FitnessEpidemia cukrzycy

Epidemia cukrzycy

2,6 miliona Polaków cierpi na cukrzycę. Aż 40 proc. z nich nie wie, że choruje. Z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, sieć aptek Mediq prowadzi kampanię edukacyjną „Epidemia Cukrzycy”, której celem jest przekonanie Polaków do regularnych badań poziomu cukru.

Epidemia cukrzycy
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

10.11.2011 | aktual.: 10.11.2011 17:19

2,6 miliona Polaków cierpi na cukrzycę. Aż 40 proc. z nich nie wie, że choruje. Z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, sieć aptek Mediq prowadzi kampanię edukacyjną „Epidemia Cukrzycy”, której celem jest przekonanie Polaków do regularnych badań poziomu cukru.

- Chcemy podnieść poziom wiedzy na temat cukrzycy wśród społeczeństwa i uświadomić, jakie są objawy i przebieg choroby, ale też konswekwencje jej nieleczenia. Zależy nam na tym, aby Polacy zwracali większą uwagę na niepokojące objawy, mogące świadczyć o rozwoju choroby – mówi Marta Maksymiuk, honorowy konsultant ds. programu diabetologicznyego Aptek Mediq.

Na stronie www.aptekamediq.pl pacjenci mogą znaleźć podstawowe informacje o chorobie cukrzycowej – jej typach, diagnozowaniu oraz rodzajach terapii. Internauci mogą też wypełnić prosty test, który wstępnie zweryfikuje czy znajdują się oni w grupie ryzyka. Test składa się z pięciu pytań. Pozytywne odpowiedzi na conajmniej trzy z nich, kwalifikują pacjenta do grupy ryzyka zachorowania na cukrzycę.

- W tej grupie znajdują się osoby powyżej 45 roku życia z nadwagą, mające podwyższony poziom cholesterolu i nadciśnienie. Zachorować mogą też osoby, u których w rodzinie występowała cukrzyca oraz kobiety, które urodziły dziecko ważące powyżej 4,5 kg – mówi Maksymiuk.

Pierwszymi objawami choroby jest zmniejszenie masy ciała, ogólne osłabienie i wzmożone pragnienie. Niepokojącymi objawami jest też częstne i obfite wydalanie moczu, nocne kurcze mięśni łydek, zaburzenie widzenia, pojawienie się zmian ropnych w skórze, pojawienie się stanów zapalnych narządów moczowo-płciowych oraz osłabienie potencji.

– Polacy często ignorują długotrwale występujące dolegliwości, co jest szczególnie groźne w przypadku cukrzycy, bo nieleczona choroba może prowadzić do wielu poważnych powikłań – chorób oczu i nerek, a także neuropatii cukrzycowej czyli uszkodzenia układu nerwowego – tłumaczy Marta Maksymiuk.

- Chcemy dotrzeć do ok. 5 mln Polaków, dlatego prowadzimy kampanię informacyjną na popularnych portalach internetowych oraz w prasie – mówi Izabela Kucharska, koordynator akcji „Epidemia cukrzycy”. – Im więcej osób zainteresuje się problemem curzycy i będzie przeprowadzała badania profilaktyczne, tym większa szansa, że liczba pacjentów nieświadomych swojej choroby się zmniejszy – dodaje Kucharska.

Osoby, u których występują typowe dla cukrzycy obajwy, powinni zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu i poddać się badaniom. Zazwyczaj jest to proste badanie stężenia glukozy w surowicy krwi, popularnie nazywane badaniem poziomu cukru we krwi, ale przeprowadza się również inne badania laboratoryjne tj. oznaczanie wydalania glukozy w moczu, oznaczanie ciał ketonowych czy test doustnego obciążenia glukozą.

– Zachęcamy także Polaków, którzy dysponują domowymi glukometrami do samodzielnej kontroli poziomu cukru. Wystarczy wyznaczyć sobie jeden dzień w miesiącu na przeprowadzanie pomiarów – mówi Marta Maksymiuk.

Pierwsze badanie wykonuje się na czczo, po ok. 8 h od ostatniego posiłku. Glukometr powinien wskazywać stężenie 74 – 106 mg/dL. Następną kontrolę należy wykonać 2 godziny po obiedzie. Prawidłowy wynik to stężenie glukozy w osoczu krwi poniżej 140 mg/dl.

Wysoki wynik zaobserwowany po posiłku jest niepokojącym objawem, mogącym świadczyć o zwiększonym ryzyku wystąpienia chorób układu krążenia. Chorzy na cukrzycę z wysokim poziomem stężenia glukozy w osoczu krwi po posiłku są bardziej narażeni na zaburzenia ze strony układu krążenia od tych pacjentów, u których stwierdzono podwyższony poziom glukozy przed posiłkiem lub na czczo. W każdym przypadku wynik badania powyżej 200 mg/dl jest bardzo niepokojącym sygnałem.

Pacjenci powinni udać się niezłocznie do lekarza pierwszego kontaktu i przeprowadzić badania laboratoryjne. Zdiagnozowanie cukrzycy nie jest dla pacjentów wyrokiem. Stosując się do zaleceń lekarza, przyjmując leki i przestrzegając diety, pacjenci nie muszą rezygnować z normalnego życia.

Mediq Polska od maja 2010 roku prowadzi ogólnopolski Program Diabetologiczny, w ramach którego na terenie całego kraju powstają „Apteki Mediq Przyjazne Cukrzykom”. Osoby zmagające się z cukrzycą znajdą w Aptekach Mediq nie tylko specjalistyczne produkty tj.: leki, suplementy diety, opatrunki i kosmetyki w promocyjnych cenach, lecz także mogą liczyć na fachową pomoc wykwalifikowanych farmaceutów.

Oprócz stałej oferty produktów dedykowanych cukrzykom, Apteki Mediq biorące udział w programie aktywnie angażują się w życie społeczności lokalnych, organizując na terenie całego kraju akcje edukacyjne i profilaktyczne skierowane zarówno do diabetyków jak i innych pacjentów. W wybranych placówkach regularnie odbywają się bezpłatne spotkania ze specjalistami, m.in. w dziedzinie diabetologii i dietetyki oraz profilaktyczne badania poziomu glukozy we krwi i pomiary ciśnienia.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)