FitnessĆwiczenia po porodzie. Jak powinny wyglądać ćwiczenia po cesarce?

Ćwiczenia po porodzie. Jak powinny wyglądać ćwiczenia po cesarce?

Ćwiczenia po porodzie. Jak powinny wyglądać ćwiczenia po cesarce?
Źródło zdjęć: © 123RF
14.12.2018 10:09

Z ćwiczeniami po cesarce nie warto się spieszyć. Kiedy można bezpiecznie zacząć je wykonywać? Jakie ćwiczenia można robić po porodzie metodą cesarskiego cięcia?

Kiedy wrócić do aktywności fizycznej po cesarskim cięciu?

Cesarskie cięcie jest zabiegiem medycznym, w którym nacina się powłoki brzuszne i mięśnie brzucha, aby wyciągnąć dziecko z brzucha mamy.

Tuż po porodzie metodą cesarskiego cięcia kobiety odczuwają silny ból i dyskomfort. Rana szyta na brzuchu przeszkadza w codziennych czynnnościach, jest także wyczuwalna podczas chodzenia czy leżenia. Nic dziwnego zatem, że w pierwszych dniach czy nawet tygodniach po cesarskim cięciu występuje całkowity zakaz wykonywania ćwiczeń fizycznych.

Powrót do aktywności fizycznej jest zdecydowanie dłuższy i cięższy niż w przypadku porodu naturalnego. Czas powrotu do aktywności fizycznej jest uzależniony od indywidualnej dyspozycji danej kobiety. Zakłada się jednak, że do kompletnej aktywności fizycznej po cesarskim cięciu kobieta może wrócić po około sześciu miesiącach.

Aktywność fizyczna w pierwszych godzinach po cesarskim cięciu

W pierwszych godzinach po cesarskim cięciu oczywiście żadna kobieta nie powinna wykonywać ćwiczeń fizycznych. Ważne jest jednak, aby spróbować stawiać pierwsze kroki na sali pooperacyjnej. Wczesne uruchamianie pacjentek zmniejsza ryzyko występowania powikłań zakrzepowych.

Kobiety po cesarskim cięciu są dużo mniej aktywne niż kobiety po porodzie naturalnym, ponieważ rana po nacięciu znacznie ogranicza ich ruchy. Nie należy jednak zapominać o wykonywaniu kilku prostych ćwiczeń, które pobudzą krążenie krwi w organizmie. Im wcześniej kobieta po cesarskim cięciu zacznie aktywować swoje ciało, tym szybciej wróci do pełnej sprawności.

Ćwiczenia po cesarce - pierwszy tydzień

W pierwszych dobach po cesarskim cięciu kobieta może wykonywać ćwiczenia, które pobudzą układ krwionośny, kostno-stawowy czy wzmocnią mięśnie Kegla. Wiele kobiet w trakcie ciąży zmaga się z obrzękami dłoni lub zespołem cieśni nadgarstka, dlatego też w pierwszym tygodniu po cesarskim cięciu mogą wykonywać ćwiczenia na mięśnie dłoni i palców.

Aby zapobiec zakrzepicy, kobieta po cesarskim cięciu powinna podłożyć sobie pod nogi zrolowany koc i wykonywać stopami ruchy w tył i przód. Poleca się także wykonywanie ruchów okrężnych stopami.

Po porodzie zarówno naturalnym jak i po cesarskim cięciu bardzo ważne jest ćwiczenie mięśni Kegla. Już sama ciąża bardzo obciąża te mięśnie, więc ich wzmocnienie jest niezbędne. Ćwiczenia na mięśnie Kegla można wykonywać w czasie ciąży, po porodzie, a także w każdym innym dowolnym momencie życia.

Ćwiczenia na mięśnie Kegla polegają na napinaniu mięśni krocza i podciąganiu ich do góry. Napięcie mięśni należy wykonywać podczas wdechu i powinno ono trwać ok. kilku sekund.

Ćwiczenia po cesarce - całkowity powrót do treningów

Kompletny powrót do treningów u kobiet po cesarce jest możliwy po upływie 6 miesięcy od porodu. Ważne jest jednak, by nie próbować podnosić dużych ciężarów, ponieważ obciąża to kręgosłup i wymaga dużej siły mięśni brzucha, które po porodzie są mocno osłabione.

Od 6. miesiąca po cesarce kobieta może uprawiać jogging, pływanie czy jazdę na rowerze. Dobrym pomysłem na powrót do aktywności są programy treningowe dla mam z dziećmi. Wspólne ćwiczenia z maluszkiem pomogą wrócić do formy, a jednocześnie będą dobrą zabawą dla mamy i dziecka.

Powrót do całkowitej aktywności fizycznej to proces wieloetapowy. Zawsze należy zaczynać od lekkich ćwiczeń, by stopniowo przechodzić do cięższych i intensywniejszych treningów.

Źródło artykułu:WP Kobieta