Gwałtowna reakcja organizmu. Seksuolog o "piorunie sycylijskim"

Gwałtowna reakcja organizmu. Seksuolog o "piorunie sycylijskim"

"Piorun sycylijski" wywraca życie do góry nogami
"Piorun sycylijski" wywraca życie do góry nogami
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
13.09.2023 18:46, aktualizacja: 13.09.2023 19:24

Osoby, które go doświadczyły, twierdzą, że nie da się go poczuć po raz drugi. Gdy się już pojawi, może przerodzić się w obsesję, a także rozbić nasz obecny związek. Prawda tzw. piorunie sycylijskim jest zdecydowanie mniej romantyczna, niż pokazują to nam filmy.

"Nic dwa razy się nie zdarza", pisała Wisława Szymborska i cytat ten świetnie odnosi się do tzw. pioruna sycylijskiego. W popkulturze zjawisko to jest wykorzystywane od lat - główni bohaterowie komedii romantycznej spotykają się po raz pierwszy i zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia.

Miłość od pierwszego wejrzenia istnieje?

Termin "piorun sycylijski" został po raz pierwszy wykorzystany przez seksuologa Zbigniewa Lwa-Starowicza do opisania gwałtownego, wręcz natychmiastowego uczucia zakochania się. Nazwa ta nawiązuje do bohaterów "Ojca chrzestnego" Maria Puzo.

Ekspert podkreślił, że każdy może nagle poczuć niesłychaną bliskość do drugiej osoby i zapamiętać ją na całe życie. Niestety trafienie tego "pioruna" może nas spotkać w najmniej odpowiednim momencie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czym jest, jeśli nie wielkim uczuciem? Odpowiedź znajdziemy w "Słowniku Encyklopedycznym Miłość i Seks" wydanym w 1999 roku. Autorem wyjaśnienia jest właśnie polski seksuolog.

"Nagły wybuch namiętności do drugiej osoby, niespodziewana fascynacja erotyczna o wielkiej sile; w kulturze Sycylii, w której emocje są tłumione, erotyzm jest namiętny i skryty" - przeczytamy w "Słowniku...".

"Piorun" sprawia, że obiekt westchnień staje się centrum naszego życia. Osoba nim "trafiona" zachowuje się, jak ktoś pod wpływem uzależnienia. Ma wręcz wrażenie, że nie może się temu pożądaniu sprzeciwić. To gwałtowna reakcja całego organizmu.

"Piorun sycylijski" to samo zło?

Choć uderza nagle i w wielu przypadkach kończy się statystycznie po ok. 9 miesiącach, psychologowie twierdzą, że może być początkiem długotrwałego związku, a nie jedynie gorącym romansem. Obok pożądania musi jednak pojawić się zrozumienie, przyjaźń, akceptacja i zaufanie. Z drugiej strony, niespełnione fantazje mogą przerodzić się w niezdrową obsesję i sprawić, że długo będziemy czuć się nieszczęśliwi.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta