Mięśnie brzucha: mięsień poprzeczny, skośny i prosty brzucha
Silne i widoczne mięśnie brzucha są wizytówką osób, które dbają o codzienną aktywność fizyczną i zdrową dietę. Wyrzeźbione mięśnie brzucha to nie tylko estetyka, ale też dbałość o zdrowie i stabilizację całego ciała. Co warto wiedzieć o mięśniach brzucha? Jak są zbudowane mięśnie brzucha? Czym charakteryzują się mięśnie skośne, a czym mięsień prosty i poprzeczny brzucha?
22.11.2018 | aktual.: 22.11.2018 14:00
Budowa mięśni brzucha
Mięśnie brzucha stanowią ścianę współpracujących ze sobą mięśni, które chronią narządy wewnętrzne przed uszkodzeniami i stabilizują postawę ciała. Mięśnie brzucha można podzielić na dwie grupy: przednio-boczną oraz tylną.
Mięśnie boczne i przednie to:
- mięsień skośny zewnętrzny,
- mięsień skośny wewnętrzny,
- mięsień poprzeczny,
- mięsień prosty,
- mięsień piramidowy.
Tylne mięśnie brzucha natomiast to:
- mięsień czworoboczny lędźwi,
- grupa mięśni międzypoprzecznych bocznych lędźwi.
Mięśnie brzucha są w większości zbudowane z włókien wolnokurczliwych. Włókna te wpływają na charakter ich pracy. Dlatego też, aby ćwiczenia na mięśnie brzucha okazały się skuteczne, zaleca się wykonywanie przynajmniej 15 powtórzeń w jednej serii.
Mięśnie brzucha - funkcje
Najważniejszym i głównym zadaniem mięśni brzucha jest ochrona organów wewnętrznych i stabilizacja kręgosłupa. Mięśnie brzucha są mięśniami antagonistycznymi w stosunku do mięśni grzbietu. Oznacza to, że działanie mięśni brzucha przeciwdziała pracy mięśni grzbietu. W momencie równowagi między tymi grupami mięśniowymi, przyjmujemy postawę wyprostowaną.
Mięśnie brzucha pełnią również funkcję motoryczną. Ich praca umożliwia nam bowiem wykonywanie różnych ruchów. Mięśnie brzucha pozwalają unosić tułów z pozycji leżącej do siedzącej, umożlwiają wykonywanie skrętów tułowia, a także wspomagają ruchy bioder. Ponadto mięśnie brzucha pełnią funkcje wspomagające. Napinanie i rozkurczanie mięśni brzucha umożliwia przebieg wielu procesów fizjologicznych, takich jak oddychanie, wydalanie, a nawet mowa.
Mięsień poprzeczny brzucha
Mięsień poprzeczny brzucha jest odpowiedzialny za zbliżanie się żeber przyśrodkowo. Wpływa także na ciśnienie w jamie brzusznej oraz zwężanie klatki piersiowej. Przyczepy mięśnia poprzecznego znajdują się na kresie białej i bocznej części więzadła pachwinowego, grzebieniu kości biodrowej oraz wyrostkach żebrowych kręgów lędźwiowych. Mięsień poprzeczny jest mięśniem wydechowym.
Zobacz także
Mięśnie skośne brzucha
Mięśnie skośne brzucha dzielą się na mięśnie wewnętrzne i zewnętrzne. Mięsień skośny wewnętrzny obniża żebra, zgina kręgosłup oraz jest odpowiedzialny za boczne zgięcie kręgosłupa. Podobnie jak mięsień poprzeczny jest mięśniem wydechowym. Bezpośrednio nad mięśniem wewnętrznym ulokowany jest mięsień skośny zewnętrzny brzucha. Zgina kręgosłup, unosi miednicę, pochyla i zgina tułów w bok oraz pozwala się obrócić w przeciwną stronę. Również jest mięśniem wydechowym.
Mięsień prosty brzucha
Mięsień prosty brzucha jest silnym i płaskim mięśniem, który biegnie od mostka do kości łonowej. Jest poprzecinany ścięgnami, które na wytrenowanym mięśniu prostym dają efekt kaloryfera czy sześciopaka. Odpowiada za obniżenie klatki piersiowej i żeber, podniesienie miednicy, zginanie tułowia oraz wzmacnianie tłoczni brzusznej. W przeciwieństwie do pozostałych mięśni brzucha, mięsień prosty brzucha jest mięśniem wdechowym.