GwiazdyJedzenie wpływa na zaufanie

Jedzenie wpływa na zaufanie

Zaufanie do innych ludzi może wzrastać po spożyciu potraw zawierających aminokwas tryptofan, czyli np. ryb, soi, jaj czy szpinaku. Do takich wniosków doszedł holendersko-niemiecki zespół naukowców. Wyniki badań opublikowano w piśmie „Psychological Science”.

Jedzenie wpływa na zaufanie
Źródło zdjęć: © 123RF

25.10.2013 | aktual.: 25.10.2013 15:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zaufanie do innych ludzi może wzrastać po spożyciu potraw zawierających aminokwas tryptofan, czyli np. ryb, soi, jaj czy szpinaku. Do takich wniosków doszedł holendersko-niemiecki zespół naukowców. Wyniki badań opublikowano w piśmie „Psychological Science”.

W badaniach wzięli udział naukowcy z Uniwersytetów w Lejdzie (Holandia) i Muensterze (Niemcy), kierowani przez doktor psychologii Lorenzę Colzato.

Tryptofan to niezbędny do życia aminokwas. Organizm ludzki nie potrafi produkować go sam, dlatego musi być dostarczany wraz z pożywieniem. W wyniku przemian tryptofanu w ciele człowieka powstaje serotonina - tzw. hormon szczęścia.

Nie od dziś wiadomo, że serotonina jest neuroprzekaźnikiem, który odpowiada m.in. za spokojny sen, apetyt, potrzeby seksualne, również łagodzenie agresji i lęków, dobre samopoczucie oraz chęć współpracy.

Podążając tym ostatnim tropem, zespół dr Colzato postanowił sprawdzić, czy tryptofan, poprzez pobudzanie wytwarzania serotoniny, będzie miał też pozytywny wpływ na wzajemne zaufanie. - Zaufanie jest bowiem ważnym warunkiem współpracy - wyjaśnia Colzato. - Funkcjonowanie społeczeństwa w pierwszej kolejności opiera się właśnie na wzajemnym zaufaniu.

Ochotników, którzy zgłosili się do eksperymentu, badacze podzielili na dwie grupy. Pierwszym podano sok pomarańczowy z dodatkiem tryptofanu, drugim - placebo. Następnie uczestnicy zostali zaproszeni do udziału w psychologicznej zabawie na zaufanie. Polegała ona na wzajemnym pożyczaniu sobie pieniędzy.

Okazało się, że znacznie częściej i chętniej pożyczały pieniądze innym osoby, które wcześniej przyjęły tryptofan. Nie wahały się też powierzać w obce ręce większych kwot niż uczestnicy drugiej grupy.

- Wyniki te potwierdziły starą teorię, że jesteśmy tym, co jemy - mówi dr Colzato. - Spożyty pokarm ma autentyczny wpływ na stan naszego umysłu. Niektóre potrawy mogą nawet modulować zachowania ludzi i wpływać na sposób postrzegania świata. Mam na myśli przede wszystkim produkty bogate w tryptofan, który w tani, zdrowy i skuteczny sposób wzmacnia wzajemne zaufanie między ludźmi.

(PAP/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP
Komentarze (10)