FitnessCzy dietetyczne napoje są szkodliwe dla zdrowia?

Czy dietetyczne napoje są szkodliwe dla zdrowia?

Czy dietetyczne napoje są szkodliwe dla zdrowia?
Źródło zdjęć: © sxc.hu

27.05.2011 12:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Codziennie miliony ludzi sięga po produkty zawierające sztuczny słodzik. Szacuje się, że aspartam jest stosowany przez ponad 6000 znanych marek produkujących żywność, napoje i leki. Tymczasem wyniki badań wskazują na to, że spożywanie słodziku może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.

Codziennie miliony ludzi sięga po produkty zawierające sztuczny słodzik. Szacuje się, że aspartam jest stosowany przez ponad 6000 znanych marek produkujących żywność, napoje i leki. Tymczasem wyniki badań wskazują na to, że spożywanie słodziku może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Zgodnie z ostatnimi danymi picie dietetycznych napojów zawierających aspartam zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu oraz powoduje wzrost ryzyka zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) jakiś czas temu wkluczył jakikolwiek związek aspartamu z pogarszaniem się stanu zdrowia. Najnowsze dane zmusiły jednak komisję europejską do zażądania od EFSA kolejnej serii badań, planowanych poprzednio na rok 2020.

Niepewności dotyczące słodzików, takich jak aspartam, wynikają z faktu, iż zawierają one metanol – toksynę mającą tragiczny wpływ na układ nerwowy. Jedna z substancji, która powstaje w wyniku jej rozkładu, jest używana do konserwowania martwych ciał.

Rzecznik prasowy EFSA, Lucia De Luca, uspokaja: - Aspartam jest jednym z setek produktów używanych do osiągnięcia określonego smaku. Znajduje się na rynku, ponieważ przeszedł wszystkie testy i nie jest szkodliwy. W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań i nic nie wskazuje na to, żeby miał jakikolwiek negatywny wpływ na zdrowie.

Pomimo optymistycznego komentarza rzeczniczki prasowej EFSA, dane eksperymentalne wcale nie są tak jednoznaczne. Niedawne badania Duńskich naukowców ufundowanych przez Unię Europejską, w których wzięło udział prawie 60 tysięcy kobiet w ciąży, wykazały związek pomiędzy piciem napojów dietetycznych a przedwczesnym porodem.

Poprzednie badania, przeprowadzone przez Niezależną Fundację Ramazzini we Włoszech, wskazują na relację pomiędzy spożywaniem aspartamu a występowaniem pewnych rodzajów nowotworów.

Producent aspartamu, firma Ajinovoto Sweeteners Europe, jest otwarta na wszystkie badania prowadzone na ich produkcie. – EFSA potwierdziła bezpieczeństwo aspartamu w badaniach z 2006, 2009 i 2010 roku – mówi rzecznik prasowy firmy. - Jesteśmy pewni, że nowe badania potwierdzą brak wpływu naszego produktu na zdrowie. A pamiętajmy, że słodzik, oprócz swojego wspaniałego smaku, pozwala na zdrową dietę i kontrolę kalorii, dzięki czemu zapobiega otyłości, której negatywne skutki są udowodnione ponad wszelką wątpliwość.

Sprzeczne wyniki badań nie pozwalają jednak uznać aspartamu za stuprocentowo bezpieczny. Warto więc z umiarem spożywać produkty zawierające słodzik. Choć faktycznie może on pomagać w kontrolowaniu wagi ciała, nie jest z pewnością substancją, która dostarcza naszemu organizmowi cennych produktów odżywczych.

Tekst: na podst. The Daily Mail/(sr)

dietazdrowieciąża
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także