Kadzidełka jak papierosy
Dym z kadzidełek może być bardziej szkodliwy dla zdrowia od dymu papierosowego – sugerują chińskie badania, o których informuje pismo "Environmental Chemistry Letters".
30.08.2015 | aktual.: 31.08.2015 08:52
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dym z kadzidełek może być bardziej szkodliwy dla zdrowia od dymu papierosowego – sugerują chińskie badania, o których informuje pismo "Environmental Chemistry Letters".
W Azji palenie kadzidełek jest powszechne zarówno w domach, jak i świątyniach, nie tylko z powodów religijnych ale i dla przyjemnego zapachu - a czasami dla neutralizowania zapachu papierosów. Podczas spalania w powietrze ulatują cząstki stałe, które dostając się do płuc, mogą powodować reakcje zapalne. Naukowcy nie poświęcali dotychczas kadzidełkom zbyt wiele uwagi, jednak wykazano związek pomiędzy powstającym z nich dymem a rakiem płuc, białaczką dziecięcą oraz guzami mózgu.
Zespół Rong Zhou z South China University of Technology, współpracujący z koncernem tytoniowym China Tobacco Guangdong Industrial Company, nie tylko ocenił zagrożenia dla zdrowia związane z wykorzystaniem kadzidełek w warunkach domowych, ale także porównał uzyskane wyniki z rezultatami badań dotyczących dymu papierosowego.
Naukowcy badali dwa najczęściej stosowane rodzaje kadzidełek, zawierające drewno sandałowe oraz agarowe. Działaniu zawartych w nich substancji poddano szczepy bakterii Salmonella oraz komórki jajnika chomika syryjskiego.
Dym okazał się mieć działanie mutagenne – zawierał związki chemiczne potencjalnie mogące powodować zmiany DNA , a co za tym idzie – mutacje. Był również bardziej cytotoksyczny i genotoksyczny od dymu badanych papierosów. Mutagenność, cytotoksyczność i genotoksyczność sprzyjają powstawaniu nowotworów.
Jak wykazała analiza, dym z badanych kadzidełek składał się w niemal 99 proc. z drobnych i bardzo drobnych cząstek stałych, co może wskazywać na jego szkodliwość.
Cztery z badanych próbek dymu zawierały 64 szkodliwe substancje. Choć zagrożenie związane z wieloma z nich nie było duże, w dwóch próbkach znajdowały się związki silnie trujące.
Zhou ma nadzieję, że dzięki wynikom badań wzrośnie świadomość związanych z kadzidełkami zagrożeń oraz podjęte zostaną działania zapobiegawcze.
Autorzy badań przestrzegają przed pochopnym wnioskiem, jakoby dym z kadzidełek był bardziej toksyczny od papierosowego. Trzeba wziąć pod uwagę niewielki zakres badań, różnorodność dostępnych na rynku kadzidełek oraz różnice w sposobie korzystania z kadzidełek i papierosów.
(PAP)