Blisko ludziDobre, złe przedszkole – przykazania dla rodziców

Dobre, złe przedszkole – przykazania dla rodziców

Dobre, złe przedszkole – przykazania dla rodziców

Powodów, dla których rodzice wysyłają dzieci do przedszkola, jest wiele. Najczęściej to konieczność – ojciec pracuje, mama musi wracać na etat, który może przecież zająć ktoś bardziej dyspozycyjny. Z kolei niektórym rodzicom najbardziej zależy na wprowadzeniu dziecka w świat rówieśników. Współczesne przedszkole uczy, kształtuje charakter i stwarza dziecku idealne środowisko do prawidłowego rozwoju. Tak jest w teorii. A jak wygląda to w praktyce?

Powodów, dla których rodzice wysyłają dzieci do przedszkola, jest wiele. Najczęściej to konieczność – ojciec pracuje, mama musi wracać na etat, który może przecież zająć ktoś bardziej dyspozycyjny. Czasem samotny rodzic chcąc utrzymać siebie i dziecko nie ma wyjścia. Wtedy maluch już nawet wcześniej, jeszcze w pieluchach często ląduje żłobku.

Niektórym najbardziej zależy na wprowadzeniu dziecka w świat rówieśników, nauczeniu obowiązkowości i wytwarzania relacji w grupie. Bo zdarza się przecież, że rodzice nie mają presji wysłania dziecka do przedszkola, robią to dla jego dobra. Współczesne przedszkole uczy, kształtuje charakter i stwarza dziecku idealne środowisko do prawidłowego rozwoju. Tak jest w teorii. A jak wygląda to w praktyce?

1 / 7

Rodzicu czuwaj!

Obraz
© sxc.hu

Każdy rodzic decydując się na wysłanie dziecka do przedszkola chce, aby placówka ta zapewniała mu najlepsze warunki pod każdym względem. I tak zwracamy uwagę na plan pracy przedszkola, formy kontaktu kadry z rodzicami, formę wyżywienia, organizację dodatkowych zajęć, na odległość placówki przedszkolnej od miejsca pracy, bądź od miejsca zamieszkania.

A czasem głównie na program nauczania przedszkolnego i zajęcia dla dzieci. Zależy nam przecież na tym, aby dziecko było pod profesjonalną opieka, bezpieczne, miało zapewnione optymalne warunki i zdrowe posiłki. Nie zawsze mamy szansę, aby wybierać. Kłopot z wolnymi miejscami w przedszkolach samorządowych i prywatnych to problem, który trawiony jest od kilku lat.

2 / 7

Czym karmią Twoje dziecko?

Obraz
© sxc.hu

Radzimy, na co zwracać uwagę, jak reagować w różnych sytuacjach, aby nauka przedszkolna dziecka przebiegała płynnie, spokojnie, a rodzic był przeświadczony o komforcie wewnętrznym dziecka i własnym.

Rozmawiaj z dzieckiem, pytaj, co dzisiaj jadło? Czy mu smakowało? Co było na obiad? Co na deser? Jednocześnie czytaj wywieszone w przedszkolu codzienne menu. Może Twoje dziecko nie ma wielkiego apetytu i nie chce zjadać całych porcji, może nie lubi jeść zupy, albo zawsze marudzi nad surówkami. Zwracaj uwagę na to, czy przypadkiem nie jest zmuszane do jedzenia. Niestety, częstą przedszkolną praktyką, jest zapewnianie rodziców o tym, że dzieci nie są zmuszane do jedzenia. Przypadkowe sytuacje pokazują, że czasem wygląda to zupełnie inaczej.

Jeśli przedszkole nie posiada własnej kuchni – posiłki dostarczane są przez firmę cateringową, pytaj, jaka to firma i zasięgnij informacji na jej temat. Po wielu doniesieniach medialnych o wątpliwej jakości posiłków serwowanych w przedszkolach, które korzystają z cateringu, warto się zainteresować tą kwestią. Zdrowe odżywianie Twojego dziecka jest przecież bardzo istotne. Czasem domowy prowiant może okazać się o wiele bardziej wartościowy.

3 / 7

Kadra wychowawcza

Obraz
© Jupiterimages

Każdy maluch ma swoją ulubioną panią w przedszkolu. To normalne, nie każda nauczycielka może spełnić oczekiwania Twojego dziecka, nie każdą zwyczajnie polubi. Dzieci przecież też mają swoje humory. Słuchaj, co mówi Twoje dziecko. Nie reaguj pobłażliwie, kiedy próbuje Ci zasygnalizować jakiś problem. Dzieci często nie chcą chodzić do przedszkola – kadra tłumaczy to brakiem umiejętności przystosowania się. Jednak często problem tkwi w nauczycielu przedszkolnym.

Jeśli zauważysz jakieś niepokojące sygnały, strach dziecka przed daną osobą z kadry, obawy przed tym, jak ona zareaguje w danej sytuacji, być może szczerą skargę dziecka o złym traktowaniu – nie wahaj się porozmawiać z dyrektorem placówki. Pamiętaj – podstawowa zasad powtarzana rodzicom w przedszkolu to przecież wzajemne przekazywanie sobie informacji i współpraca rodziców z przedszkolem.

4 / 7

Strach przed dyskryminacją dziecka

Obraz
© sxc.hu

Dość często rodzice wiedząc o błędach, jakie są popełniane na terenie danej placówki, milczą z uwagi na dobro dziecko. Obawiają się złego traktowania dziecka podczas pobytu w przedszkolu, jego dyskryminowania w razie ujawnienia problemu. Pozornie to dobra postawa. Pamiętaj, część spraw można załatwić wewnętrznie, ale nie wszystkie. Czasem pojawia się konieczność zgłoszenia do odpowiednich służb lub po prostu do kuratorium.

Nie byłeś na zebraniu? Nie wiedziałeś o wycieczce? Nie miałeś pojęcia o dodatkowych zajęciach dla dziecka? Żałujesz, że dziecko nie brało udziału w przedszkolnym konkursie, bo nie wiedziałeś … Niewiedza nie jest wytłumaczeniem. Wiele informacji nie dotrze do Ciebie bezpośrednio od kadry przedszkolnej. Czytaj zatem tablice ogłoszeń, komunikaty. Pytaj kadrę o ewentualne nowości, nowe fakty, o których powinieneś wiedzieć, rozmawiaj z innymi rodzicami. Wtedy nic nie umknie Twojej uwadze. A maluch nie zawsze przekaże Ci ważną informację, w końcu to tylko dziecko.

5 / 7

Trudne rozmowy na forum

Obraz
© Jupiterimages

Pospolite to zjawisko, że rodzice niezadowoleni z pracy przedszkola wylewają swoje żale najczęściej na prywatnym forum. Taka wylewność nic nie da. Jeżeli masz zastrzeżenia, uwagi, propozycje zmian – bierz czynny udział w zebraniach, zgłaszaj wnioski w radzie rodziców, poddawaj tematy do publicznej dyskusji podczas oficjalnych spotkań rodziców z władzami przedszkola. Pamiętaj dialog jest podstawą sukcesu w razie nieporozumień.

Co ważne, nie zwalniaj siebie samego z dbałości o wychowanie dziecka. Przedszkole nie załatwi za Ciebie wszystkich kwestii wychowawczych. To, czego wymagasz od przedszkola, wymagaj także od siebie. Dobre wychowanie przedszkolaka to wymiana uwag i starania kadry przedszkolnej i rodziców. Współpracuj i nie bądź oporny i głuchy na uwagi, czasem negatywne, ale jednocześnie wyważ i nie pozwól zapędzić siebie i dziecka w ciemny kąt.

6 / 7

Zdrowie malucha

Obraz
© sxc.hu

Pamiętaj o ważnych uroczystościach przedszkolnych. Nie opuszczaj przedstawień. Pokaż, że doceniasz wkład pracy Twojego dziecka, jego zaangażowanie w umiejętność współpracy w grupie. Interesuj się przedszkolnymi pracami i projektami dziecka, opracowywanymi w grupie. Bądź punktualny – odbieraj dziecko o stałej porze.

Nie wysyłaj chorego dziecka do przedszkola. Weź pod uwagę fakt, że nie chciałbyś, aby przez takie samo postępowanie innego rodzica zachorował właśnie Twój maluch. Informuj kadrę przedszkolną o wszystkich sprawach dotyczących stanu zdrowia dziecka. Jeśli jest przewlekle chore, zadbaj o właściwą informację i wymieniaj z kadrą swoje obserwacje.

7 / 7

Formalności

Obraz
© sxc.hu

Podpisując umowę z placówką przedszkolną zawsze pytaj o obowiązujący w niej regulamin wewnętrzny. Zapoznaj się z nim. Poznaj dokładnie zasady, które wyznaczają przedszkolne życie, klasyfikację dzieci do poszczególnych oddziałów, program nauczania itp. Pamiętaj, aby przekazać dane kontaktowe, które w razie potrzeby ułatwią przedszkolu kontakt z Tobą w każdej chwili. Wskaż osoby upoważnione do odbioru dziecka w sytuacjach nagłych, gdy nie będziesz mógł tego zrobić osobiście.

Pamiętaj – z reguły nie ma złych przedszkoli. Tylko czasem współpraca rodziców z kadrą nie przebiega tak, jak powinna, a często rodzice i nauczyciele są głusi na wołanie dziecka o pomoc. Niestety bywa też tak, że nauczyciel przedszkolny lepiej spełniałby swoje powołanie w innym, wyuczonym zawodzie. Co rzecz jasna nie wyznacza standardów.

Dlatego – informacja, otwartość i dialog to trzy proste słowa, które przy wzajemnym, Twoim i władz przedszkolnych zastosowaniu pozwolą na sukces i zapewnienie dziecku najlepszych warunków podczas pobytu w placówce.

Tekst: mwmedia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)