Kto płaci na randce?

Aleksandra Zumkowska-Pawłowicz / 12.05.2008
wp.pl
 AAA
Czują się lepiej, gdy to oni regulują rachunki w restauracji. - Wszyscy wiedzą, że to ja płacę, że mam pieniądze, że stać mnie na wyjście do drogiej restauracji. To też trochę snobistyczne, ale za to, jakie przyjemne - śmieje się Marcin, student prawa.
Nie wszyscy jednak mają takie podejście. Wielu (szczególnie wśród młodszego pokolenia panuje takie przekonanie) uważa, że skoro panie walczą o równouprawnienie, to niech ono będzie w każdej sferze życia. I nie widzą nic dziwnego w fakcie, że to partnerka płaci za ich piwo czy kolację. Spora część par hołduje zasadzie, że „kto zaprasza, ten płaci” i gdy to kobieta wyciąga portfel, mężczyzna nie czuje się upokorzony.
Chociaż coraz częściej w płaceniu za wspólny obiad panuje równy podział, to wiele kobiet woli by to mężczyzna był „sponsorem” wspólnego wyjścia. Szczególnie gdy to on jest inicjatorem randki i on zaprasza, co jednak nie powinno nikogo dziwić. Panie chcą czuć się jak damy, a damy wszak nie płacą rachunków! - Zawsze płaci chłopak, nigdy ja. Nie dlatego, że nie mam pieniędzy, ale dlatego, że tak zostałam wychowana i uważam, że tak po prostu wypada. - Pisze na forum internetowym Agnes.

Niektóre panie mają jednak zgoła odmienne zdanie. Twierdzą, że to, by facet płacił za ich kolację jest nie do przyjęcia. - Skoro zarabiam, to płacę za siebie. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której jakiś mężczyzna płaci za mnie rachunek. Jeśli wychodzę z kimś na obiad, to dzielimy koszty według tego, co kto zjadł. Czułabym się strasznie, gdyby to on miał płacić. Z jakiej racji? - mówi Joasia, studentka psychologii.

Kto więc płaci na randce? Chociaż wciąż często panuje przekonanie iż to mężczyzna musi być fundatorem wyjść do restauracji czy kina, coraz częściej także w tą dziedzinę życia wkrada się równouprawnienie. Panie płacą za siebie, ale i za swoich partnerów i nikt się temu już nie dziwi. Najważniejsze by wszystko odbywało się zgodnie z zasadami i chęciami obydwu stron!

WALKA PŁCI

FITNESSOWE PRAWDY I MITY

POLACY SĄ UZALEŻNIENI OD ZRZĘDZENIA?

Polub WP Kobieta na Facebooku

1 2 z 2
oceń
tak 1 100%
nie 0 0%

Galerie


Opinie (67)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

3
0
~... 2008-05-18 (22:05) 7 lat 8 miesięcy 22 dni 7 godzin i 31 minut temu

zalezy od sytuacji
jesli znajomosc zaczyna sie dopiero rozwijac to mezczyzna powinien zaoferowac sie do uregulowania rachunku, jesli jest to juz znajomosc chlopak-dziewczyna to nie widze problemu z zamiennym placeniem badz dzieleniem sie po polowie

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

6
1
~t3resa 2008-06-08 (15:01) 7 lat 8 miesięcy 1 dzień 14 godzin i 35 minut temu

kto placi na randce?
zaplace ,ale wiecej mnie nie zobaczy

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

3
0
~belcia 2008-05-13 (18:45) 7 lat 8 miesięcy 27 dni 10 godzin i 51 minut temu

Chłopak to nie tylko sponsor
Moim zdaniem miło jest jak na pierwszej randce zapłaci chłopak.Natomiast jesli chodzi o dalsze spotkania to mozna na zmianę płacić rachunki i wtedy jest sprawiedliwie.Nie powinno traktować się chłopaka jako tylko sponsora

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
0
~Natasza 2010-05-08 (10:05) 5 lat 9 miesięcy 1 dzień 19 godzin i 31 minut temu

tragedia
Dla mnie ideał to raz płacę ja, raz On. U mnie , niestety jest inaczej. Zawsze płacę ja, ale powoli mam tego dosyć. Śmieszna a raczej tragiczna sytuacja - oboje mamy po 34 lata , 4 lata razem (mieszkamy sosbno) a on wciąż oczekuje że za wszystko mu będę płacić, bo jak się wyraził: "W związku wszystko jest wspólne - co moje to i Twoje". Od 4 miesiecy praktycznie sie z nim nie spotykam. Powiedziałam mu co o tym mysle. Chcial porozmawiac, oczywiscie zaprosił mnie na obiad, za który... sama zapłaciłam... Bez komentarza. Dodam tylko , że oboje pracujemy. Teraz mysle , że to po prostu pasożytnictwo.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
2
~;-) 2008-06-29 (02:04) 7 lat 7 miesięcy 12 dni 3 godziny i 32 minuty temu

Faceci nieoferujacy pokrycia kosztow randki to "cioty"
Uwazam, ze nawet dla nalepiej zarabiajacej inteligentnej i niezaleznej kobiety imponuje gdy mezczyzna placi za kolacje czy kawe... Jezeli facet ma wieksze wobec niej zamiary tym samym pokazuje, ze jest w stanie o nia zadbac.. Facet nawet pierwszym spotkaniu powinnien sie zatroszczyc o rachunek.. Pierwsze wrazenie jest tak bardzo wazne przeciez.. Aha jeszcze jedno.. Kiedys myslalam, ze kazdy powinnen za siebie.. tak tez robilam.. i pozniej bylam z kims kto czerpal ze mnie ogromna korzysc..i potem jeszcze zdradzil..W dzisiejszych czasach biorcow meskich jest duzo.. a kobieta kidys tez musi urodzic dzieci i wtedy niestety jest zalezna od partnera..

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
1
~aga 2008-06-28 (23:39) 7 lat 7 miesięcy 12 dni 5 godzin i 57 minut temu

re:)
Jestem kobietą i wydaję mi się niezręczne dla samego faceta jeżeli kobieta zapłaci mu za kawę czy pół na pół.Myśle że to zależy od sytuacji.Napoczątku każdy facet stara się zaimponowac kobiecie i raczej śmieszne by to było by kobieta płaciła.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
2
~adler 2008-08-31 (23:41) 7 lat 5 miesięcy 9 dni 5 godzin i 55 minut temu

każdy za siebie
mamy równe prawa, powinniśmy mieć równe obowiązki.

odpowiedz

2
0
~szpak 2008-05-13 (12:48) 7 lat 8 miesięcy 27 dni 16 godzin i 48 minut temu

Buy, Buy
Byłaem na takiej "randce" , zapłaciłem po czym dowiedziałem się ,że moja randkowiczka to właściwie szuka kogoś kto by jej załatwił pracę ......

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
1
~Gosia 2008-06-28 (19:28) 7 lat 7 miesięcy 12 dni 10 godzin i 8 minut temu

Kto płaci na randce?
Moim zdaniem bardzo dobre jest powiedzenie:"Każda dama placi sama". I ja sie tego trzymam... :)

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
2
~person 2008-05-13 (12:45) 7 lat 8 miesięcy 27 dni 16 godzin i 51 minut temu

pół na pół??
NIGDY nie płaciłam za sibie na randkach! nie powiem że nie zdarzyło mi się kogoś zaprosić, ale żeby kobieta sama za siebie płaciła?? równouprawnienie nie oznacza że to kobiety przepuszczają męzczyzn w drzwiach, czy też mają płacic same na randkach. w równouprawnieniu jest taka rzecxz aby kobiety głównie w pracy były traktowane równie dobrze jak mężczyźni a nie byłyponiżane i zmieszane z błotem jak to się dzieje w wielu przypadkach.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Twoja historia

opisz swoją historię