UrodaSkóra skłonna do podrażnień

Skóra skłonna do podrażnień

Skóra skłonna do podrażnień
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
11.01.2011 11:10, aktualizacja: 04.06.2018 14:39

Skóra atopowa jest wybitnie problematyczna i wymaga szczególnej pielęgnacji. Zapalenie atopowe skóry jest chorobą przewlekłą z tendencją nawracającą, charakteryzującą się m.in. silnym świądem, zmianami wypryskowymi oraz lichenizacją. W przypadku pielęgnacji skóry atopowej na przedbiegach odpadają silnie perfumowane żele, balsamy i kremy, ponieważ mogą one narazić ją na dodatkowe podrażnienia.

Skóra atopowa jest wybitnie problematyczna i wymaga szczególnej pielęgnacji. Zapalenie atopowe skóry jest chorobą przewlekłą z tendencją nawracającą, charakteryzującą się m.in. silnym świądem, zmianami wypryskowymi oraz lichenizacją. W przypadku pielęgnacji skóry atopowej na przedbiegach odpadają silnie perfumowane żele, balsamy i kremy, ponieważ mogą one narazić ją na dodatkowe podrażnienia.

Charakterystyka atopowego zapalenia skóry
Schorzenie zakwalifikowane do grupy dermatologicznej, którego podłożem jest alergia. W zdecydowanej większości przypadków pierwsze objawy AZS pojawiają się już w dzieciństwie, ale zdarzają się również przypadki zachorowań w wieku późniejszym.

- Atopowe zapalenie skóry uwarunkowane jest genetycznie, immunologicznie, ale na jego przebieg i rozwój wpływ wywierają także czynniki zewnętrzne, środowiskowe i psychosomatyczne – mówi kosmetolog mgr Elżbieta Korczak, właścicielka gabinetu kosmetycznego w Tarnowie. – AZS bardzo często połączone jest z astmą oskrzelową oraz katarem siennym. Badania naukowe dotyczące przypadków zachorowań na AZS wskazują na ciągły wzrost liczby osób cierpiących na to schorzenie, w szczególności mieszkańców krajów wysoko rozwiniętych, przez co postawiono tezę, że choroby atopowe są obecnie problemem związanym z postępującą cywilizacją – dodaje Elżbieta Korczak, kosmetolog.

W przebiegu AZS zmiany skórne występują głównie na zgięciach kolan i łokci, niemniej jednak egzema może przybierać formę znacznie poważniejszą i obejmować większe partie ciała. Skóra jest mocno wysuszona, zaczerwieniona i swędzi, co prowadzi do niekontrolowanego drapania się. Innymi objawami są także niewielkie pęcherzyki z osoczem powstające na skórze czy zwiększona wrażliwość skóry w kontakcie z odzieżą. Ponadto wiek chorego nie jest bez znaczenia dla egzemy AZS – u małych dzieci, w szczególności niemowląt zmiany zapalne najczęściej pojawiają się na twarzy, w wieku młodzieńczym oraz u osób dorosłych wyprysk atopowy umiejscowiony jest w głównej mierze w zgięciach łokciowych, podkolanowych i na szyi.

Pielęgnacja skóry atopowej

Podstawowe metody pielęgnacji AZS polegają przede wszystkim na zastosowaniu w codziennym użytku kremów nawilżających, maści oraz okładów. Ponadto w przypadku AZS czynnikami wspomagającymi terapię są zmiany codziennych nawyków, w tym nawyków żywieniowych, aktywności życiowej i unikanie stresu. - W pielęgnacji skóry atopowej szerokie zastosowanie znajdują emolienty, czyli wszelkiego rodzaju środki natłuszczające i nawilżające, wspomagające pielęgnację, jak i leczenie skóry, mające wpływ na przywrócenie skórze naturalnego kordonu ochronnego – tłumaczy kosmetolog mgr Elżbieta Korczak. – Ich głównym celem jest odbudowa płaszcza lipidowego skóry, ograniczenie utraty wody oraz wzrost elastyczności skóry. Niezmiernie istotny przy tym jest fakt, że emolienty w dużej mierze przyczyniają się do zmniejszenia uczucia swędzenia – dodaje kosmetolog.

Pielęgnacja skóry atopowej w domu

Zdecydowana większość specjalistów na co dzień zajmujących się AZS twierdzi, że skórę atopową należy myć nie częściej niż 3 razy w tygodniu, głównie przez wzgląd na jej dużą suchość i tendencje do wysuszania, natomiast po każdej kąpieli zaleca się jej natychmiastowe natłuszczenie. W przypadku kąpieli sprawdzoną metodą jest również uprzednie natłuszczenie skóry, co pomaga uchronić ją w kontakcie z twardą i mocno chlorowaną wodą.

- Dzięki kąpielom skóra oczyszcza się z martwego naskórka, strupków potu i osocza, przez co złagodzony jest świąd i przyspieszone leczenie. Kąpiele takie powinny odbywać się w wannie (należy unikać prysznica), a ich czas nie powinien przekraczać jednorazowo 15 minut, zaś temperatura wody powinna być umiarkowana – mówi kosmetolog mgr Elżbieta Korczak. – Reasumując, osoby z atopowym zapaleniem skóry powinny unikać składników, które najczęściej uczulają i drażnią (np. konserwanty, składniki zapachowe, niektóre tłuszcze, np. lanolina, eucyryna, barwniki, amoniak w farbach do włosów i wiele innych) – tłumaczy kosmetolog mgr Elżbieta Korczak.

Kosmetyki i zabiegi kosmetyczne mogące zaostrzyć chorobę

Przy AZS należy unikać wszelkich zabiegów złuszczających naskórek i przyczyniających się do wysuszenia skóry. Niewskazana jest eksfoliacja kwasami chemicznymi, również zabieg mikrodermabrazji, czyli metody mechanicznego złuszczania warstwy rogowej naskórka, może przyczynić się do nasilenia objawów choroby. Z kolei w przypadku peelingu kawitacyjnego zdania co do możliwości jego przeprowadzania u chorych na AZS są podzielone i decyzja o możliwości takiego zabiegu powinna być uprzednio skonsultowana z lekarzem. Natomiast odnośnie kosmetyków trudno jest jednoznacznie wskazać, które kosmetyki mogą przyczynić się do zaostrzenia choroby, gdyż przez wzgląd na jej alergiczne podłoże może to być którykolwiek ze składników w nich zawartych.

Można jedynie podać katalog składników mogących mieć wpływ na dalszy przebieg choroby, przy czym nie jest on zamknięty. I tak może to być np. aceton, amoniak, alkohol, bergamotka, cynamon, goździki, kamfora, lawenda, kolendra, masło kakaowe, melisa, rumianek czy wszelkie olejki eteryczne.

Zabiegi kosmetyczne uzupełniające farmakologiczne leczenie AZS

Zabiegi w gabinecie kosmetycznym przy zastosowaniu specjalistycznych kosmetyków przeznaczonych dla chorych cierpiących na AZS za główny cel mają wzmocnienie płaszcza lipidowego skóry. Są to preparaty zawierające m.in. ceramidy, oleje z ogórecznika i wiesiołka. Stosuje się również kosmetyki nawilżające skórę, zawierające kwas hialuronowy oraz takie, których głównym zadaniem jest ukojenie chorej skóry poprzez zastosowanie prowitaminy B5, alantoiny czy wody termalnej.

- W zabiegach oferowanych dla chorych na AZS przez gabinety kosmetyczne dostrzec można ich delikatność, przejawiającą się głównie w działaniu nawilżającym i kojącym dla skóry. Ważne przy tym jest, aby nie „eksperymentować” i stosować sprawdzone już u danego klienta linie kosmetyczne, gdyż każdorazowe zmiany preparatów mogą wywołać alergię, narażając chorego na niepotrzebne nieprzyjemności. Dlatego w przypadku zastosowania nowego zabiegu przy użyciu innych niż dotychczas kosmetyków zaleca się przeprowadzenie próby uczuleniowej na małym odcinku skórnym – podsumowuje kosmetolog mgr Elżbieta Korczak.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także