FitnessFiołek - pięknie pachnie i leczy

Fiołek - pięknie pachnie i leczy

Początek wiosny to pora kwitnienia fiołka wonnego. Fioletowe, pachnące kwiaty na długiej łodyżce to nie tylko modny dodatek do potraw, ale także cenny lek. Od najdawniejszych czasów służył do leczenia stanów zapalnych, padaczki i migreny.

Fiołek - pięknie pachnie i leczy
Źródło zdjęć: © 123RF

14.04.2014 | aktual.: 14.04.2014 16:03

Początek wiosny to pora kwitnienia fiołka wonnego. Fioletowe, pachnące kwiaty na długiej łodyżce to nie tylko modny dodatek do potraw, ale także cenny lek. Od najdawniejszych czasów służył do leczenia stanów zapalnych, reumatyzmu, padaczki i migreny.

W starożytności fiołek uznawany był za świętą roślinę, uznany symbol płodności i miłości. Żaden napój miłosny nie mógł się bez niego obyć. Lekarze zalecali noszenie wianków uplecionych z jego kwiatów, aby zlikwidować bóle i zawroty głowy.

Najczęściej jako surowiec leczniczy stosuje się ziele lub oddzielnie kwiaty, liście i kłącza. Cała roślina zawiera flawonidowy olejek eteryczny, którego głównymi składnikami są keton iron, saponiny i kwasy organiczne. Ze świeżych kwiatów ekstrahuje się także olejek eteryczny, pięknie pachnący, używany w aromaterapii.

Fiołek wchodzi w skład mieszanek moczopędnych i przeciwreumatycznych. Zewnętrznie stosuje się go w leczeniu stanów zapalnych skóry, ropiejących ran, wrzodów i wyprysków.

Leczy także skutecznie nieżyt oskrzeli, kaszel, katar. Jest środkiem wykrztuśnym. Oprócz odwaru z ziela można sporządzić syrop wykrztuśny z kwiatów, który stosuje się u dzieci (kwiaty zasypać cukrem i pozostawić w cieple, aby zaczęły puszczać sok).

Jak możemy skorzystać z cennych właściwości fiołka? Zbieramy same główki kwiatów w początkach i pełni kwitnienia. Kwiaty suszymy rozłożone na papierze w zacienionym i przewiewnym miejscu.

Odwar z ziela sporządza się w następujący sposób: łyżeczkę ziela zalać filiżanką wrzątku i naparzać przez 10 minut. Pić dwa razy dziennie filiżankę naparu.

Odwar pomaga w leczeniu kamicy nerkowej, gdyż niektóre związki zawarte w surowcu rozpuszczają złogi i ułatwiają ich wydalanie z moczem. Jest to działanie odtruwające, ważne w niektórych chorobach na tle metabolicznym, jak gościec, skaza moczanowa, niektóre choroby skóry.

(gabi/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)