Blisko ludziSamotna matka - jak sobie radzić?

Samotna matka - jak sobie radzić?

Nawet, gdy nie spełniły się twoje marzenia o dobrej, szczęśliwej rodzinie i sama wychowujesz dziecko, nie załamuj się. To nie musi być zmiana na gorsze, zwłaszcza jeśli ojciec dziecka pił, znikał z domu czy był nieodpowiedzialny i agresywny.

Samotna matka - jak sobie radzić?
Źródło zdjęć: © sxc.hu

Nawet, gdy nie spełniły się twoje marzenia o dobrej, szczęśliwej rodzinie i sama wychowujesz dziecko, nie załamuj się. To nie musi być zmiana na gorsze, zwłaszcza jeśli ojciec dziecka pił, znikał z domu czy był nieodpowiedzialny i agresywny. Dzieci lepiej się rozwijają gdy są wychowywane przez jednego rodzica, ale jest on zadowolony i próbuje na nowo ułożyć sobie szczęśliwe życie, niż gdyby miało w domu dwoje rodziców nie kochających się, oskarżających wzajemnie czy milcząco wrogich. Dziecko potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, a to może dostać od ciebie. Jednak nie wahaj się korzystać z pomocy bliskich i przyjaciół.

Spokojne rozstanie
Dziecko bardzo przeżywa wasze rozstanie, dlatego potrzebuje od ciebie w tym czasie dodatkowej opieki i ochrony. Dla niego to wyjątkowo trudne i przykre chwile, wielu spraw nie rozumie ale z twoją pomocą, może się z nimi dość szybko uporać.

Przede wszystkim dziecko nie jest twoim powiernikiem. To ty jemu, a nie ono tobie, powinnaś dać wsparcie. Sama musisz go szukać wśród innych dorosłych, przyjaciół czy bliskich ci osób. Dziecka nie możesz obarczać swoimi problemami, bo ono nie jest w stanie sobie z nimi poradzić.

Raczej zapewniaj dziecko, że wszystko dobrze się ułoży, że na pewno znajdziesz dobre rozwiązania i poradzisz sobie ze smutkiem i z opanowaniem nowej sytuacji. Twoje dziecko chce wiedzieć, że jest bezpieczne i że może na ciebie liczyć.

Staraj się nie mówić przy dziecku źle o swoim byłym partnerze, obwiniać go ani kłócić się z nim w obecności dziecka. Dziecko kocha oboje rodziców i czuje się w obowiązku lojalności i w stosunku do taty i do mamy. Postawienie malucha w tak niezręcznej sytuacji spowoduje, ze będzie chciał opowiedzieć się po którejś ze stron i będzie to dla niego ból nie do zniesienia.

Rozmawiaj z dzieckiem, mów o swoich uczuciach a także pozwalaj mu na wyrażanie własnych emocji. Nie zostawiaj je samemu sobie, nie udawaj, że nie jesteś smutna czy że nie widzisz jego cierpienia. Jeśli będzie blisko ciebie i będzie mógł zrozumieć co się dzieje, szybciej uda mu się odnaleźć w nowej sytuacji i wrócić do równowagi.

POLECAMY:

Osobisty krąg wsparcia

Twoje dziecko potrzebuje, abyś była dla niego oparciem, dlatego musisz być wypoczęta, wyspana i zrelaksowana. Nie staraj się być idealną mamą, która wszystko robi sama, ze wszystkim daje sobie radę, nie popełnia błędów i nie przeżywa trudnych chwil. To krótka droga do przeciążenia, stresu i frustracji.

Masz prawo do swoich emocji, do rozczarowania, złości czy smutku. Masz także prawo popełniać błędy i czuć się zmęczona. Dlatego warto, abyś korzystała z pomocy bliskich ci osób. Jeśli twoja koleżanka jest chętna , raz na jakiś czas posprzątać ci mieszkanie, a mama ugotować obiad, to nie ma powodu, abyś nie skorzystała z tej pomocy. Teściowa może czasem zabrać malucha na spacer, a ty w tym czasie spędzisz czas z przyjaciółką lub poczytasz jakąś fascynującą lekturę. To doskonale na ciebie podziała, jak zastrzyk zadowolenia , nowej energii i siły.

Nie zapominaj o sobie i o własnych przyjemnościach. Nie musisz się poświęcać dla dobra dziecka, bo nic mu się nie stanie, gdy ty czasem odpoczniesz, zrelaksujesz się i zrobisz coś tylko dla siebie. Zdrowa równowaga między obowiązkami a wypoczynkiem jest niezbędna zarówno tobie jak i twojemu dziecku. Nie izoluj się i nie zamykaj w czterech ścianach. Wsparcie rodziny i przyjaciół jest ci teraz bardzo potrzebne, abyś mogła podzielić się doświadczeniem i wrażeniami, wspólnie się cieszyć czy popłakać , odreagować emocje i poczuć ulgę.

Nowy partner

Pamiętaj, że porażka, która cię spotkała, nie musi oznaczać, że lepiej już się nie angażować w nowy związek i że nie warto się zakochać. Uznaj swój udział w rozpadzie związku aby wyciągnąć wnioski, jakich błędów możesz w przyszłości uniknąć.

Bądź otwarta na nowe kontakty, nie zamykaj się w sobie i nie uciekaj przed bliskością z obawy przed kolejnym zranieniem. Nie spiesz się jednak za bardzo z przedstawieniem dziecku nowego partnera, lepiej oswajaj je z nowym przyjacielem powoli i stopniowo i dopiero wtedy, gdy dobrze go poznasz. Nie oczekuj, że dziecko i nowy partner będą się wzajemnie kochać. Oni mają się tolerować i szanować; wspaniale, gdy się polubią. Ale nie możesz wywierać presji. Twój partner ma kochać ciebie a nie twoje dziecko, a dziecko kocha swojego ojca i może czuć się oszukane i nielojalne, gdy będziesz zmuszała je do większego afektu czy nawet do nazywania obcego człowieka, tatą.

Adriana Klos - psycholog i psychoterapeuta warszawskiego Ośrodka Rozwoju i Psychoterapii "Strefa Zmiany". Pomaga ludziom borykającym się z problemami depresji, lęków, z kryzysami w związkach, w relacjach z ludźmi, z syndromem DDA.

(ak/sr)

POLECAMY:

samotna matkawychowaniedziecko

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (21)