Chcesz być szczupła? Podziwiaj wschody słońca
Ekspozycja na poranne światło słoneczne jest pomocna w zachowaniu odpowiedniej wagi.
W badaniu z udziałem 54 ochotników wykazano, że najszczuplejsi nie byli ci, którzy stosowali odpowiednią dietę i najwięcej ćwiczyli, ale osoby dłużej korzystające ze światła słonecznego.
Ekspozycja na poranne światło słoneczne jest pomocna w zachowaniu odpowiedniej wagi. W badaniu z udziałem 54 ochotników wykazano, że najszczuplejsi nie byli ci, którzy stosowali odpowiednią dietę i najwięcej ćwiczyli, ale osoby dłużej korzystające ze światła słonecznego.
- U osób, u których wcześniej następowała ekspozycja na światło słoneczne, wskaźnik masy ciała był niższy - mówi Kathryn Reid, profesor nadzwyczajny neurologii z Uniwersytetu w amerykańskim Northwestern. - Im później wychodzono na słońce, tym wyższym BMI się cechowano.
Badania wykazały, że poranne światło słoneczne odpowiadało za około 20 procent wskaźnika masy ciała danej osoby (BMI). Miało wpływ na masę ciała niezależnie od poziomu aktywności fizycznej, ilości spożywanych kalorii, czasu snu, wieku i pory roku.
- Światło słoneczne jest najsilniejszym czynnikiem synchronizującym wewnętrzny zegar biologiczny, który reguluje rytmy dobowe, a te z kolei również regulują równowagę energetyczną - wyjaśnia główna autorka badania Phyllis Zee. - Warto zapewnić sobie więcej jasnego światła między ósmą rano a południem. Już 20 do 30 minut ekspozycji na słońce może być wystarczające, aby wpłynąć na BMI. Badania, objęły grupę 54 osób o średnim wieku 30 lat. Każdy z uczestników otrzymał na tydzień zegarek do pomiarów aktygraficznych: mierzono ilość godzin spędzonych na świetle słonecznym/ wzorce snu. Dodatkowo członkowie grupy zostali zobowiązani do prowadzenia dzienniczków żywieniowych, w celu kontroli spożycia kalorii. - Zauważyłem, że najbardziej związany z indeksem masy ciała wydaje się nie tyle fakt, jak dużo światła otrzymasz, ale również kiedy i na jak długo - tłumaczą naukowcy.
Według badań – najbardziej korzystne dla nas poranne światło powinno być raczej silnym światłem wewnątrz pomieszczenia, niż na zewnątrz.
- Manipulacja światłem może, podobnie jak zwiększenie ilości godzin przeznaczonych na sen, pomóc przy redukcji wagi - mówi Reid. Wpływ światłą na BMI tłumaczy się faktem, że ilość światła reguluje nasz zegar biologiczny poprzez dostarczanie sygnałów nt. pory dnia. Rano jesteśmy wystawieni na większe ilości „światła niebieskiego”- światła słonecznego o krótszej długości fal – które okazało się mieć duży wpływ na system dobowy. Badania sugerują również, że światło odgrywa znaczącą rolę w regulacji metabolizmu- jednak na ten moment są to wyłącznie teorie, czekające na potwierdzenie odpowiednimi badaniami.
(gabi/mtr), kobieta.wp.pl