Zdrowie kobiety
ZdrowieKobiety

Zdrowie kobiety

Ból uniemożliwia im codzienne funkcjonowanie. Często słyszą, że "taka pani uroda" albo że przesadzają. Na endometriozę choruje co 10. Polka, a na diagnozę czekają latami. Bolesne krwawienia miesiączkowe, zespół bólowy miednicy mniejszej, obniżona płodność i związane z tym osłabienie samopoczucia psychicznego to tylko niektóre z konsekwencji, jakie może nieść za sobą endometrioza. Niestety - świadomość dotycząca tej choroby wciąż jest na niskim poziomie.
Zdrowie kobietyEndometrioza? Samo nie przejdzie!

Bolesne krwawienia miesiączkowe, zespół bólowy miednicy mniejszej, obniżona płodność i związane z tym osłabienie samopoczucia psychicznego to tylko niektóre z konsekwencji, jakie może nieść za sobą endometrioza. Czy można temu zapobiec?

Agnieszka Gotówka
Zdrowie kobietyBolesna miesiączka? Taka pani uroda…

Nie dajmy sobie tego wmówić! Miesiączkowanie nie powinno być na tyle bolesne, że nie możemy iść do pracy albo do kina z koleżanką. Jeśli takie objawy się powtarzają i nasilają, czas poszukać ich przyczyny. Jedną z nich może być endometrioza.

Agnieszka Gotówka
Zdrowie kobietyTo maraton, a nie sprint

Od teraz "bierzesz się" za siebie na poważnie. Koniec z kolejnymi wymówkami! Ostry trening co najmniej 5 razy w tygodniu, a już najlepiej codziennie. Brzmi znajomo? Jeśli tak, sprawdź, dlaczego to nie jest najlepszy i najbezpieczniejszy sposób na wdrożenie do swojego życia aktywności fizycznej.

Agnieszka Falborska
Bieganie to najpopularniejsza forma aktywności fizycznej
Zdrowie kobietyRuszaj się dla zdrowia i urody!

Sport to zdrowie, także zdrowie kobiety. Jak aktywność fizyczna wpływa na kobiecy organizm i urodę? Jakie ćwiczenia wybrać, by połączyć pożyteczne dbanie o zdrowie z przyjemnym spędzaniem czasu oraz jak prawidłowo przygotować się do ćwiczeń, by nie nabawić się kontuzji?

Paulina Kruk
Uraz kolana
Zdrowie kobietyJak ćwiczyć mądrze?

Nie ma co do tego żadnych wątpliwości: aktywność fizyczna jest ważna dla naszego zdrowia i niezbędna do utrzymania dobrej kondycji. Jednak aby czerpać z niej wszystko, co najlepsze, trzeba się do niej odpowiednio przygotować na wielu płaszczyznach. Zatem co trzeba zrobić, aby słynne "sport to zdrowie" nie stało się tylko ironicznie wypowiadaną frazą?

Agnieszka Falborska
Jak dbać o ścięgna Achillesa?
Zdrowie kobietyJak dbać o ścięgno Achillesa?

Bez sprawnego ścięgna Achillesa nie jesteśmy w stanie skakać czy chodzić i dlatego uraz w jego obrębie właściwie uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie i ogranicza wszelakie codzienne aktywności. Co zatem zrobić, by uniknąć kłopotów z Achillesem i zminimalizować ryzyko poważnych urazów ścięgna?

Agnieszka Falborska
"Żniwo postanowień noworocznych". Fizjoterapeutka o błędzie, jaki popełnia wielu Polaków
Zdrowie kobiety"Żniwo postanowień noworocznych". Fizjoterapeutka o błędzie, jaki popełnia wielu Polaków
Jednym z najczęstszych postanowień noworocznych jest: "Będę się więcej ruszać". Na początku roku motywacja ludzi jest ogromna, a siłownie przeżywają prawdziwe oblężenie. Ale już w marcu wiele z tych osób zapuka do gabinetu fizjoterapeuty. - To żniwo postanowień noworocznych - tłumaczy gościni najnowszego odcinka cyklu "Zdrowie kobiety" - fizjoterapeutka Aleksandra Kłak-Dziemian. Okazuje się, że większość z nas nie przygotowuje się odpowiednio do podjęcia intensywnej aktywności fizycznej, co w konsekwencji może prowadzić do kontuzji. Zza biurka porywamy się na 10-kilometrowe biegi czy kilkugodzinną jazdę na nartach. - To błąd - przekonuje nasza rozmówczyni i wyjaśnia, jak najlepiej przygotować nasze ciało do wysiłku, by sobie nie zaszkodzić.
Poziom kolagenu zaczyna spadać ok. 25. roku życia
Zdrowie kobietyWpływa na cały organizm. Oto co musisz wiedzieć o kolagenie

Z wiekiem spada ilość kolagenu w ciele człowieka, co wpływa nie tylko na pojawianie się zmarszczek, ale też na problemy z kośćmi i stawami. Ekspertka wyjaśnia, w jaki sposób najlepiej dostarczać kolagen do organizmu i na co zwrócić uwagę, kupując zawierające go kosmetyki.

Nawet niewielka ilość ruchu poprawi komfort naszego życia - zdjęcie ilustracyjne
Zdrowie kobietyNie musisz być Igą Świątek. Po prostu się ruszaj

W ostatnich latach obserwujemy modę na ćwiczenia fitness czy inne zajęcia sportowe. Dla wielu osób ruch staje się jednak czymś więcej - nieodłącznym elementem stylu życia. Bartłomiej Gołojuch, fizjoterapeuta sportowy, wyjaśnia, jakie korzyści dla ciała i ducha ma aktywność fizyczna.

Katarzyna Mieszawska
Anna Greń nie wyobraża sobie życia bez wspinaczki
Zdrowie kobietyAnna Greń: Nie wyobrażam sobie życia bez wspinaczki

Choć twierdzi, że wiek to nie tylko liczba, kondycji mogą jej pozazdrościć 30-latki. W dojrzałym wieku odkryła pasję, jaką jest wspinaczka. Rozczarowana internetowymi grupami dla aktywnych seniorów założyła własną. "Sportowo po 60-tce" skupia ludzi, którym ruch jest niezbędny do życia.

Iwona Wcisło
Wiele Polek popełnia ten błąd. Dietetyczka: "Nie skupiajmy się na tym, z czego rezygnować"
Zdrowie kobietyWiele Polek popełnia ten błąd. Dietetyczka: "Nie skupiajmy się na tym, z czego rezygnować"

Jak mieć piękne włosy, skórę i paznokcie? Podstawą jest oczywiście dieta, dlatego gościnią w kolejnym odcinku cyklu "Zdrowie kobiety" była dietetyczka kliniczna, Magdalena Kartasińska-Kwaśnik. Ekspertka wymieniła trzy największe grzechy żywieniowe, które mogą źle wpływać na stan skóry. Zwróciła uwagę na wykluczanie ze swojej diety dużych grup produktów. - Często eliminując jakieś produkty, nie zawsze zasadnie, eliminujemy całe grupy produktów, które też są wektorami witamin i składników mineralnych. Zmierzam do tego, że często nie dajemy niczego w zamian - powiedziała.

Zdrowie kobietyRytuały dla zdrowia, piękna i dobrej kondycji włosów, skóry i paznokci

Dobrze dobrana pielęgnacja to podstawa dbania o urodę. Każdy to wie. Nie każdy jednak pamięta o innych rytuałach, równie istotnych dla zdrowia i piękna włosów, skóry i paznokci: relaksie, odpoczynku, diecie i aktywności fizycznej.

Agata Maj
Piękno od wewnątrz – 5 witamin i składników, które warto suplementować dla pięknej skóry, włosów i paznokci
Zdrowie kobietyPiękno od wewnątrz – 5 witamin i składników, które warto suplementować dla pięknej skóry, włosów i paznokci

Pielęgnacja + suplementacja to składowe kompleksowego dbania o urodę. Wśród gąszczu kapsułek poprawiających kondycję skóry, włosów i paznokci, warto szukać poniższych pięciu składników, które chronią, odbudowują i odżywiają komórki, gwarantując piękno od wewnątrz.

Paulina Kruk
Jak prawidłowo dbać o skórę?
Zdrowie kobietyJak odpowiednio zadbać o naszą skórę? Dermatolożka wyjaśnia

Piękna i zdrowa skóra to marzenie każdej kobiety. O tym, jak o nią zadbać w zależności od jej potrzeb, pory roku i wieku w rozmowie z Wirtualną Polską mówi dr n. med. Danuta Dąbrowska, dermatolożka i właścicielka gabinetu dermatologii i medycyny estetycznej.

Jak przyspieszyć porost włosów?
Zdrowie kobietyJak przyśpieszyć porost włosów? Trycholożka ma konkretne rady

Każdy z nas może tracić nawet 100 włosów dziennie. Zdarza się, że specjalistyczne szampony oraz wcierki nie pomagają. Jak w takim razie nieco przyśpieszyć wzrost naszych kosmyków?

Paulina Żmudzińska
Co robić, by czuć się i wyglądać lepiej? / zdjęcie ilustracyjne
Zdrowie kobiety"Lepsza ja" na nowy rok. Oto co robić, by czuć się i wyglądać lepiej

Dieta, kosmetyki, suplementacja. Taką kolejność podaje dr n. med. Maja-Czerwińska-Rogowska, dietetyczka kliniczna, psychodietetyczka i kosmetolożka. W rozmowie z Wirtualną Polską tłumaczy, na czym powinniśmy się skupić, chcąc zadbać o lepsze zdrowie oraz wygląd w nowym roku.

Aleksandra Lewandowska
Zdrowie kobietyPolki lubią seks, ale są zmęczone

Aż 38 proc. Polek chciałaby uprawiać seks kilka razy w tygodniu lub częściej, ale tylko 27 proc. odbywa stosunki tak często – czytamy w raporcie "Seksualna mapa Polki" przygotowanym przez firmę Gedeon Richter Polska. Cichym zabójcą kobiecego libido są zmęczenie, stres i nieporozumienia w związku. Kobietom trudno jest jednoznacznie określić, co wprawia je w erotyczny nastrój, z badania wywnioskować można jednak, że kluczowe są dobre relacje z partnerem i ogólne dobre samopoczucie. Polki przyznają się do fantazji erotycznych, masturbacji i używania gadżetów – zarówno podczas seksu z partnerem, jak i w pojedynkę. Czy mamy do czynienia z obyczajową rewolucją?

Wioleta Szulejewska
Co 10. Polka nie chodzi do ginekologa. Oto, co słyszą w gabinecie
Zdrowie kobietyCo 10. Polka nie chodzi do ginekologa. Oto, co słyszą w gabinecie
Czy Polki wstydzą się rozmawiać o seksie? Skąd czerpią swoją wiedzę na ten temat? I dlaczego tak wiele z nas ma obawy przed wizytą u lekarza ginekologa? Na te pytania odpowiedziały ekspertki w rozmowie z dla WP Kobieta. - Ponad połowa Polek zetknęła się z nieprzyjemnymi komentarzami lub sytuacjami w gabinecie ginekologicznym - mówi Agnieszka Boryś, kierownik działu PR firmy Gedeon Richter, która przeprowadziła kompleksowe badanie "Seksualna mapa Polki".
Czy Polki chętnie używają gadżetów erotycznych?
Zdrowie kobietySeksuolożka: "Gadżety erotyczne to nie jest zło. Zalecają je nawet lekarze"

– Wiele par nie rozmawia o swoich pragnieniach ani potrzebach. Wówczas nierzadko nie ma więc także rozmów o gadżetach – o tym, że mogą być dodatkiem, uzupełnieniem życia intymnego czy pomocą w realizowaniu fantazji – mówi Anna Ciucias, psycholożka, seksuolożka, psychoterapeutka, współwłaścicielka gabinetu Twój Terapeuta.

Ewa Podsiadły-Natorska
Zespół metaboliczny to już plaga. "Największym błędem lekarzy było ignorowanie otyłości"
Zdrowie kobietyZespół metaboliczny to już plaga. "Największym błędem lekarzy było ignorowanie otyłości"

Przez lata owiany był tajemnicą. Określany jako zespół X, ponieważ wiedza na jego temat nie była wystarczająca. Dziś świadomość dotycząca zespołu metabolicznego rośnie. Niestety, rośnie też liczba pacjentów, którzy się z nim zmagają. Na szczęście są sposoby, aby skutecznie go leczyć, a najnowsze badania naukowców napawają optymizmem. Czy nadzieją dla pacjentów są bakterie beztlenowe, takie jak Akkermansia muciniphila? - Czekamy na wyniki, ale osoby, które mają jej więcej są po prostu zdrowsze - mówi prof. Ewa Stachowska, biochemiczka. - Największym błędem lekarzy było ignorowanie otyłości - stwierdza dr hab. n. med. Alina Kuryłowicz, endokrynolożka i diabetolożka, prof. Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Agnieszka Woźniak
Paula przeszłą spektakularną metamorfozę
Zdrowie kobietySchudła 75 kg. Znajomi nie poznają jej na ulicy

Budzi podziw i motywuje. - Odwaliłam kawał roboty i jestem z siebie dumna - mówi Paula Gruszecka. Zrzuciła łącznie 75 kg i - jak mówi - zyskała nowe życie. W rozmowie z nami postanowiła zdradzić szczegóły swojej metamorfozy.

Agnieszka Woźniak
Zdrowie kobietyRewolucyjny projekt ustawy. To wielka szansa dla dziewcząt w szkołach

Dostęp do środków higieny menstruacyjnej jest prawem człowieka. A tymczasem ubóstwo menstruacyjne to zjawisko, które choć jest skrzętnie ukrywane i bardzo często pomijane w dyskursie publicznym, stanowi problem co piątej kobiety lub dziewczynki w Polsce. Nie mając funduszy na zakup odpowiednich podpasek, co miesiąc izolują się, rezygnując z aktywności dnia codziennego. Jest projekt ustawy, który ma to zmienić.

Agnieszka Gotówka
Zdrowie kobietyNie "te dni", tylko "okres"! Najwyższy czas pozbyć się miesiączkowego tabu

Aż trudno uwierzyć, że żyjemy w XXI w. i nadal traktujemy fizjologiczny wymiar kobiecości jako tabu. Miesiączka, bo o niej mowa, pozostaje słowem wypowiadanym po cichu, a najlepiej wcale. Dlaczego to bardzo niekorzystne zjawisko? Jak wpływa na młode kobiety? I dlaczego rozmowy o miesiączkowaniu powinny dotyczyć również chłopców?

Agnieszka Gotówka
"Tak dla podpasek". Miesiączkowanie to wciąż temat tabu w Polsce
Zdrowie kobiety"Tak dla podpasek". Miesiączkowanie to wciąż temat tabu w Polsce

Kulczyk Foundation przygotowała raport dotyczący ubóstwa menstruacyjnego w Polsce. Wynika z niego m.in., że co piąta nastolatka zwalniała się ze szkoły, ponieważ nie posiadała środków higieny menstruacyjnej. Jako największy portal dla kobiet w Polsce chcemy przełamywać tabu związane z miesiączkowaniem. O stereotypach, dojrzewaniu i o tym, jak rozmawiać z dziewczynkami o okresie rozmawiamy z Joanną Maliszewską-Mazek z Kulczyk Foundation i z Pauliną Wasiluk z fundacji Akcja Menstruacja. Rozmowę poprowadziła zastępczyni redaktora naczelnego Wirtualnej Polski - Wiktoria Jakubowska-Karbowniczek.