FitnessCo powinnaś wiedzieć o bezsenności

Co powinnaś wiedzieć o bezsenności

Przewracasz się z boku na bok, po długim czasie, który wydaje się wiecznością zapadasz w sen, który kończy się po kilku godzinach. Albo i szybciej. Czasami po 30 minutach. Rano jesteś niewyspana, nieprzytomna, poirytowana i nieustannie zmęczona. Z bezsennością nie ma żartów, dlatego warto wiedzieć jak z nią walczyć, z czego może ona wynikać i jak poważne może mieć konsekwencje.

Co powinnaś wiedzieć o bezsenności
Źródło zdjęć: © 123RF

26.09.2014 | aktual.: 26.09.2014 17:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przewracasz się z boku na bok, po długim czasie, który wydaje się wiecznością zapadasz w sen, który kończy się po kilku godzinach. Albo i szybciej. Czasami po 30 minutach. Rano jesteś niewyspana, nieprzytomna, poirytowana i nieustannie zmęczona. Z bezsennością nie ma żartów, dlatego warto wiedzieć jak z nią walczyć, z czego może ona wynikać i jak poważne może mieć konsekwencje.

Są osoby, które nie potrzebują więcej niż 6 godzin snu – dla nich wczesne poranne wybudzenie to żadna tragedia. Jeśli jednak do porannych ptaszków nie należysz i masz problemy z zaśnięciem oraz utrzymaniem snu, być może twój nieregularny plan dnia i/lub stan psychiczny powodują, że twój organizm i psychika są bardziej narażone na zaburzenia snu.

Diagnoza

Jeśli masz problemy z zasypianiem i spaniem, lekarze do których zwrócisz się o pomoc prawdopodobnie będą chcieli ustalić, jaka jest pierwotna przyczyna wytrącenia ze snu oraz dlaczego te objawy się utrzymują. Być może dopadł cię stres? Czasami winna jest zmiana codziennej rutyny, przeprowadzka, nowa praca. Bywa i tak, że na zły sen wpływ mają niektóre infekcje, stany zapalne, choroby neurologiczne.

Bardzo często winą za brak snu obarcza się depresję. Ale warto pamiętać, że sytuacja może być odwrotna: to bezsenność, wywołana innymi powodami, może przyczynić się do rozwinięcia depresji lub być po prostu jej pierwszym symptomem. Według badań naukowców z Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego (U.S. National Institute of Mental Health) pochodzących z 2013 roku, najlepszym sposobem wyeliminowania podobnych zaburzeń z życia pacjenta, jest jednoczesne leczenie depresji i bezsenności.

Co może pomóc?

Niektórzy wierzą w domowe sposoby; herbata rumiankowa uważana jest przez wiele osób za skuteczną pomoc w przypadku bezsenności. Dla niektórych wypicie czegokolwiek ciepłego, co pozwoli poczuć senność, wyciszyć się i przygotować do snu jest świetną metodą na przygotowanie się do nocnego wypoczynku. Jednak lekarze uważają to za placebo – niegroźne, ale i niekoniecznie skuteczne... Co więc zrobić, aby pozbyć się problemu bezsenności? Wymaga to pomocy lekarze, ale i żelaznej konsekwencji ze strony pacjenta.

- Jedną z metod radzenia sobie z bezsennością jest terapia poznawczo-behawioralna (inaczej cognitive-behavioral therapy – CBT). Pomaga ona zmienić zwyczaje, przyzwyczajenia, wieczorną rutynę, uczy dbać o higienę snu.

- Są również lekarstwa, ale większość lekarzy zapewnia, że łykanie kolejnych tabletek na sen to droga donikąd. O wiele ważniejsze są zasady utrzymywania higieny snu, odpowiedniego harmonogramu. Nasz organizm należy wyćwiczyć, aby pragnął snu o konkretnej godzinie.

- Co zrobić, aby zasypianie było łatwiejsze? W sypialni powinno być ciemno - „odjeżdżanie przy telewizorze” nie jest najlepszym pomysłem.

- Pamiętaj, aby wywietrzyć pomieszczenie przed położeniem się spać.

- Według rad lekarzy, osoby cierpiące z powodu bezsenności nie powinny spożywać niczego z dodatkiem kofeiny już na 12 godzin przed snem.

- Powinniśmy kłaść się spać o stałych godzinach.

- Uwaga - w weekendy nie odsypiamy, nawet jeśli noc wcześniej siedzieliśmy dłużej w nocy. Lepiej zdrzemnąć się wtedy w ciągu dnia, jeśli dopadnie nas zmęczenie. Chodzi o to, aby utrzymać stały harmonogram nie tylko zasypiania, ale i budzenia się. Należy również pamiętać, aby popołudniowa drzemka nie była dłuższa niż godzina. Na sześć godzin przed planowanym pójściem spać nie powinniśmy już decydować się na odsypianie.

- Lekarze z Centrum Medycznego Uniwersytetu Rush w Chicago (University Medical Center) przeprowadzili badania, z których wynikało, że bardzo dobrą metodą walki z bezsennością jest medytacja. Ci z uczestników ich eksperymentu, którzy przez 8 tygodni praktykowali medytację, lepiej radzili sobie z chroniczną bezsennością. Dlatego uznano, że medytacja może być polecana jako alternatywna forma terapii dla osób, które mają problemy ze snem, a co za tym idzie, z normalnym funkcjonowaniem w ciągu dnia.

(ma)/(mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Komentarze (2)