpracy z portalem www.bezrobocie.org.pl

WIĘCEJ

ZOBACZ RÓWNIEŻ