Nietypowe zastosowania dyni
Pestki z dyni
Zarówno miąższ jak i pestki dyni są niezbędne w diecie każdego człowieka, dbającego o zdrowie i urodę. Są cennym składnikiem pokarmowym i odżywczym dbającym o nasze zdrowie, począwszy od okresu niemowlęcego do późnej starości. Choć okazuje się, że dynia może mieć i inne zastosowania.
Dynią powinny zainteresować się osoby, które są na diecie odchudzającej i te, mające problemy z jelitami oraz nadciśnieniem. Dobroczynne właściwości dyni znane są od wielu lat. Pestki dyni stosuje się, aby zwalczyć glistę ludzką i tasiemca. Wielki orędownik dobroczynnych właściwości pestek, prof. dr Jan Muszyński, pisał, że: to szczególnie cenny środek w praktyce dziecięcej, albowiem nie potrzebujemy się przy nim obawiać przedawkowania.
Pomagają w leczeniu prostaty, zapobiegają zapaleniu i rozrostowi gruczołu krokowego, obniżają cholesterol, zapobiegają miażdżycy, zapobiegają chorobom serca, wrzodom żołądka i dwunastnicy, korzystnie wpływają na przemianę materii.
Pestki dyni to najbardziej przystępne źródło organicznego, łatwo przyswajalnego, cynku. Kilogram pestek dyni zawiera 130-202 mg cynku. Niedobór cynku powoduje mnóstwo dolegliwości związanych m.in. z prostatą. Cynk jest potrzebny włosom i paznokciom, a u płci męskiej, od urodzenia do starości, wpływa przede wszystkim na czynności jąder. Mężczyźni potrzebują cynku czterokrotnie bardziej niż kobiety. Dzięki niemu wszelkie rany i ranki (pooperacyjne i pourazowe) goją się szybko. Ze względu na znaczącą zawartość cynku nasiona dyni stosuje się w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik, opryszczka, a także przy wrzodach żołądka.
Są afrodyzjakiem, co zawdzięczają tokoferolom, uważanym za witaminę płodności.
(gabi), kobieta.wp.pl