Jest ginekolożką. Zdradza, jak reaguje na pacjentki z owłosieniem

Jest ginekolożką. Zdradza, jak reaguje na pacjentki z owłosieniem

Za to kobieta nie powinna przepraszać ginekologa
Za to kobieta nie powinna przepraszać ginekologa
Źródło zdjęć: © Getty Images | Keith Brofsky
12.01.2024 15:33, aktualizacja: 12.01.2024 17:08

Wizyta u ginekologa dla wielu kobiet wiążę się z ogromnym stresem. Specjalistka od chorób kobiecych dr Dorota Cybulska wyjaśniła, jakie kwestie nie powinny stresować pacjentek i za które nigdy nie powinny przepraszać swojego lekarza.

Wizyta u ginekologa powinna być traktowana jak konsultacja z każdym innym specjalistą. Niestety dla wielu kobiet wiąże się ona z ogromnym stresem. Niektórzy lekarze nie ułatwiają sytuacji – w sieci aż roi się od historii pacjentek, które zostały ośmieszone lub skrytykowane podczas wizyty.

Specjalistka od chorób kobiecych i ginekolożka z wieloletnim stażem dr Dorota Cybulska zamieściła w mediach społecznościowych krótki poradnik dla kobiet, który ma złagodzić stres przed konsultacją.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Za to nigdy nie przepraszaj swojego ginekologa

Lekarka zwróciła uwagę na kilka kwestii, które są całkowicie naturalne i nie powinny być przedmiotem komentarzy podczas wizyty.

Na pierwszym miejscu dr Dorota Cybulska wymieniła brak depilacji. Wiele kobiet uważa, że powinno tłumaczyć lekarzowi, dlaczego nie zdecydowały się na taki krok. "Czy wyobrażasz sobie sytuację, gdy mężczyzna z brodą lub wąsami trafia do dentysty, a ten odmawia mu z tego powodu pomocy? Jak nie będziesz wydepilowana, damy sobie radę"- zapewniła ginekolożka.

Masz okres? Nie odwołuj wizyty u ginekologa

Problemem w czasie wizyty u ginekologa nie jest również krwawienie miesiączkowe. Okres nie powinien być powodem do odwołania konsultacji. "Jeśli krwawisz, bo akurat masz miesiączkę – to jest to fizjologia. Dopiero gdy krwawienie wystąpi pomiędzy okresami powinnaś się martwić i zgłosić do lekarza" - wyjaśniła dr Cybulska.

Pacjentki nie powinny się także stresować, jeśli nie były pod stałą opieką lekarza, a od ostatniej wizyty minęło sporo czasu. "Nie było cię, to znaczy, że nie mogłaś. Fajnie, że dzisiaj przyszłaś – nadrobimy zaległości w badaniach" - podkreśliła dr Dorota Cybulska.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (155)
Zobacz także