Na co dzień staramy się dbać o dietę, urodę i szczupłą sylwetkę, a czy w ferworze codziennego życia nie zapominamy o mikrobiomie? A to właśnie tam kształtuje się nasze zdrowie. Jak odpowiednio go wspierać?
Nasze zdrowie zaczyna się w jelitach. Brzmi banalnie, ale trudno odmówić temu stwierdzeniu racji. Nie od dziś bowiem wiadomo, że kręte korytarze jelit to centrum dowodzenia układu immunologicznego. Jak więc o nie zadbać, by dobrze spełniały swoją funkcję?
Wiosna rozgościła się u nas na dobre, więc to odpowiedni czas, by zacząć planować wakacje. I kiedy Wy będziecie zastanawiać się, jaki kierunek obrać, my przygotujemy dla Was listę rzeczy, które warto zabrać oraz o których warto pamiętać, by urlop był udany.
Kąpiele w basenie, opalanie się na hotelowych leżakach czy zmiana klimatu związana z wylotem do odległych zakątków świata sprawiają, że choć wyjątkowo spędzimy czas, z wakacji możemy przywieść coś więcej niż tylko dobre wspomnienia. Jak temu zaradzić?
Będąc na diecie, nie możemy zapominać o piciu odpowiedniej ilości płynów. Szczególnie warto zwrócić uwagę na te, które mogą pomóc nam w osiągnięciu wymarzonej wagi. Na szczęście wybór mamy większy, niż się wydaje.
Na twojej skórze pojawiły się drobne czerwone grudki, które nie chcą zniknąć? To może być początek łuszczycy. Pierwsze zmiany przypominają bąble po ugryzieniu komara. Jakie objawy mogą być powodem do niepokoju? Kiedy udać się do lekarza?
Jest przyczynkiem groźnych chorób i schorzeń — od kłopotów z układem krwionośnym po miażdżycę, a nawet udar mózgu czy zawał serca. Zwiastuje go objaw często bagatelizowany. Po czym rozpoznać wysoki poziom cholesterolu i co się za nim kryje?
Od teraz "bierzesz się" za siebie na poważnie. Koniec z kolejnymi wymówkami! Ostry trening co najmniej 5 razy w tygodniu, a już najlepiej codziennie. Brzmi znajomo? Jeśli tak, sprawdź, dlaczego to nie jest najlepszy i najbezpieczniejszy sposób na wdrożenie do swojego życia aktywności fizycznej.
Bolesne krwawienia miesiączkowe, zespół bólowy miednicy mniejszej, obniżona płodność i związane z tym osłabienie samopoczucia psychicznego to tylko niektóre z konsekwencji, jakie może nieść za sobą endometrioza. Czy można temu zapobiec?
Nie dajmy sobie tego wmówić! Miesiączkowanie nie powinno być na tyle bolesne, że nie możemy iść do pracy albo do kina z koleżanką. Jeśli takie objawy się powtarzają i nasilają, czas poszukać ich przyczyny. Jedną z nich może być endometrioza.
– Cudowny lek na endometriozę nie istnieje, ale są sposoby, żeby poprawić jakość życia chorej pacjentki – mówi dr n. med. Maciej Pliszkiewicz, specjalista w zakresie ginekologii, ginekologii onkologicznej oraz położnictwa Szpitala Medicover.
– Osoby doświadczające bólu chronicznego, jak w przypadku kobiet cierpiących na endometriozę, częściej mierzą się z obniżeniem nastroju, depresją, a także myślami samobójczymi – mówi Anna Paluszak, psycholożka i psychoterapeutka, współautorka książki "Endometrioza. Nie taka Twoja uroda".
– Kobiety z endometriozą czują się zdradzone przez swoje ciało – mówi dr n. psych. Dorota Chmielewska-Łuczak z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Szpitala im. A. Falkiewicza oraz Oddziału Ginekologicznego w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką SP ZOZ we Wrocławiu, która od 2018 r. pracuje z pacjentkami chorymi na endometriozę.
Choć twierdzi, że wiek to nie tylko liczba, kondycji mogą jej pozazdrościć 30-latki. W dojrzałym wieku odkryła pasję, jaką jest wspinaczka. Rozczarowana internetowymi grupami dla aktywnych seniorów założyła własną. "Sportowo po 60-tce" skupia ludzi, którym ruch jest niezbędny do życia.
Sport to zdrowie, także zdrowie kobiety. Jak aktywność fizyczna wpływa na kobiecy organizm i urodę? Jakie ćwiczenia wybrać, by połączyć pożyteczne dbanie o zdrowie z przyjemnym spędzaniem czasu oraz jak prawidłowo przygotować się do ćwiczeń, by nie nabawić się kontuzji?
Nie ma co do tego żadnych wątpliwości: aktywność fizyczna jest ważna dla naszego zdrowia i niezbędna do utrzymania dobrej kondycji. Jednak aby czerpać z niej wszystko, co najlepsze, trzeba się do niej odpowiednio przygotować na wielu płaszczyznach. Zatem co trzeba zrobić, aby słynne "sport to zdrowie" nie stało się tylko ironicznie wypowiadaną frazą?
Bez sprawnego ścięgna Achillesa nie jesteśmy w stanie skakać czy chodzić i dlatego uraz w jego obrębie właściwie uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie i ogranicza wszelakie codzienne aktywności. Co zatem zrobić, by uniknąć kłopotów z Achillesem i zminimalizować ryzyko poważnych urazów ścięgna?
Z wiekiem spada ilość kolagenu w ciele człowieka, co wpływa nie tylko na pojawianie się zmarszczek, ale też na problemy z kośćmi i stawami. Ekspertka wyjaśnia, w jaki sposób najlepiej dostarczać kolagen do organizmu i na co zwrócić uwagę, kupując zawierające go kosmetyki.
W ostatnich latach obserwujemy modę na ćwiczenia fitness czy inne zajęcia sportowe. Dla wielu osób ruch staje się jednak czymś więcej - nieodłącznym elementem stylu życia. Bartłomiej Gołojuch, fizjoterapeuta sportowy, wyjaśnia, jakie korzyści dla ciała i ducha ma aktywność fizyczna.
Jak mieć piękne włosy, skórę i paznokcie? Podstawą jest oczywiście dieta, dlatego gościnią w kolejnym odcinku cyklu "Zdrowie kobiety" była dietetyczka kliniczna, Magdalena Kartasińska-Kwaśnik. Ekspertka wymieniła trzy największe grzechy żywieniowe, które mogą źle wpływać na stan skóry. Zwróciła uwagę na wykluczanie ze swojej diety dużych grup produktów. - Często eliminując jakieś produkty, nie zawsze zasadnie, eliminujemy całe grupy produktów, które też są wektorami witamin i składników mineralnych. Zmierzam do tego, że często nie dajemy niczego w zamian - powiedziała.
Dobrze dobrana pielęgnacja to podstawa dbania o urodę. Każdy to wie. Nie każdy jednak pamięta o innych rytuałach, równie istotnych dla zdrowia i piękna włosów, skóry i paznokci: relaksie, odpoczynku, diecie i aktywności fizycznej.
Pielęgnacja + suplementacja to składowe kompleksowego dbania o urodę. Wśród gąszczu kapsułek poprawiających kondycję skóry, włosów i paznokci, warto szukać poniższych pięciu składników, które chronią, odbudowują i odżywiają komórki, gwarantując piękno od wewnątrz.