Zasiłek rodzinny dla samotnej matki

Klaudia Kula / 26.07.2010
wp.pl
 AAA
Zasiłek rodzinny dla samotnej matki
Samotne rodzicielstwo to najczęściej sytuacja przymusowa, a nie kwestia wyboru rodzica. Zazwyczaj samotnie dziecko jest wychowywane przez matkę, dlatego też w mediach spotykamy się z określeniem samotna matka, chociaż z prawnego punktu widzenia te same prawa przysługują ojcu dziecka lub jego opiekunowi. Prawo do zasiłku rodzinnego przysługuje wówczas, gdy są spełnione kryteria dochodowe.
Obecnie w Polsce progiem, którego nie można przekroczyć, jest dochód netto 504 zł na osobę. Natomiast, jeśli zasiłek dotyczy dziecka niepełnosprawnego do lat 16, to kwota dochodu nie może przekroczyć 583 zł. Wszystkie te kwoty są kwotami netto. Jednak to nie wszystko. Czasami kwota netto na osobę przekracza nieco podane powyżej kwoty i wówczas, jeśli owe przekroczenie jest równe lub niższe aniżeli kwota najniższego zasiłku na okres, na który jest ustalany zasiłek rodzinny, to rodzic (rodzice) dostają zasiłek. Jeśli jednak w następnym roku dochód będzie przekraczał kwotę uprawniającą do zasiłku, to zasiłek nie zostanie przyznany.
W przypadku ustalania zasiłku rodzinnego pod uwagę brane jest kryterium dochodowe rodziny z poprzedniego roku kalendarzowego. Dochód liczy się dodając przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych, jako podatek dochodowy od osób fizycznych – dochód ten jest pomniejszany o:

- składki na ubezpieczanie społeczne
- koszty uzyskania przychodu
- składkę na ubezpieczenie zdrowotne

Podobnie oblicza się dochód osób prowadzących działalność.
Do dochodu dolicza się dochody nie podlegające opodatkowaniu typu:

- zasiłki chorobowe
- alimenty na rzecz dzieci
- świadczenia z funduszu alimentacyjnego
- zaliczki alimentacyjne
- stypendia szkolne
- należności otrzymywane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych.
Uwaga: od dochodu odlicza się alimenty płacone na rzecz innych osób.

Kryterium dochodowe w wypadku przyznawania zasiłku rodzinnego jest jedyne i zasiłek w taki sam sposób oblicza się dla dzieci wychowywanych w pełnej rodzinie i w rodzinie z jednym rodzicem. Jednak jest zasadnicza różnica w wypadku prawa do zasiłku dla dzieci wychowywanych w rodzinie pełnej i przez samotną matkę.

Matka/rodzic samotnie wychowujący dziecko ma prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego w wysokości 170 zł na dziecko, a w wypadku dwojga dzieci lub więcej łącznej kwoty 340 zł, jeśli z prawnie określonych powodów nie otrzymuje alimentów, ponieważ:

- drugi rodzic nie żyje
- nie jest znany ojciec dziecka
- powództwo o alimenty zostało oddalone.

Należy dodać, że kryteria dochodowe uprawniające do zasiłku rodzinnego są weryfikowane co trzy lata – obecnie zmiany wysokości świadczenia i zmiany kryteriów do ich przyznawania (wysokości kwoty dochodu uprawniającej do zasiłku) nastąpią 1 listopada 2012 roku.

Obecnie obowiązujące kwoty zasiłku rodzinnego to:

- 68 zł na dziecko do 5 roku życia
- 91 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia aż do ukończenia 18 lat
- 98 zł na dziecko powyżej 18lat i do ukończenia 24 roku życia.


Rodzic/e ma prawo do zasiłku rodzinnego na dziecko powyżej 18 roku życia, jeżeli: - dziecko uczy się w szkole - wówczas zasiłek przysługuje na dziecko do 21 roku życia,
- dziecko uczące się w szkole lub w szkole wyższej legitymuje się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym - zasiłek wówczas przysługuje do ukończenia przez nie 24 lat.

Bardzo często po rozwodzie lub w czasie separacji zasiłek rodzinny pobiera rodzic, który robił to dotychczas, mimo że nie sprawuje bezpośredniej opieki nad dzieckiem. Z punktu widzenia prawa taka sytuacja jest niedopuszczalna i zasiłek rodzinny powinien pobierać ten rodzic, który sprawuje faktyczną opiekę nad dzieckiem. Najczęściej jest to matka.

Samotna matka musi w urzędzie gminy złożyć odpowiednie dokumenty:
- kopię dokumentu potwierdzającego jej tożsamość
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka
- zaświadczenie o kontynuacji nauki w wypadku dziecka uczącego się powyżej 18 roku życia
- zaświadczenie o niepełnosprawności – jeśli jest to dziecko z takim orzeczeniem
- kopię odpisu prawomocnego wyroku sądu o rozwodzie lub separacji rodziców
- zaświadczenie o dochodach, jakie samotna matka osiąga w nowej sytuacji - staną się one podstawą do wyliczenia, czy matce przysługuje zasiłek rodzinny na dziecko/dzieci.

Oczywiście samotna matka może, jeśli ona i dzieci są w trudnej sytuacji, otrzymać pomoc z MOPS lub GOPS, czyli Opieki Społecznej. Można tam otrzymać pomoc rzeczową i materialną. Samotny rodzic może starać się o dodatek mieszkaniowy, pieniądze na ogrzewanie mieszkania, a także otrzymywać cyklicznie deputaty żywnościowe. Matki w szczególnie trudnej sytuacji, bez pracy lub z bardzo niskim dochodem mogą dostać stały zasiłek z opieki społecznej. Można również w MOPS lub GOPS co pewien czas (co 5 miesięcy, ale tu w różnych urzędach kryteria czasowe mogą się różnić) otrzymać jednorazową zapomogę.POLECAMY: Nieszczęśliwe żony

Polub WP Kobieta na Facebooku

oceń
tak 2 33.33%
nie 4 66.67%

Galerie


Opinie (25)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
0
~oooo 2014-08-27 (20:48) 1 rok 5 miesięcy 9 dni 6 godzin i 53 minuty temu

Tusku!!!!!!!!!!! zwiększ Kryterium dochodowe dla samotnych matek, bo to co robicie jest chore 1200 zł dla matki z dzieckiem to już za dużo do rodzinnego tylko nikt nie pomyśli jak za to żyć. Nic nie myślicie o samotnych matkach!!!!!!!!!!

odpowiedz

3
0
~samotna matka1978 2014-06-04 (21:41) 1 rok 8 miesięcy 1 dzień 6 godzin i 1 minutę temu

.......próg dochodowy, na głowę nie mozna mieć więcej niz 504 zł. sama wychowuję córkę zarabiam 1600zł netto. z czego czynsz, rachunki, i inne świadczenia, pochłaniają 650 zł, dziecka przedszkole 250zł.....700zł zostaje na zycie.....więc w świetle tych progów, pułapów jestem milionerka. Panie Tusk.....i inni "rządziciele" prosze spróbować przeżyć za 700 zł miesięcznie wraz z dzieckiem......wtedy pogadamy jak równy z równym. Przepraszam za sformułowanie, ale wymiotować mi sie chce.......a tu lekko nie ma do śmierci pryzjdzie mi pracować, o przepraszam nie do smierci, ale emerytury, ale śmierć i wiek emerytalny w naszym kraju to chyba to samo.......i główno mieć.....Czy mozna się z tego kraju wypisać.....?

odpowiedz

7
1
~zzz 2010-09-16 (13:57) 5 lat 4 miesiące 20 dni 13 godzin i 44 minuty temu

mmm
Po co te bzdury wypisujecie? Samodzielnie wychowuje dzieci od 18 lat(ojciec dzieci nie zyje) i nie otrzymuje żadnej pomocy z Mops. Jakoś sie nie kwalifikuje. Nie otrzymuje nawet dodatku mieszkaniowego. Mało tego. Kiedy udało mi sie zatrudnić za najniższą krajową okazało sie, ze nie przysługuje mi zasiłek rodzinny. Po co ten MOPS istnieje? Może by tak zlikwidować te "firme" i posłać na bezrobocie?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~patka 2013-10-07 (19:26) 2 lata 3 miesiące 29 dni 8 godzin i 15 minut temu

Cześć mam mały problem. Wychowuje 3 letniego synka i dostawalam na niego 77zl rodzinnego i 170zl zasilku dla samotnie wychowujacej matki. od 2 lat mam chlopaka i urodzilam corke teraz w wrzesniu. czy jeszcze bedzie mi przyslugiwac te 170zl? jezeli maly ma w akcie ojciec nie znany. pomozcie

odpowiedz

2
0
~betka 2013-03-01 (13:46) 2 lata 11 miesięcy 4 dni 13 godzin i 55 minut temu

matki samotne u nas sa traktowane jak zero bo ma dzieci jest samotna to juz nic sie jej nie nalezy. dosc ze pracy niema dobic te kobiety .narka

odpowiedz

3
0
~aha 2012-03-30 (16:57) 3 lata 10 miesięcy 6 dni 10 godzin i 44 minuty temu

no tak sama wychowuję 3 dzieci żaden zasiłek się nie należy bo przekracza dochód , mam 2,5 ha pola z łąką mądrzy w gminie wyliczają po 7000 z ha na rok w moim przypadku to 17.500 ciekawe kto ma taki dochód z 1, 20ha łąki i 1,30 pola ? trzeba by było chyba euro sadzić ! a ja pola nie uprawiam bo nie ma czym brak maszyn w dzierżawę nikt nie chce bo się nie opłaca , ale dochód mam na papierze ! + 700 zł alimentów i wychodzi mi za duży dochód na osobę ! kpina !!! wegetacja !!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
1
~samotna matka 2012-10-14 (08:42) 3 lata 3 miesiące 22 dni 18 godzin i 59 minut temu

mam pytanie. jesli mam dwoje dzieci. synka z bylym mezem,mam sadownie przyznane alimenty 400zl. a coreczke z bylym partnerem, mamy miedzy soba uzgodnione alimenty nie sadownie. jestem bezrobotna. utrzymuje siebie i dzieci z alimentow i zasilku rodzinnego 68zl poniewaz jestem w traknie wypelniania dokumentow na rodzinne na dwoje dzieci.rodzice mi pomagaja. mam pytanie czy jest mozliwosc zebym dostala zasilek jako matka samotnie wychowujaca dwojke dzieci ale w mojej sytuacj?

odpowiedz

0
0
~sarenka339 2012-08-14 (16:45) 3 lata 5 miesięcy 22 dni 10 godzin i 56 minut temu

Czy jezeli mam umowe na czas nieokreslony i bedzie mi przysługiwało maciezynskie i wychowawcze płatne to moge sie starac o zasilek dla matki samotnie wychwujacej dziecko czy na jakich zasadach jest to ustalane??

odpowiedz

2
2
~pawel 2010-08-20 (17:52) 5 lat 5 miesięcy 16 dni 9 godzin i 49 minut temu

noja
sam wychowuję córkę,żadnych zasiłków nie biorę,alimentów niechcę...nie dośc,że mam córkę,to jeszcze alimenty...bez przesady

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
0
~niki 2011-06-25 (12:06) 4 lata 7 miesięcy 11 dni 15 godzin i 35 minut temu

czy alimenty wliczają się do rodzinnego?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Twoja historia

opisz swoją historię