Sok i miąższ z jednej stugramowej cytryny zawiera 70 gramów witaminy C, a więc tyle, ile wynosi dzienne zapotrzebowanie organizmu dorosłego człowieka. W soku z cytryny znajdują się również silne przeciwutleniacze, które pomagają zachować zdrowie i urodę na długo. Szklanka wody z cytryną wypita na dobry początek dna podkręca metabolizm, oczyszcza organizm z toksyn i orzeźwia. Jakie inne zalety skrywa sok z cytryny?
Sok i miąższ z jednej stugramowej cytryny zawiera 70 gramów witaminy C, a więc tyle, ile wynosi dzienne zapotrzebowanie organizmu dorosłego człowieka. W soku z cytryny znajdują się również silne przeciwutleniacze, które pomagają zachować zdrowie i urodę na długo. Szklanka wody z cytryną wypita na dobry początek dna podkręca metabolizm, oczyszcza organizm z toksyn i orzeźwia.
Cytryna zawiera nie tylko witaminę C, czyli kwas askorbinowy, ale również witaminy z grupy B, A, P oraz żelazo, potas, wapń i miedź. Cytryna ma bardzo dużo składników biochemicznych z przewagą składników alkalicznych (zasadowych) i z tego powodu może być stosowana pod różnymi postaciami.
W ustach jest kwaśna, natomiast w żołądku staje się zasadowa; 100 gramów cytrynowego soku zawiera 6 gramów kwasu askorbinowego.
Tekst: Ewa Podsiadły-Natorska/(EPN)/(kg)
Umyj owoce
Zanim wyciśniemy cenny sok, pamiętajmy, że owoce, które są spryskiwane różnymi środkami chemicznymi (a podczas zrywania przechodzą z rąk do rąk), należy dokładnie umyć, najlepiej gorącą wodą.
Mycie, a nawet parzenie wrzątkiem jest konieczne również dlatego, że hurtownicy, aby nadać owocom kolor złocisty, gazują je etylenem albo acetylenem. Takie cytryny są podatne na psucie.
Warto wiedzieć, że cytryna parzona we wrzątku przez pięć minut daje o wiele więcej soku niż ta, która nie została potraktowana gorącą wodą.
Dla skóry i paznokci
Sok z cytryny pozwala zachować urodę - poprawi kondycję cery i paznokci. W przypadku tłustej skóry i rozszerzonych porów należy przez tydzień obmywać twarz rano wieczorem watką nasączoną sokiem cytrynowym. Po 20 minutach trzeba posmarować się kremem. Jeśli natomiast masz łamliwe paznokcie, przez tydzień - rano i wieczorem - przemywaj je sokiem.
Żółty sok wybiela skórę rąk i sprawia, że staje się delikatna. Do gliceryny w płynie trzeba dodać kilka kropel i tak przygotowaną mieszanką posmarować ręce po umyciu.
Regularne picie wody z cytrynowym sokiem zapobiega również powstawaniu zmarszczek!
Piękne, lśniące włosy
Sok z tego owocu ma znakomity wpływ na włosy. Sprawia, że są lśniące, miękkie, łatwiejsze w rozczesywaniu i zyskują na objętości. Przygotuj płukankę według przepisu: do trzech litrów ciepłej wody dodaj dwie stołowe łyżki cytrynowego soku i dwie octu. Wymieszaj. Płucz włosy po każdym umyciu (zamiast odżywki).
Dzięki cytrynie możesz równie dobrze naturalnie rozjaśnić włosy, bez obaw, że się zniszczą. Na umyte kosmyki wyciśnij sok i poczekaj, aż wyschną. Dopiero wtedy spłucz je wodą. Po około dwóch tygodniach systematycznego stosowania twoje włosy będą miały naturalne, złociste refleksy.
Masz przebarwienia?
Jeśli odmroziłaś sobie którąś część ciała, wcieraj w to miejsce sok z cytryny. Możesz to również robić profilaktycznie. Sok świetny jest także na przebarwienia skórne, np. spowodowane działaniem promieni słonecznych. Trzy łyżki soku wymieszaj ze szklanką zimnej wody i taką mieszanką przemywaj przebarwienia dwa lub trzy razy dziennie.
Przy aftach i zapaleniu jamy ustnej należy przez kilka minut płukać usta sokiem wymieszanym z miodem i wodą, a następnie połknąć.
Na odchudzanie...
Cytrynę wiele osób stosuje, by wspomóc odchudzanie. I słusznie, ponieważ ma ona działanie detoksykujące, podkręca także przemianę materii. Wiele słynących z urody gwiazd zaraz po przebudzeniu pije szklankę ciepłej wody z cytryną. W ten sposób dostarczają sobie porcję cennych witamin i pierwiastków. Taki napój usprawnia metabolizm i odtruwa organizm. Orzeźwiający smak mieszanki (możesz do niej dodać np. listek mięty) pobudzi cię i ułatwi koncentrację. Pamiętaj również, że takie połączenie jest najskuteczniejszą metodą nawadniania organizmu.
Picie wody z sokiem z cytryny - nie tylko na czczo - w dłuższej perspektywie wzmacnia odporność organizmu i serce, jest pomocne przy leczeniu astmy i nadciśnienia, zwalcza infekcje, przeziębienie oraz grypę, zapobiega szkorbutowi i reumatyzmowi, wzmacnia zęby i chroni przed chorobami dziąseł.
Uzdrawianie
Kuracja tym owocem pomaga rozpuścić kamienie żółciowe. Terapię należy rozpocząć od soku wyciśniętego z połówki cytryny wymieszanego z łyżką oliwy z oliwek. Stosować przed jedzeniem trzy razy dziennie i powiększać porcję cytryn aż do dziewięciu dziennie. Kuracja trwa 4-5 tygodni.
Masz dokuczliwą migrenę? Przyłóż na czoło kompres (może to być bandaż nasączony sokiem cytrynowym) albo plasterek owocu trzymaj przy skroni i mocno ściśnij głowę chustką.
Możesz skusić się również na napój uzdrawiający, który skutecznie poprawia kondycję fizyczną i psychiczną. Sok z jednej cytryny i napar z łyżki melisy wymieszaj w szklance wrzątku i dodaj kieliszek dowolnego alkoholu.
Przyda się w różnych sytuacjach
Cytryna znalazła również zastosowanie praktyczne. Na przykład srebrną biżuterię czyści się poprzez pocieranie jej plasterkami. Następnie sok należy zmyć gorącą wodą i osuszyć skórką zamszową.
Również sczerniałą miedź można oczyścić pocierając ją połówką cytryny pokrytą solą.
Tekst: Ewa Podsiadły-Natorska/(EPN)/(kg)
Przy pisaniu artykułu korzystałam z książki: "Apteka natury", Jadwiga Górnicka, Agencja Wydawnicza "Morex", Janki k. Warszawy, 2011