Przez lata owiany był tajemnicą. Określany jako zespół X, ponieważ wiedza na jego temat nie była wystarczająca. Dziś świadomość dotycząca zespołu metabolicznego rośnie. Niestety, rośnie też liczba pacjentów, którzy się z nim zmagają. Na szczęście są sposoby, aby skutecznie go leczyć, a najnowsze badania naukowców napawają optymizmem. Czy nadzieją dla pacjentów są bakterie beztlenowe, takie jak Akkermansia muciniphila? - Czekamy na wyniki, ale osoby, które mają jej więcej są po prostu zdrowsze - mówi prof. Ewa Stachowska, biochemiczka. - Największym błędem lekarzy było ignorowanie otyłości - stwierdza dr hab. n. med. Alina Kuryłowicz, endokrynolożka i diabetolożka, prof. Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
Budzi podziw i motywuje. - Odwaliłam kawał roboty i jestem z siebie dumna - mówi Paula Gruszecka. Zrzuciła łącznie 75 kg i - jak mówi - zyskała nowe życie. W rozmowie z nami postanowiła zdradzić szczegóły swojej metamorfozy.
Dostęp do środków higieny menstruacyjnej jest prawem człowieka. A tymczasem ubóstwo menstruacyjne to zjawisko, które choć jest skrzętnie ukrywane i bardzo często pomijane w dyskursie publicznym, stanowi problem co piątej kobiety lub dziewczynki w Polsce. Nie mając funduszy na zakup odpowiednich podpasek, co miesiąc izolują się, rezygnując z aktywności dnia codziennego. Jest projekt ustawy, który ma to zmienić.
Aż trudno uwierzyć, że żyjemy w XXI w. i nadal traktujemy fizjologiczny wymiar kobiecości jako tabu. Miesiączka, bo o niej mowa, pozostaje słowem wypowiadanym po cichu, a najlepiej wcale. Dlaczego to bardzo niekorzystne zjawisko? Jak wpływa na młode kobiety? I dlaczego rozmowy o miesiączkowaniu powinny dotyczyć również chłopców?
Kulczyk Foundation przygotowała raport dotyczący ubóstwa menstruacyjnego w Polsce. Wynika z niego m.in., że co piąta nastolatka zwalniała się ze szkoły, ponieważ nie posiadała środków higieny menstruacyjnej. Jako największy portal dla kobiet w Polsce chcemy przełamywać tabu związane z miesiączkowaniem. O stereotypach, dojrzewaniu i o tym, jak rozmawiać z dziewczynkami o okresie rozmawiamy z Joanną Maliszewską-Mazek z Kulczyk Foundation i z Pauliną Wasiluk z fundacji Akcja Menstruacja. Rozmowę poprowadziła zastępczyni redaktora naczelnego Wirtualnej Polski - Wiktoria Jakubowska-Karbowniczek.
Wielu dziewczętom pierwsza miesiączka kojarzy się z czym wstydliwym i nieprzyjemnym. Jak i kiedy rozmawiać z dziećmi na ten temat, by miesiączka przestała być tematem tabu?
Podpaski to nie luksus, a okres nie jest powodem do wstydu. Przybywa pracodawców, dyrektorów szkół i rektorów uczelni, którzy to rozumieją. – Niektórych kobiet nie stać na środki higieniczne dobrej jakości, dlatego do swojej kawiarni kupuję ekologiczne – mówi Agnieszka.
W XXI wieku miesiączka wciąż bywa tematem tabu. To sprawia, że wiele kobiet nie czuje się dobrze w swoim ciele i próbuje za wszelką cenę ukryć fakt, że ma okres. Poplamione krwią ubranie uważa za wielkie upokorzenie.
Jeśli boleśnie miesiączkujesz, zmagasz się z bólami brzucha i bezskutecznie starasz się o dziecko, być może winowajcą jest endometrioza. Jest to choroba powszechna, o której jednak nadal wiemy za mało i wokół której funkcjonuje wiele mitów. Przywołajmy te najczęściej powtarzane.
Bolesne krwawienia miesiączkowe, zespół bólowy miednicy mniejszej, obniżona płodność i związane z tym osłabienie samopoczucia psychicznego to tylko niektóre z konsekwencji, jakie może nieść za sobą endometrioza. Czy można temu zapobiec?
Nie dajmy sobie tego wmówić! Miesiączkowanie nie powinno być na tyle bolesne, że nie możemy iść do pracy albo do kina z koleżanką. Jeśli takie objawy się powtarzają i nasilają, czas poszukać ich przyczyny. Jedną z nich może być endometrioza.
- Ja non stop myślałam, czy nie przeciekły mi podpaski, analizowałam, gdzie jest najbliższa toaleta, gdybym nagle jej potrzebowała i jak sobie poradzę. A co jak to się stanie na lekcji? Musisz wyjść, wstać – jak to wytłumaczysz przy całej klasie? - opowiada Mary Komasa, u której endometriozę zdiagnozowano w wieku 20 lat.
– Są ogromne braki personelu, sprzętu – przyznaje dr n. med. Alicja Ceran, ginekolożka Centrum Medycznego Damiana. Skutek jest taki, że Polki do gabinetów lekarskich często trafiają z bardzo zaawansowaną endometriozą. Choroba jest bolesna, przewlekła, trudna w diagnostyce i leczeniu. A narodowego programu leczenia endometriozy wciąż nie mamy.
W Polsce na endometriozę choruje co najmniej milion kobiet. Wiele z nich na diagnozę czeka lata. Kiedy już ją dostają, wydają krocie na leczenie. Wicenaczelna Wirtualnej Polski - Wiktoria Jakubowska-Karbowniczek - porozmawiała na temat tej podstępnej i przede wszystkim bardzo bolesnej choroby z ekspertkami: dr n. med. Joanną Bubak-Dawidziuk, która od ponad 10 lat specjalizuje się w leczeniu endometriozy, oraz Lucyną Jaworską-Wojtas, prezeską Fundacji "Pokonać Endometriozę".