FitnessPozycja Psa z głową w górze - „Urdhva-mukha Śvanasana”

Pozycja Psa z głową w górze - „Urdhva-mukha Śvanasana”

Pozycja Psa z głową w górze - „Urdhva-mukha Śvanasana”
Źródło zdjęć: © 123RF

21.02.2011 13:22, aktual.: 16.05.2012 16:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

„Urdhva mukha” znaczy mieć twarz uniesioną do góry, patrzeć do góry, „śvan” oznacza psa. Pozycja ta przypomina psa przeciągającego się po drzemce (tak samo jak pozycja Psa z głową w dole) i stąd jej nazwa.

„Urdhva mukha” znaczy mieć twarz uniesioną do góry, patrzeć do góry, „śvan” oznacza psa. Pozycja ta przypomina psa przeciągającego się po drzemce (tak samo jak pozycja Psa z głową w dole) i stąd jej nazwa. Jak ją wykonać? Połóż się na brzuchu. Rozstaw stopy na szerokość bioder. Palce stóp wyciągnij do tyłu i dociśnij do maty. Dłonie połóż na wysokości pasa.

Z wdechem unieś głowę i tułów do góry, wyprostuj ręce w łokciach. Unieś kolana i wyprostuj nogi. Ciało jest oparte na dłoniach i grzbietach stóp. Barki ustaw dokładnie nad nadgarstkami. Dociskaj grzbiety stóp mocno do maty i napnij mięśnie czworogłowe ud, kości pośladków wydłuż w stronę stóp, kość łonową skieruj w stronę głowy. Wyciągnij i unieś boki tułowia, unieś mostek. Wycofaj i opuść barki, wydłuż boki szyi.

Jeśli umiesz otworzyć klatkę piersiową wydłużając tył szyi i opuszczając barki, odchyl głowę i spójrz do góry (lub na czubek nosa). Jeśli boli szyja, jeśli skracasz lub zaciskasz szyję i gardło, patrz przed siebie lub na czubek nosa. Poczuj jak ciało się wyciąga i unosi. Odpychaj się od dłoni, opuszczaj barki i otwieraj klatkę piersiową. Wykonaj kilka głębokich oddechów Ujjayi (więcej na ten temat w tym artykule) lub połóż się na brzuchu i odpocznij.

Pozycja psa z głową w górze jest jedną z pozycji w tradycyjnej sekwencji „Powitania Słońca”. Możesz też ją praktykować odrębnie. Na początku praktyki asana ta sprawia dużo trudności. Z czasem stanie się jednak bardzo przyjemna. Po wykonaniu trudniejszych asan Pies z głową w górze i w dole pomaga rozluźnić kręgosłup. Poczujesz jakby kręgosłup sam się nastawiał w tych pozycjach. Pojawia się wrażenie przeciągania ciała, co jest bardzo przyjemne.

Pozycja ta odmładza kręgosłup. Z wiekiem, gdy postawa staje się przygarbiona, mięśnie słabną i spinają się, ta pozycja pomaga zwalczyć sztywność w plecach, poprawia postawę, rozciąga kręgosłup, okolice barków i klatki piersiowej. Rozciąga płuca, dzięki czemu oddech się pogłębia. Rozciąga organy brzuszne, mięśnie brzucha i klatki piersiowej. Łagodzi stany przygnębienia, poprawia samopoczucie i dodaje energii.

Zalecana jest przy bólach w dolnym odcinku kręgosłupa, lumbago, rwie kulszowej i dyskopatii - trzeba ją jednak wykonywać mądrze i rozsądnie. Pozycja ta poprawia krążenie w obrębie miednicy. Ostrożne w trakcie ćwiczenia tej asany powinny być osoby, które chorują na zespół cieśni nadgarstka, osoby które miały poważne urazy kręgosłupa i panie w ciąży. W tych przypadkach należy skonsultować się z nauczycielem.

Początkujące osoby mają tendencję do „wiszenia” na barkach, co sprawia, że barki unoszą się, a to z kolei powoduje zaciskanie i napinanie szyi. Pamiętaj, aby opuszczać barki daleko od uszu i wycofać je. Łopatki opuszczaj w stronę kości ogonowej. Jeśli ta pozycja sprawia Ci trudność, możesz oprzeć dłonie na blokach.

Bądź tak długo w pozycji, jak długo czujesz, ze możesz się otwierać, rozciągać i unosić. Jeśli czujesz ból, zmęczenie - wyjdź z pozycji. Pamiętaj o oddechu, powinien być spokojny i płynny. Bądź w pozycji, doświadczaj jej, smakuj ją lub użyj jej jako przejścia do innej (np. psa z głową w dole). Kieruj się intuicją i potrzebami swojego ciała, a poczujesz ile przyjemności da Ci praktyka.
OM
jmk/kg

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)