UrodaCo robić z siwymi włosami?

Co robić z siwymi włosami?

Co robić z siwymi włosami?
Źródło zdjęć: © iStock.com
Edyta Maciejczak
04.08.2017 21:44

Siwe włosy to oznaka starzenia się naszego ciała. Pojawiają się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Siwienie to naturalny proces, z którym każdy będzie musiał się zmierzyć. Można go jednak opóźnić, stosując odpowiednią dietę, opanowując stresu czy zażywając suplementy. Co jeszcze można zrobić, aby na dłużej zachować naturalny kolor włosów?

Skąd się biorą siwe włosy?

Naturalny kolor włosów to efekt działania melanocytów – komórek, które wytwarzają melaninę, czyli substancje koloryzujące. Kolor powstaje wskutek osiadania częstek barwnika na kreatynowych włóknach włosa. Melanina może występować w dwóch odmianach: feomelaniny, która nadaje włosom żółte i czerwone barwy, eumelaniny, odpowiedzialnej za czarne i brązowe odcienie.

Gdy melanocyty źle pracują, to pojawiają się siwe włosy, ponieważ nie jest im dostarczana odpowiednia ilość barwników. Włosy przybierają wtedy swój naturalny kolor keratyny – beżowo-biały.

Jakie są przyczyny siwienia?

Siwienie zależy przede wszystkim od genów. Naturalne siwienie włosów to proces, który może się rozpocząć już wieku 30 – 40 lat. Jeśli rozpocznie się wcześniej, około 20 roku życia, to mamy do czynienia z przedwczesnym siwieniem, którego przyczyną mogą być pewne choroby, bardzo silny stres lub wyniszczenie organizmu przez nawyki. Wśród przyczyn siwienia można wymienić także niedobór witaminy B5 i miedzi.

Jak pozbyć się siwych włosów?

Możemy wskazać kilka sposobów radzenia sobie z siwymi włosami:

  • Koloryzacja – decydują się na nią częściej brunetki, ponieważ siwe włosy są u nich bardziej widoczne. Do zabiegu warto użyć farby zamiast środka do czasowej koloryzacji, ponieważ ich składniki wnikają do wnętrza włosa i pozwalają kolorowi dłużej się utrzymać. Najlepszymi odcieniami do pokrycia siwych włosów są blondy i brązy. Zdecydowanie należy unikać koloru rudego. Jeśli siwych włosów jest więcej niż ciemnych, warto udać się do fryzjera, aby wykonać koloryzację prawidłowo i profesjonalnie.
  • Odsiwianie – czyli zastosowanie preparatów z prekursorem melaniny. Zawarta w nim substancja wnika do wnętrza włosa i wchodzi w reakcje z tlenem zawartym w powietrzu. Prekursor utlenia się i tworzy pigmenty podobne do naturalnych. Włosy stopniowo odzyskują barwę. Gdy uda się odzyskać kolor, powinniśmy co kilka tygodni barwić odrosty. Jeśli przestaniemy stosować odsiwiacz, barwa cofnie się ku cebulce. Jest to dobre rozwiązanie dla mężczyzn, którzy wstydzą się farbowania włosów.
  • Płukanka z orzecha włoskiego do siwych włosów – napar tworzymy z garstki miękkich łupin orzecha zalanej ok. pół litra wrzącej wody. Po godzinie parzenia przecedzamy mieszankę, a otrzymanym aromatycznym płynem płuczemy włosy. Płukanka pogłębi naturalny kolor włosów i zniweluje siwiznę dopiero po regularnym stosowaniu.
  • Płukanka herbaciano-ziołowa do siwych włosów – wywar wykonujemy z 4 łyżek czarnej herbaty, 2 łyżeczek rozmarynu i 2 łyżeczek szałwii. Składniki te zalewamy ok. 2 litrami gorącej wody i trzymamy 30 minut pod przykryciem. Po upływie tego czasu przecedzamy napar i płuczemy nim włosy. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty, należy wcierać płyn w skórę głowy przez 30 minut. Włosy odzyskają swój naturalny kolor, blask, a także zyskają objętość. Rozmaryn zapobiegnie wypadaniu włosów i podziała kojąco na podrażnioną skórę. Płukankę zaleca się stosować raz lub dwa razy w tygodniu.
  • Płukanka ziemniaczana do siwych włosów – do jej wykonania będziemy potrzebować ziemniaków i wody. Obrane kartofle gotujemy w dużej ilości wody. Po ugotowaniu odcedzamy i czekamy, aż woda wystygnie. Następnie powstałym płynem płuczemy włosy. Woda z ziemniaków przyciemni siwe włosy. Ponadto płukanka doda fryzurze połysku.