FitnessJedzenie, które poprawia nastrój

Jedzenie, które poprawia nastrój

Jedzenie, które poprawia nastrój

Długie zimowe wieczory nie napawają optymizmem? Spożywanie niezdrowych przekąsek tylko pogarsza twój nastrój. A co powiesz na zdrowe jedzenie, które jest naturalnym antydepresantem? Poznaj produkty, które wywołają na twojej twarzy uśmiech?

Długie zimowe wieczory nie napawają optymizmem? Spożywanie niezdrowych przekąsek tylko pogarsza twój nastrój. A co powiesz na zdrowe jedzenie, które jest naturalnym antydepresantem? Poznaj produkty, które wywołają na twojej twarzy uśmiech.

Łosoś

Łosoś jest cennym źródłem białka, witamin A, D i E oraz minerałów: selenu, fosforu i magnezu. Zawiera także dużą ilość kwasów tłuszczowych omega-3, które zapobiegają chorobom serca i przyspieszają spalanie kalorii.

Łosoś poprawia humor, gdyż zwiększa produkcję serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. Badania wykazały, że spożywanie tej ryby łagodzi bóle menstruacyjne i redukuje wahania nastrojów u kobiet.

Na podst. listverse.com/ms/(gabi), WP Kobieta

1 / 10

Botwinka

Obraz
© Fotolia

Znacznie częściej powinniśmy sięgać po botwinkę, która nie tylko zawiera dużo magnezu, ale jest również smaczna i pożywna. Magnez jest istotnym elementem reakcji biochemicznych, które zwiększają poziom energii w organizmie.

Badania opublikowane w "Australian and New Zealand Journal of Psychiatry" potwierdziły, że niższy poziom magnezu związany jest z wyższym ryzykiem zachorowania na depresję.

2 / 10

Wpływ buraków na zdrowie

3 / 10

Małże

Obraz
© Fotolia

Kryją w sobie potężną dawkę witaminy B12, selenu, jodu, białka, cynku i co najważniejsze, zawierają mało kalorii i tłuszczu.

Jod wspomaga pracę tarczycy, która reguluje nastrój i wagę. Cynk poprawia sprawność intelektualną i zwiększa odporność na stres, a selen chroni mózg i serce przed niedotlenieniem. Natomiast witamina B12 odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, poprawia pamięć i koncentrację.

Warto jednak zachować ostrożność. Należy spożywać tylko małże hodowlane, a wystrzegać się dzikich owoców morza.

4 / 10

Gorzka czekolada

Obraz
© Fotolia

Gorzka czekolada dostarcza wiele korzyści zdrowotnych. Jest bogatym źródłem magnezu, żelaza i potasu, które są niezbędne dla zachowania dobrego stanu zdrowia. Poprawia przepływ krwi do mózgu, co skutkuje natychmiastowym polepszeniem nastroju. Pełni rolę naturalnego środka przeciwdepresyjnego, a dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy korzystnie wpływa na pracę serca.

Co ciekawe, może pomóc też w odchudzaniu. Jednak nie należy przesadzać. Z badań opublikowanych w "Journal of Psychopharmacology" wynika, że wystarczy spożywać kilka kostek gorzkiej czekolady dziennie.

5 / 10

Jogurt grecki

Obraz
© Fotolia

Zawiera więcej wapnia niż mleko. Dzięki temu wspomaga pracę mózgu i uwalnia neuroprzekaźniki odpowiedzialne za dobre samopoczucie.

Warto wspomnieć, że niedobór wapnia może przyczyniać się do problemów z koncentracją, depresji, stanów lękowych i rozdrażnienia.

Ponadto jogurt grecki zawiera duże ilości żywych kultur bakterii i więcej białka niż zwykły jogurt naturalny.

6 / 10

Szparagi

Obraz
© Fotolia

Są cennym źródłem kwasu foliowego i tryptofanu. Ostanie badania amerykańskich naukowców wykazały, że niski poziom kwasu foliowego związany jest z wystąpieniem depresji u prawie 50 proc. badanych. Natomiast tryptofan pobudza mózg do wydzielania serotoniny, która nazywana jest hormonem szczęścia.

Ponadto szparagi zawierają witaminę B9, która skutecznie walczy ze stanami depresyjnymi.

7 / 10

Miód

Obraz
© Fotolia

Już od dawna znane są dobroczynne właściwości miodu. Jest cennym źródłem flawonoidów - kwercetyny i kemferolu, które działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.

Badania wykazały, że miód doskonale radzi sobie z depresją i nerwicą. Jego dużym atutem jest bardzo szybkie poprawienie nastroju. Dlatego warto czasem dodać go do herbaty.

8 / 10

Pomidory

Obraz
© Fotolia

Są cennym źródłem likopenu - antyoksydantu, który chroni nasz mózg, zwalcza stan zapalny i zapobiega depresji. Co ciekawe, najwięcej tego przeciwutleniacza znajduje się pod skórką pomidorów.

Dieta bogata w likopen redukuje ryzyko wystąpienia zwału serca, miażdżycy i zachorowania na nowotwór. W pomidorach nie brakuje również witaminy C, błonnika, magnezu, wapnia, żelaza i manganu.

Spożywanie oliwy z oliwek pomaga zwiększyć wchłanianie likopenu, który poprawia także kondycję naszej skóry.

9 / 10

Jajka

Obraz
© Fotolia

Są bogatym źródłem cynku, witamin z grupy B, jodu, kwasów tłuszczowych omega-3 i białka. Nie tylko wspomagają pracę mózgu, ale również zapewniają na dłużej uczucie sytości. Podnoszą poziom serotoniny w mózgu, co skutkuje poprawieniem nastroju.

Zawierają także cholinę, która walczy z nadwagą i ułatwia koncentrację. Badania opublikowane w "International Journal of Obesity" wykazały, że osoby spożywające dwa jajka na śniadanie schudły więcej niż te wybierające pieczywo.

10 / 10

Wiórki kokosowe

Obraz
© Fotolia

Są doskonałym źródłem trójglicerydów średniołańcuchowych, które poprawiają nastrój i pomagają utrzymać nasz mózg w dobrej kondycji.

Co istotne, przyspieszają przemianę materii, dlatego mogą po nie sięgać osoby stosujące dietę. Z powodzeniem możesz je dodać do owsianki czy jogurtu naturalnego.

Na podst. listverse.com/ms/(gabi), WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (19)